Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sefalometrik Film Nasıl Çekilir?

Ortodonti Tedavisini Kolaylaştıran Görüntüleme Teknolojisi! Sefalometrik Film Nasıl Çekilir?

Sefalometrik film genellikle ortodonti tedavileri ve çene cerrahi uygulamalarında kullanılmaktadır. Başın gerçek ölçülerinde çekilen filmlerle, planlama aşamasında, tedaviniz devam ederken ve bittikten sonra en iyi sağlık hizmetini almaya devam edersiniz.

Kafa ve yüz kemiklerinin büyüklüklerinin, birbirlerine göre duruşlarının değerlendirildiği, boyut olarak başın gerçek büyüklüğüne eşit büyüklükte çekilen özel grafiler olan sefalometrik röntgen cihazı ile ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde görüntülenebilmektedir. Tedavi öncesi tedavi planının hazırlanmasında, tedavi sırasında ve sonrasında tedavi etkilerinin değerlendirilmesinde sefalometrik film doktora ve hastaya avantaj sağlamaktadır.

Sefalometrik film nasıl çekilir, sefalometrik röntgen nedir ya da sefalometrik diş filmi ne işe yarar merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Sefalometrik Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?

Sefalometrik film nasıl çekilir sorunuzu yanıtlayacak olursak öncelikli olarak sefalometrik röntgende görüntü algılayıcı hastanın midsagittal düzlemine paralel olarak konumlanır. X-ray röntgen ışınının kaynağı da görüntü algılayıcının tam karşısında yer alarak ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı sefalometrik film içinde görüntülenir.

Sefalometrik röntgen görüntüleri çoğunlukla ortodontik tedavi veya ortognatik cerrahi gerektiren hastalardan alınır. Radyogramda baş ve yüz görünümünün gerçek boyutlara çok yakın olması gerekir. Bunun için ışın kaynağı hastadan uzaklaştırılır. Bu koşullar gerçekleştirildiğinde gerçeğe çok yakın görüntüler elde edilir.

Yatay ve dikey yönde alınan sefalometrik film sinüs ve zigomatik kemiğin incelenmesine de kullanılmaktadır. Diş yapılarının kökleriyle birlikte analiz edilmesini sağlamaktadır. Sefalometrik film ya da sefalometrik grafi ile dişlerin her ayrıntısı görüntülenebilir. Sefalometrik film nasıl çekilir sorunuzun yanıtı özetle budur.

[widget-87]

Sefalometrik Diş Filmi Avantajları

Tedavi planının hazırlanmasında; tedavi sırasında veya sonrasında tedaviyi değerlendirebilmek amacıyla sefalometrik çene radyografileri yani sefalometrik film hastaya ve hekime avantaj sağlamaktadır. Özellikle ortodonti tedavilerinin daha sağlıklı planlanması açısından avantajlıdır.

Ayrıca sefalometrik film, alt üst dişlerin ve çenelerin birbiriyle olan ilişkilerini gösterir, çene kemiklerinin yumuşak dokularla ilişkisi hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar. Gömük dişler, çürükler ve tümör oluşumları hakkında da fikir vermektedir. Sefalometrik röntgen diş hekiminin ve hastanın işini kolaylaştırır.

Sefalometrik diş filmi çekimi diş tedavilerinde en son geliştirilmiş yöntemlerden biri olarak sıkılıkla kullanılmaktadır. Sefalometrik film nasıl çekilir, sefalometrik film zararları var mıdır gibi sorularınızı diş hekiminize sorarak daha ayrıntılı ve sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173