Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Uzmanına Ne Zaman Gidilmeli?

Ortodonti Tedavisi Gerektiren Durumlar - Diş Teli Ne Zaman Takılır?

Ortodonti diş hekimliği, ağız sağlığını koruyarak diş ve çene yapısının düzelmesine yarayan uzmanlık alanlarındandır. Peki ortodonti uzmanına ne zaman gidilmeli ve diş teli neden takılır? Ortodonti uzmanına ne zaman gidilmeli diye soranlara dişlerde çapraşıklık ve yüz yapısında bozulma varsa gidilmeli cevabını verebiliriz.

Dengeli olmayan bir yüz yapınız, çarpık dişleriniz veya gömük dişleriniz varsa ortodonti doktoruna gitme zamanı gelmiştir. Erken yaşta fark edilen bu sorunların düzeltilmesi daha kolay olduğu için çocukları, ilk süt diş çıkmalarından altı ay sonra bir diş hekimine götürmelisiniz. Diş hekimi kontrolünde olan dişlerin tedavileri daha kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Diş teli ne zaman takılır, diş teli kaç yaşında takılır sorularınızın yanıtı yazımızda.

 

Diş Teli Neden Takılır? Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Diş teli kaç yaşında takılır diyorsanız; diş teli takma yaşı, 7 – 9 yaşları arasında gösterilse de çocuk ortodonti tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak dişlerdeki yapı bozukluklarının tedavi edilmesi için diş teli takma yaşı en geç 11 – 12’dir. Diş teli neden takılır sorusuna, dişlerin önde konumlanması, alt ve üst çenelerin temas etmemesi, çiğneme ve konuşmada zorluk çekme, çene konumunun ileride veya geride olması cevap olarak verilebilir.

Ağızdan solunum yapmak, uzun süre emzik ve biberon kullanmak, parmak emmek, tırnak yemek gibi zararlı alışkanlıklar da diş teli neden takılır ya da diş teli ne zaman takılır sorusunun cevabı olacaktır. Ortodonti uzmanına ne zaman gidilmeli diye düşünenler, dişlerde ve yüzde herhangi bir anormalliği rastladıkları an gitmelilerdir. Ancak bu durumun erken yaşta fark edilmesi be tedavisinin yapılması iyileşme süreci açısından çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarınızı düzenli olarak çocuk ortodonti diş hekimlerine kontrol ettiriniz.

Diş teli kaç yaşında takılır endişesi olan anne ve babalar ortodonti uzmanlarımızla görüşebilirler.

[widget-87]

Ortodontik Tedavi İçin Geç Kalmayın! Diş Teli Ne Zaman Takılır?

Çocuk ortodontide erken yaşta fark edilen bozuklukların tedavisinin kısa sürede tamamlanacağını söylemiştik. Ancak ergenlik döneminde kemik yapısında oluşabilecek düzensizliklerinde iyi takip edilmesi gerekmektedir. Ergenlik döneminde hastanın gelişimiyle birlikte yüz yapısı da sürekli değişir. Çocuk ortodonti tedavisi bu durumu da kontrol altına alacak bir tedavi yöntemidir. Diş teli ne zaman takılır dediğimizde çocuklarda ortodontik bozuklukların fark edilmesiyle birlikte diş telinin takılması gerekir, diyebiliriz. 

Çocuklar, anne ve babalar için çok önemlidir. Ancak çocukların vücut sağlığını korumak yetmez, onların ağız ve diş sağlığını korumanız da gerekir. Siz de çocuklarınızda bir ortodontik bozukluk gördüyseniz size en yakın çocuk ortodonti diş hekiminden randevu almayı unutmayınız. Diş teli takma yaşı, diş teli ne zaman takılır, diş teli kaç yaşında takılır, diş teli neden takılır gibi sorularınızı bize sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173