Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Telleri Konuşmayı Etkiler Mi?

Diş Tellerinin Konuşmaya Etkisi - Diş Teli Konuşmayı Bozar Mı?

Ortodonti tedavisi hakkında sosyal hayattan alınan yanlış bilgiler doğrultusunda pek çok hasta tedavi olmaktan vazgeçmektedir. Diş telleri konuşmayı etkiler mi sorusuna verilen olumsuz yanıtlar da hastayı korkutmaktadır. Hastaların dişe tel taktırmak konusundaki estetik kaygılarının yanına diş telleri konuşmayı bozar mı endişesinin eklenmesi ortodontik tedavide en çok karşılaşılan sorunlardandır.

Diş telleri konuşmayı etkiler mi sorusuna diş tellerinin hastayı direkt olarak etkilemediği cevabını vermeliyiz. Hastaları tedavi olmadan önce diş teli zararları konusunda uyaran diş hekimleri, diş telinin konuşmaya etkisinin geçici olduğunu söylemektedirler. Zahmetli bir süreci kapsayan dişe tel taktırma işlemini günlük hayatımızda herhangi olumsuz bir durum yaratmamaktadır. Diş teli konuşmayı bozar mı, diş telinin konuşmaya etkisi nedir, yakından bakalım...

 

Diş Telleri Konuşmayı Bozar Mı?

Ortodontik tedavi, ağız, diş ve çene yapısındaki bozuklukları ortadan kaldırmak ve hastanın estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamak için yapılan uygulamalardır. Ortodonti tedavisiyle hasta estetik bir görünüme kavuşmakla kalmaz, hastanın çiğneme ve konuşma fonksiyonları da gelişir. Bu yüzden diş telleri konuşmayı bozar mı sorusunu sormaktan ziyade ortodonti tedavisi neden yapılmalıdır diye sormak gerekir.

Estetik bir görünüme kavuşmak ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak, çene – eklem bozukluklarını ortadan kaldırmak, çiğneme fonksiyonunu düzeltmek, olabilecek diş eti hastalıklarını engellemek için dişe tel taktırmak gereklidir. Böylelikle diş telinin konuşmaya etkisinin olumlu olacağını görmekteyiz. Konuşmayı olumsuz yönde etkilemek diş teli zararları arasında yer almaz.

Diş teli konuşmayı etkiler mi, elbette ilk 1 - 2 hafta diş teli ile konuşmaya alışmak zor olacaktır. Ancak diş teliyle konuşmak giderek alışacağınız bir durum olacaktır. Diş teli konuşmayı bozar mı gibi bir endişeniz zamanla kalmayacaktır. 

[widget-87]

Ortodonti Tedavisiyle Akıcı Konuşun! Diş Teliyle Konuşmak Zor Değil!

Diş telleri konuşmayı etkiler mi sorusuna diş tellerinin konuşmayı olumlu yönde etkilediğinin yanıtını verdik. Diş teli taktırma işlemi sonrasında hasta, ilk 10 gün konuşmada sıkıntı çekebilir, bu normaldir. Ancak bu geçici bir durumdur ve diş tellerine alışan hastanın daha akıcı konuştuğu gözlemlenir.

Diş teli taktırmak isteyen hastalardan diş teli konuşmayı bozar mı endişesi taşıyanlar, yüksek sesle kitap okuyabilir ve konuşma egzersizleri yapabilirler. Böylece daha akıcı konuştuklarını kendileri de göreceklerdir. Diş teli konuşmayı etkiler mi ya da diş teli konuşmayı bozar mı sorularınızı bize sorun, ortodonti uzmanlarımızdan ayrıntılı yanıtlar alın.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173