Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Neden Ağrır?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı - Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Neden Olur?

Kanal tedavisi yapılan hastanın yanlış beslenmesi, ağız bakımına önem vermemesi veya ağız bakımını yanlış yapması, tedavi işleminin yanlış uygulanması gibi sebeplerle kanal tedavisinden sonra diş ağrısı oluşabilir. Ancak bu ağrıların ilk 1 hafta boyunca normal olduğu ve zamanla geçebileceğini unutmayın. Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı zamanla azalacak ve kaybolacaktır. Daha uzun süre devam eden ağrılar için tekrar diş röntgeni çekilmesi istenir.

Kanal tedavisi sonrası ağrı genellikle yanlış yapılan tedavi sonrası oluşabilir. Bu durum düzeltilebilecek bir durumdur. Fakat bu durum ne kadar düzeltilirse düzeltilsin hasta ağız bakımına ve beslenmesine dikkat etmezse kanal tedavisi sonrası ağrı tekrarlayabilir ve dişler tedaviyi bir daha kabul etmeyebilir. Bu yüzden kanal tedavisi sonrası ağrı neden olur, kanal tedavisinden sonra diş ağrısı için endişelenmeli misiniz, kanal tedavisi sonrası ağrı kaç gün sürer, bakalım.

 

Kanal Tedavisi İyileşme Süreci - Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısı

Kanal tedavisi sonrası ağrı durumu yeme içmeden çok etkilenir. Kanal tedavisi genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu durumda hastanın yumuşak dokulara zarar vermemesi için uyuşukluk geçene kadar yemek yememesi ve aşırı derecede olan sıcak – soğuk içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Uyuşukluk geçtikten sonra da hastanın kalıcı dolgusu yapılana kadar sert yiyecekleri tüketmemesi veya çenenin diğer kısmını kullanması önerilmektedir.

Kanal tedavisi iyileşme süreci için hastanın yapılacak geçici dolgu sonrasında da tedavisini aksatmaması gerekir. Dişte ağrı hissedilmemesi tedavinin tamamlandığı anlamına gelmez. Kalıcı dolgu işlemini ihmal eden hastaların çok daha büyük sorunlarla karşılaşacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden kanal tedavisi sonrası kalıcı dolgu yapma işlemini ertelemeyiniz. 

Kanal tedavisinden sonra ağrı olması yanlış diş bakımı ile de ilgilidir. Kanal tedavisi sonrası ağrı hastanın yaşam kalitesini düşüreceği için diş hekiminin tavsiye ettiği şekilde diş temizliği yapılmalıdır. 

[widget-87]

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı İçin Ne İyi Gelir? Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Sizi Üzmesin!

Kanal tedavisinden sonra diş ağrısı, doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicilerle dindirilebilir. Bunun yanında kanal tedavisi sonrası ağrı durumunda hastanın ağız bakımını düzenli yapması ve diş iplerinden destek alması beklenir. Ağrıyan bölgeye buz uygulanabilir, bir çay bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı tuz dökerek gargara yapılabilir, bol bol su içerek sıvı alımını artırabilirsiniz.

Bu önerileri dikkate alan hastaların kanal tedavisi sonrası diş ağrısı ortadan kalkacaktır. Kanal tedavisi yapılan dişim ağrıyor ne yapmalıyım diyen hastaların ağrıları 1 haftadan sonra da devam ediyorsa mutlaka bir diş hekimine danışmaları gerektiği unutulmamalıdır. Kanal tedavisi sonrası ağrı neden olur, kanal tedavisinden sonra ağrı için ne yapılır, kanal tedavisinden sonra diş ağrısı ne kadar sürer gibi aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz. 

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173