Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dişler Neden Sararır?

Dişler Neden Sararır? Diş Sararması Neden Olur?

Gözle görünmeyen küçük delikli bir yapıya sahip olan diş minesi, rengini içerdiği elementlerin oranına göre almaktadır. Ancak diş minesinin doğal rengi çeşitli nedenlerden dolayı değişip sararmaktadır. Dişler neden sararır? Dişler kişinin yaşına, beslenme düzenine, ilaç kullanımına veya genetik faktörlere bağlı olarak sararabilmektedir.

Diş sararması neden olur sorusuna çeşitli nedenler sıralayabiliriz. Bunlardan bazıları, sigara, çay ve kahvenin fazla tüketilmesi dolayısıyla olmaktadır. Çok fazla sigara ve kahve tüketen kişilerin dişlerindeki sararmalar, kişinin sosyal yaşamını da etkilemekte, kişilerin özgüvenlerini kaybetmesine neden olmaktadır. Dişlerin sararmasının nedenleri neler, diş sararması önlenebilir mi, yakından bakalım...

 

Diş Sararmasına Neden Olan Faktörler - Diş Neden Sararır?

Dişler neden sararır? Diş minesi çeşitli asitlere maruz kalarak aşınmaktadır. Aşınan diş minesi şeffaflaşır ve dişin altındaki kaplama görünmeye başlar. Diş minesinin altındaki bu kaplama yani dentin diş minesinden daha sarı bir tonda olduğu için dişler olduğundan daha sarı görünmektedir. Bu bakımdan dişlerin sararmasının nedenleri içinde en büyüğü kişilerin yaş almalarıdır.

Diş sararması neden olur sorusuna verilecek diğer bir cevap da tüketilen zararlı yiyecek ve içeceklerdir. İçerisinde asit veya sodyum bulunan yiyecek ve içecekler dişlerde bakteri plakları ve diş taşları oluşturur ve bu durum dişlerin daha sarı gözükmesine neden olmaktadır.

Diş sararmasının nedenleri arasında ilaç kullanımı da vardır. Kullanılan bazı ilaçlar ve olunan bazı tedaviler de dişlerin sararmasının nedenlerindendir. İlaçlar şeker içerdiği için ve bazı tedaviler dişlerindeki kan akışını etkilediği için dişlerde sararmalar meydana gelir.

Uzun süre dişlere gereken özeni göstermemek de dişler neden sararır sorusunun yanıtıdır. Ayrıca diş sararması nedenleri arasında sigara ve alkol kullanımı da yer alır. Sigara özellikle dişlerin rengini değiştirir. 

Diş sararması neden olur, dişlerime çok iyi bakıyorum diyenler için diş sararmasının nedenleri arasında genetik faktörler de var. Bazı kişilerin dişlerinin rengi sarı tonlarında olabiliyor. Bu durumda diş beyazlatma ya da porselen kaplama yaptırmak mantıklı bir seçenek olabilir.

[widget-87]

Diş Sararmasına Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalı? Dişlerin Sararmasının Nedenleri Engellenebilir mi?

Dişler neden sararır sorunuza diş sararması nedenleri ile cevap verdik. Peki diş sararmasına karşı önlem alabilir misiniz? Dişlerimizi fırçalarken genellikle dişlerimizin arka kısımlarını ihmal ederiz. Bu durumda diş arkasının sararması normaldir. Diş arkasının sararmasını önlemek için dişlerimizi düzenli ve özenli fırçalamalıyız. Dişlerin sararmasının nedenlerinden çoğunu tükettiğimiz gıdalar oluşturmaktadır. Ancak her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamak da diş minesine zarar vermektedir.

Dişlerimizi fırçalamadığımız durumlarda yemeklerden sonra su içilmesi diş sağlığı açısından faydalı olacaktır. Siz de diş neden sararır diye merak ediyor ve dişlerin sararmasının nedenleri hakkında bilgi almak istiyorsanız estetik diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz. 

[widget-130]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173