Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Neden Hareketli Ortodonti?

Diş Hekiminiz Neden Hareketli Ortodontiyi Tercih Eder? Neden Hareketli Ortodonti?

Hareketli ortodontik tedavide diş hekiminin uygun gördüğü süre boyunca kullanılan apareylerle kontroller sırasında ortaya çıkan çene ve diş bozuklukları tedavi edilmektedir. Şeffaf plak kullanılarak yapılan hareketli ortodonti sayesinde dişlerdeki çapraşıklıklar giderilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi ya da hareketli ortodonti tedavisinin amacı ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek diş ve çene problemlerinin önüne geçmek ve sağlıklı bir ağız yapısı ve diş dizilimi oluşturmaktır. Hareketli apareyler özellikle çene darlığı yaşayan hastalarda genişletici tedavi amacıyla kullanılırlar. Hastaların kolaylıkla takıp çıkarabildiği hareketli ortodonti tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Hareketli ortodonti tedavisinde şeffaf plak ve diğer fonksiyonel aparey, genişletme apareyi, pekiştirme aygıtı gibi apareyler kullanıcısının konforunu düşünerek tasarlanmıştır. Bu apareyler içinde en çok tercih edilenler şunlardır:

1. Şeffaf plak (Clear Aligner, Aso Aligner)

Şeffaf plaklar estetik kaygı yaratmadan dişlerin düzeltilmesini ve doğru konumlanmalarını sağlamak için kullanılırlar. Kişiye özel olarak üretilen şeffaf plak tel kullanımına gerek kalmadan tedaviyi mümkün kılmaktadır.

Dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen şeffaf plak istenildiğinde takılıp çıkarılabilmektedir. Çarpıklıkları düzeltmede estetik bir çözüm olan şeffaf plak ile dişler olması gereken ideal pozisyona gelirler ve hastalar sağlıklı düzgün dişlere sahip olurlar. Hareketli ortodonti tedavilerinde en sık kullanılan apareylerden biri de plaklardır.

2. Fonksiyonel aygıtlar

Fonksiyonel aygıtlar hareketli ortodonti tedavisinde çene bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla kullanılırlar. Çoğunlukla ergenlik dönemindeki hastalarda kullanılan bu tedavi yöntemi özellikle alt çenenin geride bulunduğu durumlarda çenenin öne doğru gelişiminin sağlanması için kullanılır.

Çeşitli şekillerde bulunan fonksiyonel aygıtlardan en çok tercih edileni ve uygulananı yarattığı konfor ve işlevsellik bakımından, alt ve üst ayrı iki parçadan oluşan ve alt çenenin kapatılmasıyla konumlanmaya zorlayan twin blok apareydir. Hareketli ortodonti tedavisi için sıklıkla tercih edilir.

[widget-87]

3. Genişletme aygıtları

Genişletme aygıtları şiddetli üst çene darlıklarında çene yapısını genişletmek için kullanılan ağız içi apareylerdir. Dilin alt bölümüne yerleştirilen aygıtlarda kısa süreli konuşma bozukluğu olabilmekte geçici olan bu durum alışma süreciyle birlikte tedaviye sorunsuz bir şekilde devam edilebilmektedir.

Çene yapısı gelişme dönemindeki çocuk ve ergen hastalarda rahatlıkla uygulanabilen hareketli ortodonti yöntemi, erişkin hastalarda üst çene genişletmesine yardımcı olması açısından cerrahi müdahaleyle uygulanabilmektedir. Neden hareketli ortodonti dediğimizde genişletme aygıtlarının kullanım kolaylığı da etkendir.

4. Pekiştirme aygıtları

Pekiştirme aygıtları ortodonti tedavisi sonrasında düzelen dişlerin eski haline dönmemesi için önlem amaçlı uygulanan yöntemdir. Pekiştirme aşaması ortodonti tedavisinin en önemli aşamalarından biridir.

Braketler ve teller çıkarıldıktan sonra dişler bir süre sonra eski yerlerine dönmeye çalışacaklarından pekiştirme aygıtlarıyla tedavi uygulanmak zorundadır. Hareketli ortodonti tedavisinde pekiştirme apareyleri dişler yeni konumlarına alışırken sabit durmaları içindir. Aygıt kullanılmazsa ortodonti tedavisi eksik ve yanlış uygulanmış olur.

Diş teli kullanmaktan kaçınanlar için hareketli ortodonti tedavisi kurtarıcıdır. Diş tellerinin uzun süre dişlerine sabit şekilde kalmasını istemeyenler hareketli apareyleri, şeffaf plak ve fonksiyonel aparey gibi düzenleyicileri tercih ederler. Ancak hareketli ortodontik apareylerin kullanılması diş yapınıza ve çapraşıklık düzeyinize bağlıdır.

Bu nedenle herkes için uygun değildir. Hareketli ortodonti ya da şeffaf plak tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Sabit ya da hareketli ortodonti tedavileriyle gülüşünüzü değiştirebilirsiniz. Hareketli ortodonti hakkında bilgi almak şeffaf plak tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi sormak için bizi arayın. 

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173