Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Estetik Dolgu Mu Siyah Dolgu Mu?

Amalgam ve Kompozit Dolgu Arasındaki Farklar - Estetik Dolgu mu Siyah Dolgu mu?

Son yıllarda siyah dolgu yerine kullanılan estetik dolgu, herhangi bir görünüm kaygısı yaratmadan eksik dişlerin telafisini sağlayan tedavi uygulamasıdır. Ancak yine de klasik dolgu tedavisi olan siyah dolgular, bazı hastalar tarafından daha güvenli ve ekonomik olması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Diş renginde yapılan estetik dolgular, daha uzun süre ve maliyet gerektirdiği için hastaları düşündürmektedir.

Peki hangi diş dolgusu daha avantajlıdır, estetik dolgu mu siyah dolgu mu? Hangisini daha uzun süre kullanabilirsiniz? Estetik dolgu mu siyah dolgu mu estetik açıdan sizi daha çok tatmin edecek? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını verelim…

Estetik Dolgu ve Siyah Dolgunun Birbirine Karşı Üstünlükleri

Estetik diş dolgusu kırılan ve çürüyen dişlerin eski formuna kavuşması için yapılırken dişlerdeki renk bozukluklarını da gidermektedir. Doğal dişlere yakın renkte tasarlanan kompozit dolgu, hastada hiçbir şekilde estetik kaygı yaratmamaktadır. Bunun yanında siyah diş dolgusu uzun dönemde yer aldığı dişin rengini siyahlaştırmasından ötürü estetik beklentileri karşılamamaktadır. Estetik dolgu ve siyah dolgu türü arasında temel bir karşılaştırma yaparak estetik dolgu mu siyah dolgu mu sorunuza yanıt verecek olursak:

  • Estetik dolgu dişle aynı renkte olması nedeniyle dışarıdan bakıldığında anlaşılmazlar. Siyah dolgu fark edilirler.
  • Estetik dolgu doğal ve estetik görünürler. Siyah dolgu ise estetik kaygısı olanları rahatsız edebilirler.
  • Kompozit dolgu ve porselen dolgu herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
  • Estetik dolgu ağız dokularıyla tam uyumludur. Siyah dolgu ise zamanla dişlerle uyumsuz yapıya gelebilirler.
  • Uzun yıllar aynı dayanıklılıkta ve fonksiyonlarda kullanılırlar. Siyah dolgu daha dayanıksızdır.
  • Amalgam dolgu basınca daha dayanıklıdır.
  • Amalgam dolgu için çürük temizlenerek kavite denilen boşluğa dolgu eklenir. Yani dişe fiziksel olarak bağlanır. Kompozit dolgu ise dişe kimyasal olarak bağlanır. Bu nedenle daha güçlü tutunur ve dişte aşındırmaya gerek kalmaz.

Diş rengine ve dokusuna uygun olan estetik dolgular, hızlıca uygulanır ve yıllarca kullanılırlar. Amalgam dolgu denilen siyah dolgular ise dayanıklı olmasına rağmen kullanım ve görünüm avantajına sahip değildir.

[widget-87]

Estetik Dolgu ve Siyah Dolgu Uygulama Süresi ve Fiyatları

Estetik dolgu mu siyah dolgu mu sorunuza aynı zamanda fiyat karşılaştırması yaparak da cevap verelim. Estetik dolgu fiyatları amalgam diş dolgusu fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Diş dolgusu fiyatları kullanılan malzemeye göre değişeceği için kompozit dolgu ya da porselen dolgu seçimini bütçenize göre yapabilirsiniz.

Dolgu yapılacak diş sayısı, deformasyonun şekli ile diş kayıplarının hangi uygulama ile telafi edileceği de dolgu fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Estetik dolgu mu siyah dolgu mu sorunuza yanıt bulmak, porselen dolgu ve amalgam dolgu arasından en doğrusunu seçmek için diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

[widget-130]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173