Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Aşısı (Fissür Örtücü) Nedir?

Fissür Örtücü Ne İşe Yarar?

Diş aşısı bir diğer ismiyle fissür örtücü, azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir.  Diş aşısı ile dişler rahatlıkla fırçalanabilir hale getirilerek çürük oluşumunun önüne geçilir. Fissür örtücü uygulaması ile dişlerdeki girintiler kapatılarak besin birikimi oluşması önlenir.
Diş aşısının özellikle çocuklarda diş çürüklerini önleyici etkisi vardır. Diş aşısı nedir, diş aşısı neden yapılır, fissür örtücü tedavisi nedir merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Diş Aşısı (Fissür Örtücü) İle Çürüklerin Önüne Geçin!

Fissür, dişlerin girintili ve yarın şeklindeki yüzeylerine verilen isimdir. Fissür örtücü uygulamasıyla, diş yüzeyindeki bu girinti ve oyukların tamamı örtülür. Fissür örtücü uygulaması aslında diş aşısıdır. Bu işlem çürük oluşumunu engellemektedir. Özellikle çocuklar için oldukça faydalı, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Diş aşısı, çocuk diş hekimleri tarafından sadece azı dişlerin çiğneyici yüzeylerine uygulanır. 

[widget-87]

Diş Aşısının (Fissür Örtücü) Yan Etkisi Yoktur!

Diş aşısının herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Fissür örtücü; doğal bir maddeden yapılmaktadır. Akışkan bir maddeden oluşan fissür örtücü, doğal ışıkla sertleşmektedir. Dolayısıyla çocuğa ve dişe diş aşısının zararı bulunmamaktadır.

Diş Aşısı Hangi Dişlere Yapılır?

Diş aşısı, çocuklarda süt azı dişlerine yapılmaktadır. Ayrıca küçük azı ve büyük azı dişlerine de yapılabilmektedir. Fissür örtücü sadece azı dişlerinin çiğneyici bölgelerine uygulanabilir. Özellikle çocukların ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla diş aşısı yaptırmak büyük önem taşır. Fissür örtücü ile çürük oluşumunun önüne geçilebilir.

Diş Aşısı Hangi Yaşlarda Uygulanmalı?

Diş aşısı 3 yaşından sonra yapılabilmektedir. Süt azı dişlerindeki fissür örtücüler, süt dişleri düşene kadar koruyuculuğu sağlarlar. Fissür örtücüler sayesinde çocuklarda 20 yaşlarına kadar düzenli kontrolleri yapılırsa dişlerde çürüme görülmeyecektir. Çoğunlukla çocuklara uygulanılan fissür örtücü, yetişkinlerde de çürümemiş ama çürümeye meyilli dişler için uygulanabilmektedir.

Diş Aşısı Ağrısız Bir İşlemdir!

Diş aşısı, herhangi bir acı ya da ağrıya yol açmaz. Fissür örtücü tedavisi, bir diş için yaklaşık 3 dakika sürmektedir. Bu işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Fissür örtücü, dişte kalınlık hissi oluşturmamaktadır. Yani işlem sonrasında da rahatsızlık verecek bir uygulama değildir. Tedavi sonrası yeme içme kısıtlaması bulunmamaktır. 

Diş aşısı her bir diş için 1 kere uygulanır. Düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekir. Kontrollerde aşınma görüldüğü durumlarda diş hekimi fissür örtücüyü yenileyecektir.

Fissür Örtücü Sayesinde Dişler Daha Kolay Fırçalanır ve Temizlenir!

Diş aşısı ya da diğer ismiyle fissür örtücü tedavisi, çürük oluşumunu önlemek amacıyla azı dişlerinin girintili kısımlarına yapılır. Dişler fissür örtücü sayesinde daha kolay fırçalanır ve temizlenir. Böylece özellikle çocuklarda çürük oluşumu riski en aza indirilmiş olur.

Diş aşısı yapılmazsa çocuğunuzun azı dişlerindeki çürük oluşumuna elverişli girintiler koruma altına alınmamış olur. Ağızda en uzun süreyi geçiren süt dişleri olan azı dişleridir. Bu sebeple fissür örtücü uygulaması ile korumaya alınıp çürümelerinin önüne geçilmesi çok önemlidir.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173