Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Çocuklarda Diş Eti Apsesi Nedir?

Diş etleri; diş çevresinde bulunan, diş ile çene kemiği arasındaki boşluğu dolduran dokulardır. Diş etleri diş ve kemik dokularına destek görevi görür. Ayrıca çene kemiklerinin üstünü sağlam bir şekilde örterek besinlerin öğütülmesine yardımcı olur.

Diş eti yapısı, koşullara bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı hastalıklar ya da ihmaller diş etinde ödeme yol açarak diş eti apsesi oluşmasına neden olur. Çocuklarda diş eti şişmesi neden olur, çocuklarda diş eti şişmesi nedenlerini merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Çocuklarda Diş Eti Şişmesi Nedenleri Arasında Ağız Hijyeninin Yeteri Kadar Yapılmaması Bulunur!

Çocuklarda diş eti şişmesi neden olur sorusunun ilk cevabı kötü ağız hijyeni olacaktır. Çocuklara küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması diş eti apsesi oluşmaması için büyük önem taşır. Çocuklarda diş eti şişmesi, diş eti kanamasına varan şikayetlere yol açabilir. Çocuklarda diş eti şişmesi neden olur sorusunun cevapları şunlardır:

  • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve diş ipi kullanılmaması: Düzenli diş fırçalama alışkanlığı yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da büyük önem taşır. Diş fırçalama alışkanlığı ebeveynler tarafından çocuğa küçük yaşta aşılanmalıdır. Çocuklarda diş eti şişmesi nedenlerinden ilki ağız temizliğinin yeteri kadar sağlanmıyor oluşudur. Bu sebeple çocuğun dişleri günde en az iki kez fırçalanmalı, diş ipi kullanılmasına yardımcı olunmalıdır.
  • Diş hekimi ziyaretlerinin düzenli olarak yapılmaması: Diş hekimine yapılan düzenli ziyaretler, çocuğun diş ve diş etlerini sağlıklı tutmasına yardımcı olan önemli bir etmendir. Çocuğun dişleri çıkmaya başladıktan sonra ilk diş hekimi ziyareti yapılabilir. Sonrasında her altı ayda bir diş muayenesi yapmak çocuklarda diş eti apsesi oluşmasının önüne geçecektir.
  • Şekerli yiyeceklerin tüketimi: Çocuklarda diş eti şişmesi nedenlerinden biri çocuğun çok fazla şekerli gıda tüketmesidir. Şekerli gıdalar dişlerde bakteri oluşmasını sağlarak diş ürüklerine sebep olur. Dişlerdeki çürükler ilerleyerek çocuklarda diş eti apsesi yani diş eti şişmesine yol açarlar.
  • Vitamin eksikliği, düzensiz beslenme: Çocuklarda diş eti şişmesi neden olur diyorsanız çocuğun beslenme düzenini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. B12 vitamini, folik asit, C vitamini gibi vitaminler diş eti sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu vitaminlerin yetersiz alımı çocuklarda diş eti yapısını bozarak diş eti apsesi oluşmasına sebep olabilir.

[widget-87]

Çocuklarda Diş Eti Şişmesi Kendiliğinden Geçmez!

Çocuklarda diş eti şişmesi nedenlerini bilerek diş eti apsesinin oluşmasına engel olabilirsiniz. Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak ve beslenmesine dikkat ederek diş eti şişmesi yaşamamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun diş muayenelerini aksatmamaya özen göstermelisiniz.

Çocuğunuzda diş eti apsesi oluştuysa mutlaka diş hekimine götürmelisiniz. Çünkü çocuklarda diş eti apsesi kendiliğinden geçmeyecektir. Tedavi edilmeyen diş eti şişmesi, dişlere, diş etine ve kemiklere zarar verebilir. Diş etindeki enfeksiyon yayılarak daha ciddi sorunlara yol açabilir.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173