Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontist Kimdir? Diş Hekiminiz Ortodonti Uzmanı mı?

Ortodontist Kimdir?

Diş hekimliği, uzmanlık alanlarına göre bölümlere ayrılır. Ortodontist kimdir sorusunun ilk yanıtı, diş hekimi uzmanlık alanlarından biridir, olacaktır. Ortodontist, diş ve çene problemlerinin teşhisi ve tedavisi için uzmanlık eğitimi almış diş hekimidir. 

Ortodontist olabilmek için üniversitelerin 5 yıllık diş hekimliği fakültelerinden mezun olmak ve en az 4 yıllık ortodonti uzmanlık ya da doktora eğitimini tamamlamış olmak gerekir. Bu süreci başarıyla tamamlayan ve tezini teslim edebilen diş hekimi, ortodonti uzmanı olarak meslek hayatına başlayabilir.

Peki diş hekimi ve ortodonti uzmanı hangi noktalarda birbirinden ayrılır? Diş hekiminiz ortodonti uzmanı mı? Ortodontist kimdir, merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Ortodontistler; genel diş hekimliği tedavilerinin yanında dişlerde ve baş-boyun bölgesinde oluşan ortodontik sorunların teşhisini yaparak gerekli tedaviyi uygular. Dişlerin konumunu ve çene gelişimini yönlendirme, diş kayıplarının önüne geçme ortodontistlerin görevleri arasındadır.

Ortodontist kimdir sorusuna, diş ve çene yapısındaki problemleri ortadan kaldıran kişilerdir, yanıtını verebiliriz. Dişlerdeki çapraşıklık, kapanış sorunları, çene eklemi sorunları ve çene ileri-geri olma durumları, çene darlığı gibi problemleri tedavi eden hekim ortodonti uzmanıdır.

Ortodonti uzmanı; ağız ve çene düzeninin sağlanması için gereken uygulamaları, bebeklerde dudak damak yarıkları, yetişkinlerde uyku apnesi, çene eklemi gibi tedavileri gerçekleştiren hekimdir. Ortodontistler; dişler arasındaki ayrıklık, diş çapraşıklığı, çene darlığı ve genişliği, çene eklemindeki bozuklukları tedavi eder. Ortodonti uzmanı halk arasında diş teli doktoru olarak bilinmektedir. Ortodontist, diş ve çenenizdeki sağlık sorunlarını düzelterek doğal bir görünüm kazandırır ve sağlıklı bir şekilde gülümseyebilmenizi sağlar.

Diş Hekiminiz Ortodonti Uzmanı mı?

Diş hekimi ve ortodontistler aynı uzmanlık alanlarına dahil değildirler. Diş hekimi ve ortodonti uzmanı arasında büyük farklar bulunmamaktadır. Fakat ortodontistler diş hekimliği lisans eğitiminden sonra ortodonti alanında da eğitim almış hekimlerdir. Diş hekimi, ağız ve diş sağlığı tedavilerini gerçekleştiren kişidir. Ortodontist ise diş eti, çene yapısı ve sinirlerle ilgili daha geniş bir uzmanlık alanına sahiptir. 

Ortodonti uzmanı diş etleri sağlığı, dişlerin düzgünlüğü, çene yapısı gibi alanlarda bilgiye sahiptir. Ortodontist; dişlerin düzgün sıralanması, diş görüntüsündeki çarpıklıkların düzeltilmesi, diş teli ve braketlerle gerekli tedaviyi yapan kişidir. 

Diş hekimi ise dişlerde oluşmuş çürükleri, diş kanalı rahatsızlıklarını ve diş eti hastalıklarını tedavi eden, diş beyazlatma işlemlerini yapan kişidir.

[widget-87]

Doğru Hekimle Doğru Tedaviye Ulaşın!

Ortodontist, diş ve çene yapısındaki problemleri ortadan kaldıran hekimlerdir. Dişlerdeki çapraşıklık, çenede kapanış sorunları, çene eklemi ve çene yapısındaki bozukluklar, çene darlığı gibi problemleri tedavi eden hekim ortodonti uzmanıdır. 

Diş hekimi ise ağız ve diş sağlığı problemlerini tedavi eden hekimdir. Dişlerde oluşan çürükleri, kanal tedavilerini, diş eti hastalıklarını ve diş beyazlatma işlemlerini yapan kişi diş hekimidir.

Ortodontistler genellikleri diş hekimleriyle birlikte çalışmayı tercih ederler. Ortodonti tedavisinde gerekli görülen durumlarda hasta, diş hekimine yönlendirilebilir. Ağız ve diş sağlığınızdaki şikayetinize ya da isteklerinize göre doğru uzmanı seçebilmeniz, ortodontist kimdir sorusunun cevabını bilmenize bağlıdır.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173