Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sadece Tek Çeneye Diş Teli Takılır Mı?

Ortodonti Tedavisi Tek Çeneye Uygulanabilir mi?

Diş çapraşıklığı bazı durumlarda sadece üst ya da alt çenede görülebilir. Diş çapraşıklıkları çenenin belli bir bölümünde yoğunlaşabilir. Hasta ayrıca maddi sebeplerden ya da sadece görüntü olarak rahatsız olduğu için sadece üst veya alt dişlerime diş teli takabilir miyim sorusunu sorabilmektedir. 

Ortodonti tedavisi tek çeneye uygulanabilir mi sorusunun cevabı diş çapraşıklığının durumuna göre değişecektir. Sadece üst dişlere tel takılır mı, sadece tek çeneye tel takılır mı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa yazımızı okumanızı öneririm.

Sadece Tek Çeneye Tel Takmak, Ağız İçinde Farklı Sorunlar Yaşanmasına Sebep Olabilir!

Sadece tek çeneye tel takmak, tavsiye edilen bir tedavi yöntemi değildir. Hastalar genellikle gülümserken üst dişlere daha fazla dikkat ettikleri için, sadece üst dişlere tel takılır mı sorusunu sorabilmektedir. Fakat sadece üst dişlere tel takmak çapraşıklığı düzeltirken ağız bütününde daha farklı sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Üst dişler, konuşurken ve gülümserken alt dişlere göre daha fazla gözükmektedir. Diş çapraşıklığı problemi yaşayan ve estetik gülüşe sahip olmayı hedefleyen hastalar, sadece üst dişlere tel taktırmanın yeterli olabileceğini düşünebilir. Fakat sadece tek çeneye tel takmak ağızda kapanış problemlerine ve ısırık sorunlarına neden olabilir. 

Sadece tek çeneye diş teli takılır mı sorusuna cevap genellikle olumsuz olacaktır. Sadece tek çeneye tel takmak, belki o çenedeki dişleri düzeltebilir fakat ağız bütünü için başka sorunları beraberinde getirir. Tel tedavisi ile dişler hareket ettiğinden olduklarından daha ileri ya da geriye gelebilirler. Bu da daha önce var olmayan kapanış sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Kapanış sorunları hem beslenmenizi hem estetik görünümünüzü hem de ağız sağlığınızı olumsuz olarak etkiler. Ayrıca tek çenedeki dişlerin düzgün olup diğer çenedeki dişlerin o kadar muntazam olmaması estetik olarak da hoş durmayacaktır. 

[widget-87]

Sadece Tek Çeneye Tel Takmak Ortodonti Tedavisinde Tercih Edilen Bir Yöntem Değildir!

Sadece tek çeneye tel takmak oldukça riskli bir tedavi süreci olacaktır. Tek çeneye diş teli taktırmaya karar vermeden önce bu riskleri bilmeli ve iyice değerlendirmelisiniz. Sadece tek çeneye tel takmak, ortodonti tedavisinde çok fazla uyguladığımız bir yöntem değildir. Ancak alt ya da üst çenedeki dişlerde herhangi bir ortodontik bozukluk yoksa ortodontik sorunun olduğu çeneye diş teli takılabilir. 

Ortodonti tedavisi tek çeneye uygulanabilir mi?” sorusu kafanızı kurcalıyorsa sizi daha ayrıntılı olarak bilgilendirmemiz için kliniğimizden randevu alarak muayene olmaya gelebilirsiniz. İsterseniz online muayene sistemimizden yararlanarak ortodontik tedavi hakkında aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173