Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Sonrası Nasıl Beslenmeli?

İmplant Tedavisinden Sonra Tüketilebilecek Besinler - İmplant Sonrası Beslenme

İmplant tedavisi sonrasında nasıl beslenmeli sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Hangi besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmek implant tedavisinin başarısını da etkileyecektir. İmplant sonrası yemek yeme sürecinde doktorların önerileri bulunmaktadır. İmplant sonrasında anestezinin etkisi geçene kadar yemek yenilmemelidir. Aksi halde dudak ve yanaklarda his olmadığından ısırılma ihtimali yüksek olacaktır.

İmplant ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli diyenler birkaç ay beslenme konusunda hassas olmalıdır. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süreci olan bu dönemde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak gıdalarla beslenerek iyileşme sürecine katkıda bulunmak önemlidir. Ayrıca dikiş atılan bir tedavi yapılmışsa çok sert ve taneli yiyeceklerden uzak durmalıdır. İmplant sonrası beslenme konusunda hastanın özeni önemlidir. İmplant sonrası nasıl beslenmeli, implant sonrası beslenme sürecinde nelere dikkat edilmeli, implant sonrası neler yenebilir, yakından bakalım...

 

İmplanttan Sonra Yemek – İmplant Sonrası Ne Yenir?

İmplant sonrası beslenme oldukça önemli bir konudur. İmplanttan sonra yemek tüketimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler vardır. İmplant sonrası beslenme kişinin doktor önerilerine uyarak gerçekleştirmesi gereken bir süreçtir. 

İmplant sonrası nasıl beslenmeli diyenler için diş hekimleri sert ve taneli gıdalardan kaçınmalarını söylerler. İlk 24 saat içerisinde mümkün olduğu kadar yumuşak, besleyici ve vitamin içeren yiyeceklerle beslenmek gerekir. C vitamini açısından zengin olan sebze ve meyveler iyileşmeye de katkı sağlar. Ayrıca:

  • Pişmiş yumurta, yoğurt, süzme peynir ve diğer çok yumuşak peynirler, çorbalar, şekersiz meyve veya sebze suları, yulaf ezmesi, buğday, elma suyu, makarna ve peynir gibi yumuşak gıdalar impant sonrası beslenme için önerilen besinlerdir.
  • İmplant sonrası ne yenir diyenler için; kivi, elma, greyfurt ve portakal gibi meyveler tüketilmeli, C vitamini açısından vücuda katkı sağlanmalıdır.
  • İmplant sonrası beslenme için sert gıdalar yerine yumuşak besinler tercih edilmeli ve püre ile beslenmeye çalışılmalıdır.
  • İmplant sonrası yemek yiyecekler ilk birkaç gün çorba, protein içecekleri ve meyveli smoothiler tüketebilir.
  • Özellikle gevrek, cips, kuru yemiş gibi gıdalardan implant sonrası beslenme sürecinde kaçınmak gerekir.
  • İmplant sonrası beslenme açısından gazlı içeceklerden ve asitli tüm besinlerden uzak durmak önemlidir. 

İmplant sonrası yemek olarak ilk 2 haftayı yukarıdaki önerilerimizle atlatırsanız sonrasında omlet, ızgara balık, haşlanmış tavuk, makarna, buharla pişirilmiş sebzeler gibi besinlere geçebilirsiniz. İmplant sonrası beslenme konusunda doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalısınız.

[widget-87]

İmplant Sonrası Beslenme Önerileri – İmplant Sonrası Ne Yenmez?

İmplant sonrası neler yenebilir sorunuza yanıt verdiğimize göre implant sonrası ne yenmez konusundan da bahsedelim. İmplant tedavisinin ardından 2 saat boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz. İmplant sonrası beslenme sürecinde ilk 24 saat sıcak içeceklerden kaçınınız ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler tüketiniz. Kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile nazikçe baskı uygulayınız. İmplant sonrası beslenme sırasında operasyon bölgesinde kanama görürseniz korkmayınız. 

İmplant sonrası beslenme dışında operasyon önce de ameliyat akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız. Tedaviden 36 saat sonra başlayarak ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su kullanarak temizleyiniz. Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız. Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz. İmplant sonrası beslenme önerilerine uyunuz. İmplant tedavisi ciddi bir uygulamadır, ihmal etmeyiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173