Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontide Tedavi Aşaması

Ortodontide Tedavi Aşaması - Ortodonti Tedavi Aşamaları

Diş teli tedavisi, hastaların düzgün ve sağlıklı dişlere kavuşmaları için yapılan uygulamalardır. Ortodontide tedavi aşaması hastanın ağız, diş ve çene yapısına, ortodonti diş hekiminin kullandığı yöntemlere göre değişse de ortodonti tedavisinde kullanılan uygumalar ve teknikler benzemektedir. Hastaların ideal ağız yapılarına ulaşmaları için yapılan dişe tel takma işlemi ortodontide tedavi aşamasında uygulanmaktadır.

Ortodontik problemler yaşayan hastalara uygulanan diş teli takma işlemi hastanın diş yapısına, beklentilerine ve taleplerine, hastadaki sorunun şiddetine bağlı olarak şekillenmektedir. Dişlerinin sağlığı herkes için önemli ve değerlidir. Bizim için değerli olan dişlerimiz de diş hekimlerinin kontrolü altındadır. Bu yüzden ülkemizde gerçekleşen ortodonti tedavileri, uluslararası standartlarda uygulanmaktadır. Teknolojik ekipmanlarla yapılan diş teli tedavisi, hastanın ideal görünümüne kavuşmasını hızlanacaktır. Ortodontide tedavi aşaması nasıldır, ortodonti tedavi aşamaları nasıl ilerler, yakından bakalım.

 

Ortodontide Tedavi Öncesi - Ortodonti Tedavi Aşamaları

Ortodontik problemlerinden şikayet eden hastalar ilk randevularını alarak muayene giderler. İlk muayene sırasında hastanın probleminin kaynağı belirlenir ve hastanın diş teli takıp takmayacağı değerlendirilir. Ortodontide tedavi aşaması hastanın beklentilerine de karşılık vermelidir. Hastanın diş teli tedavisi öncesi tüm problemlerine çözüm yolu düşünülür ve hepsinin tedavi yöntemi planlanır.

Diş teli tedavisinden önce hastanın ağzında herhangi bir diş dolgusu, kanal tedavisi gerektiren durum varsa bu olumsuzluklar giderilir. Daha sonra hastanın en fazla fayda sağlayacağı şekilde diş teli takma fiyatları, kişinin beklentileri ve ortodonti tedavisinin riskleri düşünülür. Bunun sonucunda diş teli takma aşamasına geçilir. Diş teli takma aşamasında hastanın estetik kaygısı varsa şeffaf teller takılır. Estetikten daha çok diş teli sağlamlığı düşünülüyorsa metal teller kullanılır. Hastanın ihtiyacına göre de ağız dışı apareyler de kullanılabilir.

Ortodonti tedavi aşamaları genel olarak; 

  • İlk muayene ve beklentilerin belirlenmesi
  • Diş teli çeşidine karar verme
  • Braketlerin yapıştırılması ve tellerin braketler arasına geçirilmesi
  • 4 - 6 haftalık düzenli kontroller
  • Diş çapraşıklıklarının izlenmesi
  • Diş teli ve braketlerin çıkarılması
  • Diş arka yüzeylere ark teli takılması
  • Diş taşı temizliği
  • Estetik diş hekimliği uygulamaları (dolgu, diş beyazlatma, gülüş tasarımı vb.) şeklinde ilerlemektedir. 

Ortodonti tedavi aşamaları bu şekildedir. Ortodonti tedavi aşaması her hekim ve hasta için özel ilerleyen bir süreçtir. Dolayısıyla ortodonti tedavi aşamaları hakkında bilgi almak için hekiminize danışmalısınız. 

[widget-87]

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Ortodontide Tedavi Aşaması Sonu

Ortodonti tedavi aşamaları sırasında hasta ve diş hekimi uyumu çok önemlidir. Diş teli takma aşmasından sonra hasta, randevularına düzenli bir şekilde gidip kontrollerini olmalıdır. Ortodonti tedavisinde ağız bakımı da çok önemlidir. Önceden çürüklerden temizlenen dişlerde çürük oluşmasını engellemek için dişleri düzenli fırçalamak, diş tellerini arayüz fırçalarıyla temizlemek çok önemlidir.

Hastalar, diş teli tedavisine başlanıldığında ilk iki gün diş tellerine alışmaya çalışırlar. İlk günler hastalar için biraz zor geçse de bir hafta sonra yaşanılan problemler ortadan kalkacak ortodonti tedavisi hastalar için daha kolay bir süreç haline gelecektir. Ortodontide tedavi aşaması nasıl ilerler, ortodonti tedavi aşamaları sırasında dikkat edilecekler neler, ortodonti uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173