Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dolgu, Kaplama ve İmplant Bulunan Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Ortodonti Tedavisinde Dolgu, Kaplama ve İmplant Tedavilerinin Etkileri Neler?

Ortodonti, çapraşık diş ve çene problemlerinin tespit ve tedavi edildiği diş hekimliğinin uzmanlık dalıdır. Ortodonti tedavisi, diş diziliminin olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olduğu durumunda uygulanması gereken tedavi yöntemidir.

Ortodonti tedavisinde belirli bir yaş sınırı yoktur. Çeşitlenen tedavi yöntemleriyle her yaştan hasta diş çapraşıklığı probleminden kurtulabilir. Peki dolgu, kaplama ve implant bulunan yetişkinlerde ortodontik tedavi mümkün mü? Gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Kaplama Yaptırdıktan Sonra Ortodonti Tedavisine Başlanabilir mi?

Daha önce kaplama yaptırdıysanız, ortodonti tedavisine başlamanızda bir sakınca yoktur. Ortodonti tedavisinde kaplamalar tedaviyi etkilemeyecektir. Ortodonti tedavisinde braketler dişlerinize sağlam bir yapıştırıcı yardımı ile sabitlenir. Daha önce kaplama yaptırdıysanız braketler, doğal dişte kullanılan yapıştırıcıdan farklı bir malzemeyle dişlerinize sabitlenecektir. Dilerseniz diş çapraşıklığını düzeltmek için diş teli tedavisine alternatif olarak şeffaf plak tedavisinden de faydalanabilirsiniz. Bazı durumlarda ortodonti tedavisi bitiminde hastaya kaplama da yapılabilmektedir. Hasta diş rengini ya da şeklini düzeltmek istiyorsa ortodonti tedavisinden sonra kaplama yaptırabilir.

Ortodonti Tedavisi Sürecinde Diş Dolgusu Yapılır mı?

Diş dolgusu, ortodontik tedaviye başlamanız için engel değildir. Dolgu, diş çürüklerini temizlemek amacıyla yapılan tedavidir. Dişlerinizde çürük varsa ortodonti tedavisine başlamadan önce dolgu yapılması gerekebilir. Çünkü ortodonti tedavisinde dolgu yapılması zor olacaktır. Yine de tedavi sırasında çürük oluşumu başladıysa dolgu yapılması mümkündür.

Diş teli tedavisi sırasında ağız bakımınıza özen göstermeniz çok önemlidir. Diş bakımınızı iyi bir şekilde yapmazsanız çürük oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Ortodonti tedavisinde dolgu gerekirse braketlerin çıkarılması gerekebilir. Bu da tedavi sürenizin uzayacağı anlamına gelir.

[widget-87]

İmplant, Ortodonti Tedavisine Başlamak İçin Engel mi?

Diş implantları, eksik dişleri doldurmak amacıyla yapılan tedavi yöntemidir. İmplantlar çene kemiğine vida yerleştirilerek yapılır. Dolayısıyla ortodonti tedavisinde implantların diş telleri ya da plaklarla hareket ettirilmeleri mümkün değildir. İmplantlar, ortodonti tedavisiyle istenilen konuma getirilemeyecektir. Bu sebeple implant tedavisinin ihtiyaç duyulduğu takdirde ortodonti tedavisinden sonra yapılması uygun olacaktır.

Dolgu ve Kaplamalar Ortodonti Tedavisine Başlamanız İçin Sorun Yaratmazlar!

Ortodonti tedavisi, diş çapraşıklığı problemi olan her yaştan insanın başvurabileceği tedavi yöntemidir. Fakat daha önce dolgu, kaplama ve implant tedavisinden faydalanmış yetişkinler ortodonti tedavisine başlamak için kararsızlık yaşayabilir.

Daha önce dolgu ya da kaplama yaptırdıysanız ortodonti tedavisinden faydalanabilirsiniz. Dolgu ve kaplamalar ortodonti tedavisine başlamanız için engel olmayacaktır. Fakat implantlar ortodonti tedavisini zorlaştıracaktır. Çene kemiğine vidalarla yerleştirilmiş implantlar, diş teli ile hareket ettirilemezler. Dolayısıyla implantların ihtiyaç olması halinde, ortodonti tedavisinden sonra yapılması başarılı sonuç verecektir.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173