Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontik Problemler Nelerdir?

Ortodonti Tedavisinin Yapılması Gereken Durumlar - Ortodontik Problemler

En çok merak edilen sorulardan biri “Ortodondik problemler nelerdir?” sorusudur. Ortodonti tedavisi gerektiren durumlar genellikle bireylerin dış görünümünü de etkileyen sorunlardır. Ortodontik tedavisi, bireylerin diş ve çenelerinin yanlış konumlanması dolayısıyla ortaya çıkan problemleri çözmek amacıyla yapılmaktadır.

Ortodontik problemler nelerdir sorusunun başlıca cevapları, çapraşık dişler, ayrık dişler, asimetrik konumlanmış dişler, alt çenenin yüze göre önde veya geride olması, üst çenenin yüze göre önde veya geri olmasıdır.

Ortodonti Tedavisinde Geç Kalmayın!

Diş teli tedavisi olarak da bilinen ortodonti tedavisi, diş teli takma işlemiyle gerçekleşmektedir. Ortodontik bozuklukların erken fark edilmesiyle ortodonti tedavisi daha hızlı ve daha kontrollü tedavi edilirler. Tedavisi yapılması gereken ortodontik problemler nelerdir birlikte bakalım…

1. Çapraşıklık

Ortodontik problemler nelerdir sorusunun ilk cevabı, çapraşıklıktır. Kişideki uyumsuz diş ve çene yapılarından kaynaklanan bir problemdir. Dişlerdeki çapraşıklıklar 2 – 4 mm arasındaysa hafif, 4 – 7 mm arasındaysa orta, 8 mm ve yukarısıysa şiddetli derecededir.

Ortodonti tedavisi yapılırken hastanın çapraşıklığının boyutuna göre tedavi şekli belirlenir. Erken yaşta fark edilen bu ortodontik probleminde, dişe tel takma işlemiyle hızlı ve sağlıkla sonuçlara ulaşılır.

2. Dönük Dişler

Halk arasında dönük diş olarak bilinen rotasyonlu dişler, diş kavsinin içinde daha fazla yer kaplayarak dişlerde çapraşıklığa neden olmaktadır. Rotasyonlu dişler, diğer dişlerin de konumunu bozduğu için hemen diş teli tedavisi yapılmalıdır.

Rotasyonlu dişlerin ebeveynler tarafından erken yaşta fark edilmesi, ortodonti tedavisi için son derece önemlidir. Ortodontik problemler arasında dönük dişler de yer alır.

[widget-87]

3. Ayrık Dişler

Diş teli taktırmak gereken durumlardan biri de dişlerin aralıklı olmasıdır. Dişler arasındaki kalın diş etleri ve küçük diş boyutları dişlerin aralıklı olmasına neden oluyor. Ayrık dişler ortodonti tedavisi yapılması gereken ortodontik problemler arasında ilk sıralardadır.

Genellikle ön dişlerde görülen ayrık dişlerin boyutlarının restorasyon tedavisi uygulanarak uzatılması gerekmektedir. Ortodonti tedavisi sırasında diş teli takma işleminden önce dişlere dolgu uygulanabilir.

4. Kapanış Bozuklukları

Ortodonti tedavisi gerektiren kapanış bozuklukları, örtülü, çapraz, ön ve arka açık kapanış olarak 3’e ayrılır. Örtülü kapanış, üst dişlerin aşırı uzamasından kaynaklanmaktadır. Çapraz kapanış veya ters kapanış, birkaç dişin ters kapanışta olmasıdır. Ön ve arka açık kapanış da dişlerin uzak konumlanmasından kaynaklanır.

Dişe tel takma işlemiyle kapanış bozuklukları düzeltilebilir. Ortodontik problemler arasında en önemlilerden biri de budur.

5. Çenede Darlık

Ortodonti tedavisi gereken diğer bir durum çenede darlık problemidir. Özellikle üst çene darlığı ortodontik bozukluklar nelerdir sorusunun en sık karşılaşılan cevabıdır.

Üst çene darlığı olan hastaların arka dişleri çapraz kapanış sırasında ters konumda kalırlar. Bu ortodontik problemler için hastanın mutlaka muayene olup diş teli tedavisini aksatmaması gerekmektedir.

6. İleri Çene Problemi

Ortodonti tedavisi sırasında en sık karşılaşılan ortodontik problemler çene bozukluklarıdır. Alt veya üst çenenin ileri konumda olmasından kaynaklanan bu problem ortognatik cerrahi ile birlikte tedavi edilmektedir.

İleri çene problemlerinin ortodontik tedavisi yapılırken öncelikli olarak dişlerdeki çapraşıklıklar giderilir. Daha sonra ortogntik cerrahi ile beraber çenenin doğru konumlandırılması yapılır.

7. Orta Hatların Uyuşmaması

Ortodontik problemler nelerdir sorusuna cevap verecek olan bir diğer sorun dişlerdeki orta hatların uyuşmamasıdır. Ağızımızdaki üst ön 2 keser dişin orta hat ile alt ön 2 keser diş arasının çakışması gerekir. Bu uyuşma sağlanmadığı takdirde ideal ağız yapısından uzaklaşılır.

Estetik ağız yapısının kaybedilmesine neden olan bu problemi ortodonti tedavisi ile ortadan kaldırmak mümkün.

8. Gömük Dişler

Ortodonti tedavisi gerektiren ortodontik problemler arasında hastanın gömülü dişlere sahip olması da yer alır. Gömülü dişler, ağız boşluğunda yerini alamazsa ağız yapısı bozulabilir. Yumuşak dokunun içinde kalan bu dişler, belli bir süre sonra diğer dişlerin de zarar görmesine neden olur.

Ortodonti tedavisi ile gömük dişlerden kurtulmak mümkündür. En sık görülen gömülü diş problemlerinin tedavisi üst köpek dişleri ile yirmilik yaş dişlerine yapılmaktadır.

9. Eksik Dişler

Diş eksikliği dişlerin doğumsal olarak bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Ortodontik tedaviyle ortadan kaldırılan bu durum yine en sık görülen ortodonti bozuklukları arasındadır.

Eksik dişlerin ortodonti tedavisi yapılırken eksik diş olan yerin tam olarak açılması ve oraya protez diş takılması veya eksik dişin boşluğunun tam olarak kapatılması eksik diş sorununu ortadan kaldırmaktadır.

10. Protez Problemleri

Ortodontik problemler nelerdir sorusuna verilen bir cevap, daha önce çekilmiş fakat belli sebeplerle uzun zaman boyunca tedavileri aksatılmış diş protezlerinin yarattığı boşluktan kaynaklanmaktadır.

Ortodonti tedavi sırasında boşluk olan diş etinin yanındaki dişler dikleştirilir, boşluk diş çekilmesinden önceki haline getirilir. Orijinal diş boyutuna ulaşan boşluğa köprü tedavisi yapılır veya implant yerleştirilir.

Ayrıca yarık damak – dudak sendromu doğum sırasında ortaya çıkan ortodontik problemler arasındadır. Yarık damak – dudak sendromu, her 700 bebekten 1’inde görülmektedir. Yarık damak – dudak teşhisi konulan çocukların tedavisine 7 yaşından itibaren başlanabilir. Estetik bir operasyon gerektiren bu işlemle dudak normal görüntüsüne kavuşturulur. Geç olmadan tedavi edilen her ortodontik sonuçtan başarı alınır. Ortodontik problemler nelerdir, ortodontik bozukluklar nasıl düzeltilir merak ediyorsanız diş hekimlerimize ulaşın.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173