Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gece Plağı İle Dişlerinizi Artık Sıkmayacaksınız!

Diş Sıkma Sorununa Hızlı Çözüm! Gece Plağı Nasıl Kullanılır?

Çene ve yüz bölgesinde görülen ağrı şikayetleri genel olarak şakaklarda, kulak önlerinde ya da çene köşelerinde hissedilmektedir. Bu ağrılar çoğunlukla dişlerin uygun olmayan kapanışlarından ya da strese bağlı geceleri diş sıkma/gıcırdatma sonucu meydana gelmektedir. Ağrıların ve diş gıcırdatmasının önüne geçmek için gece plağı kullanımı en sık başvurulan tedavi uygulamasıdır.

Bilinçsizce ve istemsiz olarak gerçekleştirilen diş sıkma alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen diş kırılması, köklerin zayıflaması, diş etlerinde çekilme, yanak duvarlarında tahriş, diş yüzeyinde yıpranma ve diş sallanmalarının da gece plağı ile birlikte önüne geçilmektedir. Gece plağı nasıl kullanılır? Gece plağı zararları nelerdir? Yakından bakalım...

 

Gece Plağı Çeşitleri ve Kullanımı - Diş Sıkma Sorununa Son!

Gece plağı sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşittir. Gece plağı çeşitleri için kullanım amacı diş sıkma ve gıcırdatma sırasında oluşan kuvveti düşürmek ve eşit kuvvet dağılımı yaparak dişler ile çevre dokuları olası hasarlardan korumaktır. Gece plakları genel olarak üst dişler için tasarlanmaktadır. Sert-esnek ya da yumuşak plastikten yapılmaktadır. Gece plağı kişiye özel olarak tasarlandığından her hasta için geçerli bir gece plağı çeşitleri sunulmamaktadır.

Yaklaşık 1mm kalınlığında olan gece plağının üzerinde herhangi bir ayarlama yapılmamaktadır. Böylece gece plaklarında eşit temas sağlanmaz ve çene hareketlerinde yönlendirme yapılmaz. Ayrıca, gece plağı dişler arasında 1-2 mm kalınlık yaparak, düzenli kullanımda çene ve eklem kaslarındaki gerilmeyi farklı bir konuma taşıyarak diş gıcırdatma kuvvetinin zamanla azalmasını sağlar.

Gece plağı, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araç olmasına rağmen, tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle gece plağı kullanımı farklı tedavilerle birlikte düşünülebilir. Stres terapisi, rahat uyuması sağlayacak önlemler ya da kas gevşetici ilaçların kullanılması bunlardan bazılarıdır.

[widget-87]

Gece Plağı Temizliği Nasıl Yapılır?

Gece plağı nasıl kullanılır diyorsanız öncelikli olarak kullanımının oldukça basit olduğunu bilmelisiniz. Gece plağı zararları ya da gece plağı çeşitleri arasından sizi zorlayacak herhangi bir tür bulunmamaktadır. Gece plağı fiyatı ve kolay bulunabilir olmasıyla da konforlu bir diş tedavisi sağlamaktadır.

Gece plağı nasıl temizlenir sorunuza gelecek olursak ilk olarak diş plağı malzemesinin oldukça hassas olduğundan bahsedebiliriz. Bu nedenle olabildiğince az dokunularak temizlenmesi gerekmektedir. Gece plağı temizlenirken arındırılmış su ve yumuşak bez kullanılır. Eldiven kullanmak hijyen açısından daha yararlı olacaktır. Ayrıca diş plağının mutlaka özel kutusunda muhafaza edilmesi gerekmektedir. 20 – 21 derecede, %50 nem oranında olan bir ortamda rahatlıkla korunabilir.

Diş plağı ve saklama koşulları, plağınızın teslim edilmesi esnasında hekiminiz tarafından detaylı olarak da anlatılır. Gece plağı fiyatı, temizliği ve gece plağı nasıl kullanılır sorularınız hakkında en doğru bilgiyi diş hekiminiz sizlere iletecektir.

[widget-135]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173