Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Üstü Protezler Nasıl Kullanılır?

Diş Üstü Protez Çeşitleri ve Kullanılışı - Diş Üstü Protezler ile Farklı Bir Gülümseme!

Diş üstü protezler, herhangi bir nedenden dolayı kaybedilen dişlerin eski görünümlerine kavuşması, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını kazanması için kullanılan apareylerdir. Estetik kaygıları ortadan kaldıran ve hastaların yaşam kalitesini yükselten protetik diş tedavisi, hastanın doğal diş hissi yaşamasını sağlamaktadır. Diş üstü protezler eksik dişleri gidermesinin yanında dişsizlikten kaynaklanan psikolojik problemleri de ortadan kaldırmaktadır.

Diş protez çeşitleri arasında olan diş üstü protezler, protez yapılacak kısımla uyumsuzluk yaratacak, aşırı eğri, çapraşık ve uzamış dişler olduğunda, dişleri kaybetmek yerine boylarının kısaltılarak üzerlerine teleskop kron denen iç içe geçen kronlar ya da hassas tutucular uygulanması şeklinde yapılan tedavidir. Diş kökünün ağız içinde kalması kemik erimesini önleyerek ağız içi algılama özelliğinin korunmasını sağlamaktadır.

Diş üstü protezler neler, diş üstü protez çeşitleri arasında en iyisi hangisi, implant üstü diş protezleri arasından nasıl tercih yapacağım diyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

 

İmplant Üstü Protez Özellikleri Nelerdir?

Protez diş çeşitleri arasındaki diş üstü protezler içinde en çok tercih edilenler implant üstü protezlerdir. İmplant üstü diş protezleri, implant üzerine yerleştirilen sabit ya da hareketli şekildedir. Kullanımı zor olan hareketli protezlerin yerine bakımı ve kullanımı kolay olan implant üstü protezler tercih edilmektedir. İmplant üstü protez diş, hastanın ağız yapısına göre tasarlanarak genel olarak çıkarılmayacak tarzda hazırlanmaktadır.

Diş üstü protezler olan implant üstü protez işlemleri, hiç dişi bulunmayan kişilerde, yeterli kemik yapısına sahip olanlarda, zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde rahatlıkla uygulanabilir. Çoklu restorasyon imkanı vermesi dolayısıyla da dişlerin tamamında istenen görünüm sağlanır.

İmplant üstü protez diş hem uzun ömürlü hem de rahat kullanımlıdır. Diş üstü protezler arasında en iyi tercih olacaktır.

[widget-87]

Protezlerimi Nasıl Temiz Tutabilirim?

Protez diş nasıl temizlenir sorunuza cevap verecek olursak; protez diş çeşitleri için genel temizlik ve hijyen kuralları aynıdır. Diş üstü protezler kullanılırken de yemeklerden sonra dişleri fırçalamak gerekir. Hareketli protezler çıkarıldığı için daha rahat ağız hijyeni sağlanırken sabit protezlerin bakımı daha zor olabilir. Ancak unutmamanız gereken öğünlerden sonra ve yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamanız gerektiğidir.

Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Özel protez fırçaları veya normal diş fırçaları da kullanılabilir. Diş üstü protezler için zaman zaman protezi, özel protez sıvılarında bekletmek gerekebilir. Protezin içine işlemiş lekeler ve tartarlar varsa diş hekiminizden destek alabilirsiniz. Diş üstü protezleri temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada bir kaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.

İmplant üstü diş protezleri ve diğer protezler hakkında bilgi almak, bakımını nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmek için diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz…

[widget-136]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173