Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontist Kimdir?

Ortodontist Kimdir? Ortodonti Doktorunun Görevi Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle şekillenen diş hekimliği, son yıllarda diş hekimlerini uzmanlık alanlarına ayırmıştır. Bu durumda ortodontist kimdir sorusunun yanıtı diş hekimi uzmanlık alanlarından biri olacaktır. Ortodonti uzmanı, genel diş hekimlerinin ilgilendikleri tedavilerle birlikte diş dizilimi ve çeneyi ilgilendiren problemlerle de ilgilenirler.

Ortodonti doktoru, üniversiteden 5 yıllık lisans eğitimi alarak, yine üniversitelerin ortodonti kürsülerinde en az 4 yıllık uzmanlık eğitimi sürecinden sonra dişlerde ve boyun – baş bölgesi iskeletinde oluşabilecek ortodontik problemlerin teşhisini koyarak bunun tedavisini yapar. Ortodontist kimdir sorusuna çapraşık dişleri düzelten diş hekimi uzmanı denilse de ortodonti diş hekiminin görev tanımında iskelet düzensizlikleri ve anomalilerin, bebeklerde oluşan damak ve dudak yarıklarının, yetişkinlerde oluşan uyku apnesinin tedavisini düzenlemek de vardır. Ortodonti uzmanı kimdir, ortodontist ne iş yapar, yakından bakalım.

 

Türkiye’de Ortodonti Uzmanı Olmak - Ortodontist Ne İş Yapar?

Ortodonti 1850’li yıllarda ayrı bir diş hekimliği branşı olarak kabul gördü. Türkiye de ortodonti 1920’li yıllarda tanınsa da bu alanda gelişim 1975 yıllarında diş hekimlerinin yurt dışında ortodonti eğitimi almasıyla başlamıştır. Yurt dışında eğitim alıp ülkemize dönen bu diş hekimleri üniversitelerde ortodonti uzman diş hekimleri yetiştirmeye başlamışlardır. Ortodonti doktoru olmanın öneminin anlaşılmasıyla birlikte 1990’lı yılların sonlarında ortodonti doktoru ayrı bir uzman olarak görülmüştür.

2011 yılında tamamlanan diş hekimliğinde uzmanlık dalları kanunuyla beraber periodontoloji, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi, ağız, diş ve çene cerrahisi, ağız, diş ve çene radyolojisi ve endodonti, ortodonti diş hekimi uzmanlık dalları olarak ayrılmıştır. Günümüzde ortodontist olarak bilinen bu hekimler, dünyada ülkemizi temsil ediyorlar.

Ortodonti uzmanı olarak hastalarına hizmet veren diş hekimleri, diş çapraşıklılarıyla ilgili ayrıntılı ve özel tedaviler uyguluyorlar.

[widget-87]

Ortodonti Doktorunun Uyguladığı Tedaviler - Ortodonti Uzmanı 

Ortodonti doktoru, ortodonti uzmanı, ortodonti hekimi veya diş teli doktoru olarak bilinen ortodontistler, dişler arasındaki ayrıklık, çapraşıklık, çene darlığı ve genişliği, çene eklemindeki bozukluklar veya ağız içinde oluşan problemlerin hepsine gerekli olan tedavileri düzenleyebilirler. Halk arasında diş teli doktoru denilen ortodonti doktoru ağızdaki bu sorunları düzelterek dişlere doğal bir görünüm kazandırır ve hastanın sağlıklı bir şekilde gülmesini sağlar.

Ortodontist kimdir ve ortodonti uzmanı görevi nedir sorusuna cevap aldıktan sonra sizin de ağızınızda ortodonti doktoru uzmanlık alanına giren sorununuz varsa ve erken teşhisin yapılıp sorunun bir an önce önlenmesini istiyorsanız sitemizden size en yakın ortodonti uzmanını bularak randevu almayı unutmayız. Uzman ortodonti hekimi çok yakınınızda.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173