Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Teli ile İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi Karşılaştırması

Ortodonti Tedavisinin Diş Teli ile mi Şeffaf Plaklarla mı Yapılacağına Hasta ve Ortodontist Birlikte Karar Vermelidir!

Ortodonti tedavisi, diş diziliminin olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olduğu durumunda uygulanması gereken tedavi yöntemidir. Ortodonti tedavisinde diş çapraşıklığını düzeltebilmek için diş telleri ya da plaklar kullanılır. 

Ortodonti tedavisinin diş teli ile mi invisalign şeffaf plaklarla mı yapılacağına hasta ile birlikte karar verilir. Ancak ciddi ortodontik bozukluklar için elbette hekimin kararı önemlidir. Basit çapraşıklıklar şeffaf plaklarla giderilirken şiddetli diş dizilimi bozuklukları için diş teli kullanılması gerekir. Peki diş teli ile invisalign şeffaf plak arasındaki farklar neler? Şeffaf plak mı diş teli mi daha avantajlı? Bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Şeffaf Plakların Hasta Tarafından Takıp Çıkarılabiliyor Olması, Ağız Hijyenini Sağlamayı Çok Daha Kolaylaştırır!

Ortodonti tedavisine başlamayı düşünen her hasta diş teli ile şeffaf plak arasındaki farkları merak eder. Teknolojinin gelişmesi ve estetik kaygılar, klasik diş teline alternatif olarak invisalign şeffaf plak tedavisini ortaya çıkardı. Diş teli ile invisalign şeffaf plak arasındaki farklar neler? Gelin birlikte inceleyelim.

  • Diş teli ile şeffaf plak arasındaki farklardan ilki, invisalign şeffaf plakların hasta tarafından takıp çıkarılabilir olmasıdır. Diş teli tedavisinde ise braket ve teller hasta tarafından çıkarılamaz. Tedavinin sonuna kadar diş yüzeyinde kalır.
  • Diş teli ile invisalign şeffaf plak arasındaki farklardan bir diğeri, şeffaf plaklar şeffaf oldukları için gözle görünemeyecektir. Diş teli tedavisinde ise metal ya da şeffaf braketler kullanılabilir. Şeffaf braketler kullanılsa dahi şeffaf plaklar kadar görünmez olmamaktadır.
  • Tedavi süreleri, diş teli ile şeffaf plak arasındaki farklardan bir başkasıdır. Diş teli tedavisi ortalama olarak 2 yıl kadar sürer. Diş teli hastanın ağzında 7/24 kalıcıdır. İnvisalign şeffaf plak tedavisi ise hastaya göre minimum 6 ay maksimum 18 ay sürmektedir. Şeffaf plakların günde 22 saat takılı kalması gerekir. 
  • Diş teli ile invisalign şeffaf plak arasındaki farklar arasında maliyetleri bulunur. İnvisalign şeffaf plak tedavisi fiyatları, diş teli tedavisi fiyatlarına göre genellikle daha yüksektir. 
  • Diş teli tedavisinde ağız bakımı şeffaf plaklara göre biraz daha zordur. Diş teli ağızdan çıkamayacağı için temizliğine ekstra vakit ayırmak gerekebilir. Diş teli tedavisinde sadece dişleri fırçalamak yeterli olmayacaktır. Diş telleri arasında besin artıkları kalmamasını sağlamak için diş arası fırça ve diş ipi kullanılması şarttır. İnvisalign şeffaf plak tedavisinde ise plaklar takıp çıkarılabildiği için ağız hijyenini sağlamak daha kolaydır. Hasta yemek yerken şeffaf plakları çıkartabilir. Her öğün sonrası dişleri iyice temizlemek ve şeffaf plağı düzenli olarak fırçalamak gerekir. 
  • Diş teli ile şeffaf plak arasındaki farklardan bir başkası muayene sıklıklarıdır. Diş teli tedavisinde hastanın ayda bir kontrole gitmesi gerekir. Invisalign şeffaf plak tedavisinde ise bu süre ortalama olarak 2 ayda birdir. Şeffaf plaklar bu süre hesaplanarak hazırlanmaktadır.
  • Diş teli tedavisi ile ileri derecede diş çapraşıklığı problemleri düzeltilebilmektedir. Invisalign şeffaf plak tedavisi ise ileri derecede diş çapraşıklığı problemi olan hastalara uygulanamaz. Şeffaf plak tedavisi hafif derecedeki bozuklukları düzeltebilmektedir.
  • Diş telleri ve braketler ağız içinde yara ve tahriş oluşmasına sebep olabilir. Dişler hareket halinde oldukları için bu oldukça normal bir durumdur. Diş mumu ile bu sorunun önüne geçilebilir. Fakat şeffaf plaklar ağızda herhangi bir yaraya ve tahrişe sebep olmamaktadır.

Diş teli tedavisinde hijyen iyi bir şekilde sağlanamazsa tedavi bitiminde dişlerde lekelenmeler görülebilir. Şeffaf plak tedavisinde ağız temizliğini yapmak daha kolay olacağı için lekelenme problemi görülme olasılığı çok daha düşüktür.

[widget-87]

Diş Teli Tedavisinde Dişler Braket ve Diş Teli ile, İnvisalign Tedavisinde ise Şeffaf Plaklarla Hareket Ettirilir!

Diş teli tedavisinde dişe yapıştırılan ve teller ile birbirine bağlanan braketler kullanılır. Dişler, braketlere bağlanan tel ve lastikler sayesinde hareket eder. Klasik diş teli tedavisinde metal braket kullanılır. Alternatif olarak şeffaf braket de tercih edilebilmektedir. Invisalign şeffaf plak tedavisinde ise şeffaf plaklar kullanılır. Dişler, kişiye özel ölçülerde yapılmış şeffaf plaklar sayesinde hareket ettirilir. 

Kimi hasta için diş teli tedavisi daha uygun olurken kimi hasta içinde invisalign şeffaf plak tedavisi uygulanabilir. Buna karar verebilmek için öncelikle bir ortodonti uzmanına muayene olmanız şarttır.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173