Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontik Tedavi Yapılmazsa Ne Olur?

Diş Teli Tedavisini İhmal Etmeyin! Ortodontik Tedavi Yapılmazsa Estetik Kaygılarınız Artar!

Ortodonti diş hekimleri, diş teli tedavisiyle diş problemlerini çözmeyi, kişinin diş dizilimini ve çene yapısını normal hale getirmeyi amaçlarlar. Peki ortodontik tedavisi yapılmazsa ne olur? Diş teli taktırmak istemeyen hastaların dişlerinde sağlık ve estetik açısından pek çok problem ortaya çıkacaktır.

Dişe tel taktırmak sağlık açısından diş dizilimini, alt ve üst çenedeki dengesizlikleri, çiğneme problemlerini ve sindirim sistem sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Dişe tel takılmazsa hastanın yaşadığı bu problemler ilerleyecek ve başka diş sağlığı sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Ortodontik Tedavi Yapılmazsa Karşılaşılacak Problemler

Diş teki taktırmaktan korkan hastaların diş teli tedavisi yaptırmamaları onların pek çok sorunla karşılaşmalarına neden olacaktır. Bu yüzden ortodontik sorunlarınız varsa mutlaka tedavi olmalısınız. Diş teli takma tedavisi olmayan hastaların karşılaşacakları problemler:

1. Diş kayıpları

Diş teli taktırmak isteyenlerin karşılaştıkları en önemli problemlerden biri yaşadıkları diş kayıplarıdır. Ortodontik bozuklukları olan hastaların dişleri çürüyebilir ve bunun sonucunda diş kayıpları yaşanır.

Ortodontik bozuklukları olan hastaların dişlerinde çapraşıklık olduğu için dişlerin aralarını temizlemek zor olmaktadır. Zor temizlenen diş aralarına ek diş bakımının da yeterince yapılmaması durumunda dişlerde çürükler ve diş taşları oluşur. Bu durum diş kayıplarını meydana getirir. Ortodontik tedavi yapılmazsa karşılaşılacak büyük sorunlardan biridir.

2. Diş eti hastalıkları

Diş teli bakımı zor olduğu için dişe tel taktırmak istemeyen hastalar, diş et hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlarlar. Diş eti ve kemik hastalıkları meydana gelen hastalar diş teli taktırmanın ne derecede önemli olduğunu anlayacaklardır.

Ortodontik bozukluk yaşayan hastaların dişlerindeki çapraşıklık nedeniyle ağız içinde bakteri oluşumu artmaktadır. Ağız içinde oluşan bakteriler de diş eti ve kemik hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Bu durumda da sürekli diş eti kanamaları, ağrılar meydana gelecektir. Ortodontik tedavi yapılmazsa yaşam kalitesinin düşmesi kaçınılmazdır.

[widget-87]

3. Çene ve eklem sorunları

Ortodontik tedavi yapılmazsa karşılaşılacak problemler arasında çene ve eklem problemleri ve buna bağlı olarak yaşanan çiğneme fonksiyonu bozukluğu yer alır. Diş teli taktırmak istemeyen hastalarda kapanış bozuklukları, baş ağrıları, çeneden ses gelmesi gibi durumlar söz konusudur.

Çene ve eklemdeki bu rahatsızlıklar diş teli takılmazsa günlük hayatınızı derinden etkileyecek olan çiğneme problemlerine yol açacaktır. Diş teli takılmazsa çiğneme ve konuşma sırasındaki ağrıların şiddeti artar.

4. Sindirim problemleri

Diş teli taktırmak istemeyen hastalarda oluşan çiğneme fonksiyonu bozukluğu mide ve sindirim problemlerine de yol açmaktadır. Çiğneme fonksiyonunun bozukluğu yemeklerin yeterince çiğnenmemesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin bozulmasına neden olur.

Çiğneme fonksiyonu oluşan hastalarda yemekler iyi öğütülemez ve sindirim sisteminde sorunlar ortaya çıkar. Bu durum hataların yemek yemesini bir uğraş haline getirir. Ortodontik tedavi yapılmazsa bu sorunlarla da karşılaşılabilir.

5. Bakımsız bir ağız

Ortodontik tedavi yapılmazsa hastanın ağız bakımı tam olarak sağlanamaz. Dişlerinde çapraşıklık olan ve diş teli taktırmak istemeyen hastalar, dişlerinin aralarını tam olarak temizleyemez.

Dişlerin araları tam olarak temizlenmediği için dişlerin arasında çürük veya diş taşları oluşmaktadır. Diş taşları ve çürükler, dişlerde sağlıksız bir görüntü ortaya çıkarır. Bunun yanında diş teli taktırmak hem bu sağlıksız görüntüyü ortadan kaldırır hem de ağız kokusu oluşumunu önler.

6. Sorunlu yüz estetiği

Dişe tel taktırmak istemeyen hastaların yüzünde bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Hastanın dudak şeklinde ve çenesinin görünümünde anormallikler meydana gelecektir. Bu durumda kişinin özgüveni kaybolacak ve dişlerini göstermekten çekindiği için gülümsemekten vazgeçecektir.

Dişe tel takılmazsa ağız çevrenizde oluşacak herhangi bir problem yüzünden sürekli ağızınızı kapatma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu durum hastanın ciddi psikolojik sorunları da beraberinde getirir.

Dişe tel taktırmak istemeyen hastaların arkadaşları onlardan uzaklaşabilir, sosyal ve mesleki hayatında insanlarla ilişki kuramayabilir ve kendisine mutsuz bir hayat için zemin hazırlar. Siz de diş teli tedavisi olmakta geç kalmayın. Ortodontik tedavi yapılmazsa estetik kaygılarınızın son bulmayacağını bilin...

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173