Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Lingual Diş Teli Tedavisi

Görünmez Diş Telleri İle Estetik Kaygılarınız Artık Yok! Lingual Ortodonti!

Lingual tedavi ya da bir diğer adıyla görünmez diş teli tedavisi, özellikle estetik kaygıları bulunan ve ileri yaşlarda ortodonti tedavisi uygulanacak kişilerin tercih ettiği yöntemdir. Lingual diş teli uygulamasında tellerin ve braketlerin dişlerin iç kısmına yerleştirilmesi söz konusudur. İlk olarak 1970’lerde kullanılan lingual diş teli, günümüz teknolojisiyle birlikte oldukça gelişmiştir. Kişiye özel olarak üretilmesi nedeniyle de tedavinin etkinliğini arttıran bir yöntemdir. Lingual ortodonti özellikle ileri yaşlarda ortodonti tedavisi yaptırmak isteyenlerin tercihidir.

Lingual ortodonti nasıl yapılır, lingual ortodonti avantajları neler, lingual ortodonti fiyatları nasıl değişir, yakından görelim...

Lingual tedavi kimlere uygulanır? Lingual ortodonti için uygun musunuz?

Lingual diş telleri, ortodonti tedavisi olmak isteyen herkese uygulanabilir. Özellikle iş ve sosyal hayatları nedeniyle göz önünde olan kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Görünmez diş telleri ya da lingual ortodonti; alt ve üst çene dengesizliği olan kişilere, alt çene bozukluklarıyla dişleri öne kapanan kişilere, dişlerde öne doğru kayma yaşayanlara, estetik kaygısı olan kişilere, işi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere, genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere, diş gıcırdatma alışkanlıkları olan kişilere, önde konumlanmış dişlerle çarpma gibi travma yaşamaya müsait olan kişilere uygulanır.

 

Lingual Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti yapılırken ilk olarak hastanın ağız filmi alınır ve dişlerinin dizilişine göre tel tasarımı gerçekleştirilir. Ardından diş telleri, dişin arka yüzeylerine indirekt olarak yapıştırılır. Lingual ortodonti tedavisi için ayrıca Incognito ve Harmony olarak bilinen özel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tekniklerde CAD/CAM sistem kullanılarak hastanın dişlerine tamamen adapte olabilen altın ve nikel-titanyum alaşımlı braketler üretilmektedir.

Lingual diş teli tedavisinin özellikleri ve avantajları

Lingual diş teli tedavisi sırasında düzenli kontrollerle kişinin dişlerinin takibi yapılır ve tedavi sırasındaki diğer uygulamalar gerçekleştirilir. Son yıllarda görünümüne dikkat eden ve tedavi sırasında tellerden rahatsız olmamak için tercih edilen lingual ortodonti, ileri yaşlarda tel taktırmak isteyenler için avantajlıdır. Bunun dışında lingual ortodonti avantajları:

  • Lingual ortodonti, yetişkin hastalarda estetik görünüm kaygısını yok eder.
  • Lingual diş teli, her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir. Lingual ortodonti avantajları arasında en cezbedici olanlardan biridir.
  • Klasik metal tellere nazaran dışarıdan bakıldığında görünmezler.
  • Braketler diş yüzeyinde olmadığı için lingual ortodonti tedavi süreci en iyi şekilde gözlemlenir.
  • Lingual tedavi kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
  • Lingual ortodonti, hastaların mesleki ve sosyal hayatlarını etkilemezler.
  • Hastanın yaşına, yüz yapısına ve gülüşüne uygun tasarlanan lingual diş teli ile tedavi süresince yaşanacak sıkıntılar asgariye indirilir.

Hem görünüşünden ödün vermemek hem de sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak isteyenler için lingual diş teli tedavisi en uygun ortodontik uygulamalardandır. Hastanın ideal dişlerine diğer uygulamalar gibi kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır. Lingual ortodonti avantajları sayesinde son yıllarda giderek tercih edilen bir ortodonti yöntemi olmuştur.

[widget-87]

Lingual Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Lingual ortodonti tedavisi yaptıracak olanların en çok merak ettiği konulardan biri de tedavideki dezavantajlardır. Görünmez diş tellerinin tek dezavantajı dişlerin arkasına yapıştırılması nedeniyle tedavinin daha uzun sürmesi ve kişinin konuşmasını etkilemesidir. Görünmez diş teli alışma süresi ön yüzeye takılan tellere göre 1 – 2 ay daha fazladır.

Aynı zamanda lingual diş teli için yapılacak diş temizliği metal tel takanlara göre daha zor olmaktadır. Arka yüzeyin nasıl temizleneceği ortodonti uzmanı tarafından özel olarak gösterilmektedir. Özetle lingual ortodonti avantajları elbette daha dikkat çekicidir. 

Lingual diş teli tedavisi süresi

Lingual diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre birkaç ay daha uzun sürmektedir. Buna ek olarak ihtiyaç duyulan diğer tedaviler de dişlerin olması gereken dizilime ulaşma süresini belirlemektedir.

Lingual ortodonti tedavisi klasik diş tellerine göre daha pahalı olabilir. Lingual ortodonti fiyatları ve tedavi süreci hakkında bilgi almak için doktorunuza ulaşmanız sağlıklı olacaktır. Lingual ortodonti nasıl yapılır, lingual ortodonti fiyatları nelerdir, bize sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173