Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Amalgam Dolgu Mu Kompozit Dolgu Mu?

Amalgam Dolgu ve Kompozit Dolgu Arasındaki Farklar

Son yıllarda siyah dolgu yerine kullanılan estetik dolgu, herhangi bir görünüm kaygısı yaratmadan eksik dişlerin telafisini sağlayan tedavi uygulamasıdır. Ancak yine de klasik dolgu tedavisi olan siyah dolgular, bazı hastalar tarafından daha güvenli ve ekonomik olması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Diş renginde yapılan estetik dolgular, daha uzun süre ve maliyet gerektirdiği için hastaları düşündürmektedir.

Peki hangi diş dolgusu daha avantajlıdır, amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu? Hangisini daha uzun süre kullanabilirsiniz? Hangisi estetik açıdan sizi daha çok tatmin edecek? Amalgam dolgu ve estetik dolgu arasındaki farklar neler? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını verelim…

 

Estetik Dolgu ve Siyah Dolgunun Birbirine Karşı Üstünlükleri

Estetik diş dolgusu kırılan ve çürüyen dişlerin eski formuna kavuşması için yapılırken dişlerdeki renk bozukluklarını da gidermektedir. Doğal dişlere yakın renkte tasarlanan kompozit dolgu, hastada hiçbir şekilde estetik kaygı yaratmamaktadır. Bunun yanında siyah diş dolgusu uzun dönemde yer aldığı dişin rengini siyahlaştırmasından ötürü estetik beklentileri karşılamamaktadır. Bu iki dolgu türü arasında temel bir karşılaştırma yaparak amalgam dolgu mu estetik dolgu mu sorunuza yanıt verecek olursak:

  • Kompozit dolgu dişle aynı renkte olması nedeniyle dışarıdan bakıldığında anlaşılmazlar. Siyah dolgular fark edilirler.
  • Kompozit dolgu doğal ve estetik görünürler. Amalgam dolgu ise estetik kaygısı olanları rahatsız edebilirler.
  • Kompozit dolgu ve porselen dolgu herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
  • Estetik dolgu ağız dokularıyla tam uyumludur. Siyah dolgu ya da amalgam dolgu ise zamanla dişlerle uyumsuz yapıya gelebilirler.
  • Kompozit dolgu uzun yıllar aynı dayanıklılıkta ve fonksiyonlarda kullanılır. Siyah dolgu daha dayanıksızdır.
  • Amalgam dolgu basınca daha dayanıklıdır.
  • Amalgam dolgu için çürük temizlenerek kavite denilen boşluğa dolgu eklenir. Yani dişe fiziksel olarak bağlanır. Kompozit dolgu ise dişe kimyasal olarak bağlanır. Bu nedenle daha güçlü tutunur ve dişte aşındırmaya gerek kalmaz.

Diş rengine ve dokusuna uygun olan estetik dolgu türleri, hızlıca uygulanır ve yıllarca kullanılırlar. Amalgam denilen siyah dolgular ise dayanıklı olmasına rağmen kullanım ve görünüm avantajına sahip değildir. Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorunuza bu karşılaştırmalarımız yanıt verecektir.

[widget-87]

Amalgam Dolgu ve Kompozit Dolgu İçin Uygulama Süresi ve Fiyatları

Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorunuza aynı zamanda fiyat karşılaştırması yaparak da cevap verelim. Estetik dolgu fiyatları amalgam dolgu fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Diş dolgusu fiyatları kullanılan malzemeye göre değişeceği için kompozit ya da porselen dolgu seçimini bütçenize göre yapabilirsiniz.

Dolgu yapılacak diş sayısı, deformasyonun şekli ile diş kayıplarının hangi uygulama ile telafi edileceği de dolgu fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorularınıza daha sağlıklı bilgi almak, estetik dolgu fiyatları ve amalgam dolgu fiyatları hakkında detayları öğrenmek için diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

[widget-130]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173