Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ağız Kokusunu Gidermenin 8 Yolu

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları

Ağız kokusu problemi kişinin mesleki ve sosyal hayatını ciddi anlamda etkileyen, özgüvenini zedeleyen ve yaygın görülen sorunlardan biridir. Ağızdan kötü bir koku yayılması durumu olan bu sorunun %13’ü diyabet, sinüzit ve mide sorunları, solunum yolu hastalıkları, böbrek ile karaciğer yetmezliği gibi ağız dışı doku ve organların hastalıklarından kaynaklanıyor. Ayrıca beslenme tipi ve ağız kokusuna yol açan besinlerin tüketilmesi de ağız kokusu şikayetine neden olmaktadır.

Neyse ki, ağız kokusunu kontrol altına almak mümkün. Sağlıklı beslenme ve ağız hijyeninde dikkat edilecek birkaç unsurla sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusuna ne iyi gelir merak ediyorsanız işte ağız kokusunu gidermenin yolları arasında en etkili 8 yöntem:

1. Dişlerinizi fırçalayın.

Ağız kokusu nasıl giderilir, tabi ki dişleri fırçalayarak. Dişleri günde en az 2 kez, 2'şer dakika fırçalayın. Ağız kokusu nasıl giderilir sorunuzun ilk cevabı elbette dişlerinizi fırçalamanız yönünde olacak. Günde en 2 kez, her defasında 2 dakika süreyle dişlerinizi fırçalarsanız ağız kokusu probleminiz minimuma iner. Aynı zamanda ağız hijyeninizi tamamen sağlamalı ve her gün diş ipi kullanarak diş aralarında birikip kötü kokuya neden olan yiyecek artıklarını temizlemelisiniz. Ağız kokusunu gidermenin yolları arasında en etkili budur.

2. Dil sırtını temizleyin.

Ağız kokusunu giderme açısından en önemlilerden biri dil sırtını temizlemektir. Dil sırtının arka kısmında biriken besinler ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu nedenle dişlerinizi her fırçaladığınızda dil sırtının arka kısmını da temizlemeyi unutmayın. Ayrıca diş çürüklerinizi de ihmal etmeyerek diş hekiminize ulaşmalı ve çürük tedavisi görmelisiniz. Enfeksiyonlara karşı doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz. Ağız kokusunu gidermenin yolları olarak bunu da denemelisiniz.

[widget-87]

3. Bol su için ve aç kalmayın.

Bol su içmek ağız kokusu nasıl giderilir sorunuzun bir diğer cevabı olacak. Dilin kurumasını engelleyerek ağız kokusunu gideren su, aynı zamanda ağız içi bakterilerin azalmasını da sağlamaktadır. Ağız kokusuna çözüm için günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca aç kalmayın ve gün içinde sık aralıklarla beslenin. Böylece ağız kokusuna ne iyi gelir sorunuza cevap alın ve bu sorunun önüne geçin.

4. Karanfil çiğneyin.

Ağız kokusu nasıl geçer sorunuza bilinen en eski öneri hem ekonomik hem de etkili çözüm olan karanfildir. Ağzınızın koktuğunu hissettiğiniz anda çantanızda bulunduracağınız karanfil sizi yaşayacağınız stresten kurtaracaktır. Karanfil çiğnemek ağız kokusu konusunda en etkili yöntemlerden biridir. Ağız kokusunu giderme için bu yönteme başvurun.

5. Yoğurt yiyin.

Probiyotikler açısından zengin bir besin olan yoğurt sayesinde ağız kokusu nasıl önlenir endişenizi giderebilirsiniz. Yoğurdun içindeki canlı kültürler sayesinde ağızınızın pH seviyesi dengelenir, aynı zamanda bakterilerin ve aşırı asitlerin oluşması da engellenir. Kahvaltıda yarım kase yoğurt yiyerek güne başladığınızda ağız kokusu sorununuz ortadan kalkacaktır. Ağız kokusunu gidermenin yolları arasında en iyilerden biri budur.

6. Tarçın kullanın.

Ağız kokusunu gidermenin yolları arasında en etkili olanlardan biri de tarçındır. Tarçınlı içeceklerin veya ağızda tarçın çiğnemenin ağız içindeki bakterilerle mücadele ederek ağız kokusunu giderdiği diş hekimleri tarafından onaylanmıştır. Siz de ağız kokusuna çözüm için tarçınlı içecekler tüketebilirsiniz. Ağız kokusu nasıl giderilir diyorsanız tarçını yemeklerinizden eksik etmeyin.

7. Sakız çiğneyin.

Ağız kokusuna ne iyi gelir dediğinizde tükürüğün en güçlü silahlardan biri olduğunu söylemek gerekir. Dişlerin arasında kalan yemek artıklarını temizleyen sakızların içinde aynı zamanda güçlü bakteri yok edici maddeler de bulunmaktadır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını artırarak ağız temizliğine yardımcı olmaktadır.

8. Gargara yapın.

Yatmadan önce 1 dakika gargara yapmak ağız kokusunu önlemede etkilidir. Karbonhidratı tuzlu suyla karıştırarak hazırlanan gargaralar sayesinde diş etlerindeki sorunlar da giderilecektir. Ağız kokusunu gidermenin yolları arasında en etkili yöntemlerden biri budur.

Ağız kokusunu önlemenin yolları arasından dilediğinizi deneyerek bu sorunuza çözüm bulabilirsiniz. Özgürce konuşabilir, gülebilir, kaybettiğiniz özgüveninizi yeniden kazanabilirsiniz. Ağız kokusunu gidermenin yolları neler, ağız kokusu nasıl giderilir ya da ağız kokusuna ne iyi gelir diyorsanız diş hekimlerimizle görüşün.

[widget-135]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173