Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hangi Diş Dolgusu Daha İyi?

Dolgu Çeşitleriyle İlgili Bilgi Sahibi Olun, Tercihinizi Doğru Yapın!

Diş dolgusu, dişlerin çürükten temizlenmesi amacıyla yapılan tedavidir. Teknolojinin gelişmesiyle dolgu çeşitleri de artmıştır. Kimi dolgu çeşidi estetik açıdan daha iyi görünmekte, kimisi daha sağlam malzemeden üretilmektedir.

Dolgu tedavisine başlamayı düşünüyor fakat hangi dolgu türünü tercih edeceğinize karar veremiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Hangi diş dolgusu daha iyi, hangi diş dolgusu daha sağlıklı merak ediyorsanız birlikte inceleyelim.

Amalgam Dolgu

Dolgu çeşitlerinden biri amalgam dolgudur. Görünümü gümüş rengindedir. Eskiden sıklıkla tercih edilen amalgam dolgu, günümüzde popülerliğini yitirmiştir. Bunun sebebi estetik açıdan daha güzel gözüken alternatif dolgu çeşitlerinin üretilmiş olmasıdır. Maliyeti diğer dolgu türlerine göre daha düşüktür. Hangi diş dolgusu daha sağlıklı diyorsanız amalgam dolgu uzun kullanımlarda dişin rengini değiştirebilmektedir. Ayrıca sağlamlaştırmak için doğal dişten ekstra parça çıkarılabilmektedir. Metale alerjiniz varsa hangi diş dolgusu daha sağlıklı sorusunun cevabı amalgam dolgu olmayacaktır.

Kompozit Dolgu

Dolgu türlerinden bir diğeri kompozit dolgudur. Kompozit dolgular, halk arasında ışınlı dolgu ya da beyaz dolgu olarak bilinir. Estetik açıdan amalgam dolguya göre çok daha iyi gözüktüğünden günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Maliyet açısından daha yüksek fiyatlıdır. Fakat görünüm açısından dişte belli olmamaktadır. Bu sebeple özellikle gülüş tedavisi yapılan hastalarda dolgu yapılması gerekiyorsa kompozit dolgu tercih edilmektedir. Ayrıca kompozit dolgulu dişin kırılması durumunda tedavi mümkündür. 

Porselen Dolgu

Porselen dolgu, diğer ismiyle inley-onley dolgu, doğal dişe en yakın renkte ve formda olan dolgu türüdür. Bu sebeple diğer dolgu çeşitlerine göre en estetik duran porselen dolgudur. Maliyet açısından diğer dolgu türlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Hangi diş dolgusu daha iyi diyorsanız porselen dolgu sağlamlığı açısından doğru bir seçenek olacaktır. Porselen dolgu, cad-cam sistemi ile ölçü alınarak kişiye özel yapılmaktadır. Cad-cam sistemi ile porselen dolgu tedavisi bir günde yapılabilmektedir. Porselen dolgu laboratuvar ortamında hazırlandığından ve cad-cam sistemi sayesinde hassas ölçü alındığından diğer dolgu türlerine göre çok daha uzun ömürlüdür. Porselen dolgu herhangi bir alerjik reaksiyon yapmaz. Bu sebeple hangi diş dolgusu sağlıklı sorusuna porselen dolgu cevap olarak verilebilir.

[widget-87]

Sizin İçin En Uygun Dolgu Çeşidine Diş Hekiminizle Birlikte Karar Verin!

Dolgu, diş çürüğünü tedavi etmek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Kullanılacak dolgu türüne karar vermek hem çürük dişin durumuna hem hastanın maddi imkanlarına bağlıdır. Amalgam dolgu diğer dolgu çeşitlerine göre daha sağlamken, estetik açıdan zayıf kalmaktadır. Porselen dolgu estetik açıdan doğal dişe en yakın dolgu türüyken, maliyeti diğer dolgu çeşitlerine göre daha yüksektir. 

Sizin için en uygun dolgu türüne diş hekiminiz karar verecektir. Muayene sonucu diş hekiminizden diş dolguları hakkında sizi daha detaylı bilgilendirmesini isteyebilir tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173