Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hangi Dolgu Çeşidi Daha Uzun Süre Kullanılır? Diş Dolgusu Seçimi

Diş dolgusu, herhangi bir nedenle dişlerde meydana gelen kırıkları ve kayıpları gidermek için kullanılan estetik diş hekimliği tedavi yöntemidir. Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması ya da diş boyunun uzatılması amacıyla da kullanılan diş dolgusu kalıcı renk bozukluklarını da gidermektedir.

Kaybedilen doğal gülüşü kazandıran diş dolgusu, uzman diş hekimi tarafından farklı malzemeler kullanılarak uygulanabilir. Diş dolgusu, dişlere estetik görünüm dışında fonksiyon da kazandırmaktadır. Ön ve arka dişlere uygulanan dolgular son yıllarda geliştirilen tekniklerle birlikte tamamen ağız ve dişlere uyumlu halde yapılmaktadır. Kompozit dolgu, amalgam dolgu ve porselen dolgu en çok tercih edilen diş dolgusu çeşitleri olmaktadır. Dolgu fiyatları ve diş dolgusu uygulama şekli de seçilen dolgu çeşidine göre belirlenir.

 

Diş Dolgusu Çeşitleri ve Uygulama Şekilleri - Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu nasıl yapılır sorunuza tedavide kullanılacak diş dolgusu çeşidinin belirleyici olduğunu söyleyerek yanıt verebiliriz. Işık geçirgenliği olan, estetik kaygılarınızı geride bırakacak, dişlerinizin rengini ve gülüşünüzü yenileyecek diş dolgusu çeşitleri her kişiye göre farklı bir ihtiyacı karşılamaktadır. En çok kullanılan diş dolgusu çeşitleri:

  • Kompozit Dolgu: Diş dolgusu çeşitleri arasında olan kompozit dolgu, beyaz dolgu, ışınlı dolgu ya da lazer dolgu olarak da bilinmektedir. Kompozit dolgu içinde silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Diş rengine uyumlu olduğu için tercih edilen kompozit dolgu, geniş renk skalası olduğu için her diş rengine uygun hazırlanabilmektedir. Estetik kompozit dolgu uygulama işleminden sonra dişler hemen kullanılmaya başlanabilmektedir.
  • Porselen Dolgu: Porselen dolgu, madde kaybı olan ve kron uygulaması gerektiren durumlarda en çok tercih edilen dolgu çeşididir. Genellikle kayıpların fazla olduğu dişlerde bu dolgu yöntemi kullanılır. Dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaktadır. Kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlüdür. Diş-dişeti uyumu daha fazladır. Son yıllarda en çok tercih edilen diş dolgusu çeşitleri arasındadır. Aynı zamanda tedavi ücretleri, dolgu fiyatları ortalamasının üzerindedir.
  • Amalgam Dolgu: Siyah dolgu olarak da bilinen amalgam dolgu, diş hekimleri tarafından en sık kullanılan dolgu çeşididir. Amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilmektedir. En uzun ömürlü ve ucuz dolgu olan amalgam, cıva alerjisi olanlara uygulanmamaktadır. Estetik kaygısı olanlar için amalgam dolgu yerine porselen dolgu çeşitleri tercih edilmektedir.

En dayanıklı dolgu çeşidi amalgam olsa da estetik açıdan göze en hoş gelen dolgu porselendir. Diş dolgusu uygulamasında kullanılacak malzeme ve yöntem hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Dolgu çeşidine göre de diş dolgusu fiyatları değişkenlik gösterir.

[widget-87]

Diş Dolgusu Fiyatları - Diş Dolgu Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Diş dolgusu fiyatları; tercih edilen dolgu malzemesine, dolgu yapılacak diş sayısına göre belirlenmektedir. Hastanın diğer estetik ya da diş tedavisi uygulamalarına ihtiyacı olup olmamasına göre dolgu ücretleri netleşmektedir.

Diş dolgusu yaptırırken diş dolgusu fiyatları dışında diş hekiminin profesyonelliği ve dolgu malzemesinin ne kadar kalıcı olduğu ön planda tutulmalıdır. Yıllarca aynı performansta ve görünümde kullanılmak istenen diş dolguları için kişinin diş ve ağız bakımına da özen göstermesi gerekmektedir. Diş dolgusu nasıl yapılır ya da dolgu fiyatları nelerdir gibi aklınıza takılan soruları diş hekiminize sormayı unutmayın...

[widget-130]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173