Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Estetik Dolgu mu Siyah Dolgu mu?

Teknolojinin Gelişmesiyle Geleneksel Siyah Dolguya Alternatif Olarak Estetik Dolgu Üretilmiştir!

Diş dolgusu, dişlerin çürükten temizlenmesi amacıyla yapılan diş tedavisi yöntemidir. Teknolojinin gelişmesiyle dolgu çeşitleri de gelişmiş, sayıları giderek çoğalmıştır. Siyah dolgu ya da diğer ismiyle amalgam dolgu ve estetik dolgu yani kompozit dolgu günümüzde en çok tercih edilen dolgu çeşitleridir.

Estetik dolgu mu siyah dolgu mu sorusu, dolgu tedavisi yaptıracak hastalarımızın çoğunlukla yönelttikleri bir sorudur. Dolgu tedavisine başlamayı düşünüyor fakat hangi dolgu türünü tercih edeceğinize karar veremiyorsanız yazımı okumanızı tavsiye ederim. Diğer isimleriyle amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Siyah Dolgu Estetik Dolguya Göre Daha Uygun Fiyatlıdır!

Estetik dolgu mu siyah dolgu mu sorusunun cevabı için amalgam dolgu ve kompozit dolgunun avantaj ve dezavantajlarını incelememiz gerekir. Fakat dolgu tedavisi ihtiyaçları hastadan hastaya değişkenlik gösterecektir. Estetik dolgu ve siyah dolgu arasında karşılaştırma yapmam gerekirse şunları söyleyebilirim:

  • Amalgam dolgu, içinde metal malzeme içerdiğinden siyah görünümlüdür. Kompozit dolgu ise diş rengine çok yakın renkte malzemeden üretildiğinden daha estetik görünmektedir.
  • Siyah dolgu dışarıdan bakıldığında gözle görülebilir, estetik dolgu ise dikkatli bakılmadıkça kesinlikle fark edilmeyecektir.
  • Estetik dolgu mu siyah dolgu mu diye soruyorsanız maliyet açısından siyah dolgu yani amalgam dolgu daha uygun bir tercih olacaktır. Estetik dolgu ücretleri siyah dolguya göre daha yüksektir.
  • Siyah dolgu yani amalgam dolgu içinde cıva barındırdığından metale alerjisi olan hastalar için uygun bir seçenek olmayacaktır. Estetik dolgu ise herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz.
  • Siyah dolgu basınca karşı oldukça dayanıklıdır. Bu da doğru bakımla uzun yıllar kullanım imkanı sağlar. 
  • Siyah dolgu tedavisinde sağlam dişte aşınma ve düzenleme yapılması gerekir. Estetik dolgu tedavisinde ise dolgu dişe kimyasal olarak bağlanır. Estetik dolgu mu siyah dolgu mu diyorsanız estetik dolgu sağlam olan dişte aşındırma yapmayacaktır.
  • Siyah dolgu tedavisi estetik dolguya göre daha kısa sürmektedir. Estetik dolgunun uzun sürmesinin sebebi dişte sızıntı oluşmasını engellemek amacıyla daha hassas bir teknikle uygulanıyor olmasıdır.

Estetik dolgu mu siyah dolgu mu diyorsanız siyah dolgunun zaman içinde diş rengini değiştireceğini bilmelisiniz. Estetik dolgunun ise böyle bir etkisi bulunmamaktadır.

[widget-87]

Estetik Dolgu Mu Siyah Dolgu Mu Sorusunun Cevabı Hastadan Hastaya Değişkenlik Gösterir!

Dolgu, dişi çürükten arındırarak ağız içindeki fonksiyonunu korumak amacıyla yapılan tedavi yöntemidir. Gelişen teknoloji, temel kullanım amacının yanında farklı avantajlar sunan dolgu çeşitlerinin üretilmesine sebep olmuştur. Estetik dolgu, görünümü nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen dolgu çeşitlerinden biridir. 

Estetik dolgu mu siyah dolgu mu sorusunun cevabı hastadan hastaya değişkenlik gösterecektir. Dişteki çürüğün durumuna, ekonomik imkanınıza, hijyen ve beslenme alışkanlıklarınıza göre bu sorunun yanıtı değişecektir. Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorusunun cevabını yapacağım muayene sonucu verebilmek için en yakın zamanda kliniğimize bekleriz.

[widget-134]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173