Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Tedavisi Sonuçlandırma

Ortodonti Tedavisi Nasıl Sonuçlandırılır?

Ortodonti tedavisi sonuçlandırma süresi, hastadaki ortodontik probleme, başka diş tedavisine ihtiyacı olup olmamasına, diş ve çene yapısına, yaşına bağlı olarak değişmektedir. Bu süre zarfında ortodonti diş hekimi, hastaya düzenli randevu oluşturarak hastanın bu randevulara uymasını bekler. Diş teli çıkarma işlemi sırasında herhangi bir sorun oluşumu randevulara gidilerek önlenir. Diş teli tedavisi sonrasındaki diş teli çıkarma işlemi, tüm aşamalar tamamlandıktan yapılır.

Ortodontik tedavide sonuç hastaya ve uygulanan işleme göre farklılık göstermektedir. Ortodontide aktif tedavi süresi 8 – 30 ay arasında değişir. Aktif tedaviyi tamamlayan hastaya diş teli çıkarma işlemi uygulanır. Ortodonti uzmanları, diş teli tedavisi sonrası aktif tedavi işlemini tamamlayan hastalara pasif tedavi önerirler. Diş teli çıkarma işleminden sonra yapılması gereken pasif tedavide pekiştirme aygıtları kullanılır.

Ortodonti tedavisi sonuçlandırma sonrası neler olur, diş teli öncesi sonrası nasıl değişiklikler yaşayacaksınız, hepsi yazımızda.

 

Diş Teli Çıkarma İşlemi

Ortodonti tedavisine başlanmadan önce diş hekimleri, hastanın dişlerinin röntgenini çeker ve bu röntgen diş teli tedavisi sonrası çekilen röntgenle karşılaştırılır. Böylece hasta estetik görünümünün, beklentisini karşılayıp karşılamadığını röntgenlerle görür. Diş hekimi ve hasta bu iki görüntü üzerine konuşarak farkları ortaya çıkarırlar. Diş teli tedavisi sonrası çıkan sonuçların hastanın isteklerini ne denli karşıladığı üzerine bilgiler verilir.

Ortodonti tedavisi sonuçlandırmak ve diş teli çıkarma işlemine geçmek için diş sıralamasının tamamlanması, çenenin düzgün konuma gelmesi, ağız sağlığının eksiksiz olması, diş görünümünün düzenli olması gerekir. Bu durumda ortodonti tedavisi sonuçlandırma başarıyla gerçekleşmiş olur. Ortodonti diş hekiminin tavsiyelerine uyan hastalarda dişlerin gelişiminin ve değişiminin daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir.

[widget-87]

Diş Teli Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Ortodonti tedavisi sonuçlandırma ve diş teli çıkarma işlemleri sonrası ortodonti tedavisi tam olarak bitmez. Diş teli tedavisi sonrası, hastanın dişleri eski konumuna dönmek için sürekli hareket halinde olacaktır. Bu yüzden ortodonti diş hekimleri, pekiştirme aygıtlarıyla diş teli sonrası kalıcı bir sonuç elde etmeye çalışırlar.

Diş teli tedavisi sonrası diş teli çıkarma işlemi yapılınca hastanın pekiştirme aygıtlarını düzenli kullanması ve yapışkan, sert yiyeceklerden kaçınması istenir. Tüm bunlara dikkat edildiği zaman ortodonti tedavisi tamamlanacaktır. Ortodonti tedavisi ve pekiştirme tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için diş hekiminden randevu almayı unutmayınız.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173