Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant Türleri

Eksik dişleri olan hastalar, estetik kaygılar ve çiğneme fonksiyonu bozuklukları yaşamaları nedeniyle implant tedavisine başvurmaktadırlar. Bu tedavi sırasında kullanılan pek çok çeşit implant tipi vardır. Peki implant çeşitleri nelerdir? İmplant çeşitleri ve implant markaları de gelişen teknolojiyle birlikte şekillenmekte ve hastalara daha konforlu bir tedavi imkanı sunmaktadır.

İmplant çeşitleri eskiden günümüzde olduğundan daha farklıydı. Bleyt tipi olan bu implant çeşitleri, hastanın tüm çenesini sarmaktaydı. Günümüzde ise implantın standartları değişti ve titanyum maddesiyle hazırlanıp silindirik bir yapıya kavuştular. İmplant çeşitleri, yüzey özelliklerine göre farklılık göstermektedir. İmplantın çene kemiğiyle hızlı ve tam uyuşmsı için implant diş çeşitlerini ve implant markalarını doğru seçmek önemli bir konudur.

 

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok implant çeşidi vardır. Ancak en yaygın kullanılan vida şeklindeki implant türüdür. İmplant çeşitleri, hastanın çene kemiğine ve destek doku kullanımına göre değişmektedir. İmplant çeşitleri nelerdir:

  • Subperiostal implantlar: Bu implant çeşitleri kemik üzerinden ölçü alınark hazırlanır. Bu implantlarla çiğneme kuvveti tüm çene kemiğine dağıtılır. Kafes biçimindedirler. Günümüzde en çok tercih edilen implant türlerindendir.
  • İntramukozal insertler: Titanyumdan üretilen implant çeşitlerindendir. Protezlerde retansiyonu artırmak için kullanılırlar ancak günümüzde pek tercih edilmemektedir.
  • Endostal (endosseöz) implantlar: Bir ya da birden fazla diş eksikliği durumunda kullanılan implant çeşitlerindendir. Çene kemiğinin içine uygulanmaktadır. Günümüzde yaygın kullanılan implant çeşitlerindendir. Vida, blade, silindirik olmak üzere üçe ayrılır.
  • Endodontik stabilizatörler: Zayıf diş yapılarının sabitlenmesi için kullanılan implant diş çeşitlerindendir. Sağlam bir çene yapısı oluşturulmak için kullanılır.
  • Transmandibular (transosseöz) implantlar: Kemik hacmindeki yetersizlikleri ortadan kaldırmak için kullanılan bir implant çeşididir. Zor bir tedavi şekli olduğu için günümüzde çok tercih edilmemektedir.

Bu implant çeşitlerinin hepsinin farklı özellikleri vardır. Hastaya uygun implant diş çeşitlerini yüzey özelliklerine bakarak seçmek diş hekiminin görevidir. İmplant tedavisinin başarısı kullanılan implant çeşitlerinin çene kemiğine uyuşmasıyla orantılıdır.

[widget-87]

İmplant Tedavisinde İmplant Markalarının Önemi

İmplant markaları, eksik diş tedavisinde hastanın doğal bir görünüme kavuşmasını sağlamak açısından önemlidir. Günümüzde pek çok diş implantı markaları mevcuttur. Ancak implant diş markalarının yanlış seçilmesi, hastalarda diş kaybı yaşanmasına ve çene kemiğinin erimesine neden olmaktadır. Bu yüzden implant markalarının seçimi çok önemli bir konudur.

İmplant markaları ne olursa olsun malzemesinin kaliteli olması ve implantın titanyum maddesiyle üretilmesi gerekmektedir. Kaliteli ve patentli implant diş markalarının kullanılmasıyla implant yaptıracak hastalar bu tedavi sürecini hiçbir zorluk yaşamadan atlatacaklarıdır. İmplant çeşitleri ve implant türleri hakkında daha fazla bilgi almak için diş hekiminize danışınız.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173