Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

Dişlerinizi Çektirdikten Sonra Bunlara Dikkat!

Diş çekimi, dişin kemikteki soket denilen yuvasından uzaklaştırılması işlemidir. Basit diş çekimi lokal anestezi altında yapılır. İleri derecede çürüklerin görülmesi, kırık diş yapıları, kanal tedavisi sonrası kurtarılamayan dişlerin olması, düşmesi gerektiği halde düşmeyen süt dişleri, gömülü dişler, kist ya da tümör oluşumuna sebep olmuş dişlerin görülmesi halinde mutlaka çekim tedavisi uygulanmalıdır.

Ortodontik ya da estetik tedavilerde de dişlerin çekilmesi gerekebilir. Peki diş çekimi sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Diş çekimi sonrası ağrı normal midir? Nasıl beslenmek gerekir? Yazımızda sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilecekler

Diş çekimi sonrası dişin çekildiği bölgede tahrişe neden olabilecek sıcak, soğuk ve pürüzlü yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Cerrahi çekimlerde ağrı görülmesi durumunda birkaç gün ağrı kesici kullanmak gerekecektir. Diş çekimi sonrası:

  • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmaktadır.
  • Diş çekimi sonrası, en az 30 dakika boyunca gazlı bez ile bölgeye basınç uygulanarak kanın pıhtılaşması sağlanmalıdır.
  • Kanama görülmesi halinde tükürme yapılmamalı, kan yutulmalıdır.
  • Diş çekimi sonrası şişliğin önlenmesi için yüz üzerinden operasyon bölgesine buz kompresi uygulanmalıdır.
  • Dişlerde uyuşukluk geçene kadar yemek yenmemelidir.
  • Diş çekimi sonrası iyileşme süreci dahilinde ilk 24 saat sıcak banyo yapılmamalıdır.
  • Diş çekimi sonrası ilk birkaç gün yumuşak gıdalarla beslenilmelidir.
  • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak da bölgenin temiz tutulmasına yardımcı olacaktır.
  • Diş çekimi sonrası iyileşme süreci dahilinde yara üzerinde oluşan pıhtı bozulmamalıdır.
  • Diş çekimi sonrası tam olarak iyileşme sağlanmadan sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Diş çekimini takiben 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edilebilir. Diş çekimi normale göre zor olduysa buz tatbiki yapılabilir. Diş çekimi sonrası ağrı oluşmaması için hekimin önerilerine harfiyen uyulması gerekir.

[widget-87]

Diş Çekimi Sonrası İyileşme Ne Zaman Gerçekleşir?

Diş çekimi sonrası iyileşme süresi her hasta için farklı olabilir. Çekim sonrası ağrılar 1 – 2 güne yok olsa da dişin çekildiği bölgenin tamamen iyileşmesi 1 – 2 haftayı bulabilir. Çünkü diş çekiminden sonra çene kemiğinde bir delik kalmaktadır. Kademeli olarak dolan ve zamanla pürüzsüz hale gelen bu bölgenin iyileşmesi için kişinin yukarıdaki önerilere uyması, çekim bölgesini rahatsız edecek aktivitelerden kaçınması gerekmektedir.

Diş eti iyileşme süresi 3 ila 4 hafta alırken kemiğin iyileşmesi 6 ila 8 ay sürebilmektedir. Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde yapılacaklar ve tedavi sonrası dikkat edilecekler hakkında diş hekiminizden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173