Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İmplant Tedavisinden Sağlıklı Bir Sonuç Alınabilmesi İçin Hastanın İşlem Sonrası Göstereceği Özen Büyük Önem Taşır!

İmplant, ağızdaki eksik dişlerin tamamlanmasında kullanılan tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinde eksik dişin olduğu çene kemiğine titanyumdan yapılmış vidalar yerleştirilir. Vidalar yerleştirildikten sonra diş protezleri cerrahi yöntemle vidalara oturtulur. Ağızdaki eksik diş, implant tedavisi sayesinde tamamlanabilmektedir. 

İmplant tedavisinin doğru bir şekilde tamamlanması ve sağlıklı sonuç alınabilmesi için hastanın implant işlemi sonrası dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İmplant işlemi sonrası nelere dikkat edilmeli merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

İmplant Sonrası Beslenme, İmplant Tedavisinin Başarılı Sonuçlanmasını Önemli Ölçüde Etkiler!

İmplant tedavisi, cerrahi bir işlem gerektirmektedir. Cerrahi bir müdahale olduğundan implant tedavisi sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • İmplant sonrası beslenme, implant sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. İmplant işleminden sonra 2 saat boyunca hasta hiçbir şey yiyip içmemelidir. İlk 24 saat hasta sadece çok sıcak ya da soğuk olmayan yumuşak yiyecekler tüketmelidir. 
  • İmplant sonrası beslenme, implant tedavisinin başarılı bir sonuç vermesi için oldukça önemlidir. Tedavinin durumuna göre 1 hafta-10 gün boyunca yumuşak besinler tüketmeniz gerekebilir. Bu konuda en doğru süreyi diş hekiminiz söyleyecektir. Bu süre içinde yoğurt, çorba, meyve suları, yumurta ve süt gibi besinlerden faydalanabilirsiniz. Önemli olan dikişlerin zarar görmemesi için yiyeceklerin sert ve çok sıcak ya da çok soğuk olmamasıdır.
  • İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk 24 saat kesinlikle tükürmekten ve ağzı çalkalamaktan uzak durulmalıdır. İşlem sonrası tükürükle birlikte kanama görülmesi oldukça normaldir. Fakat tükürmek ve ağzınızı çalkalamak kanamanın durmasını engelleyecektir. İşlem gören bölgenin iyileşmesi için bu eylemlerden uzak durmalısınız.
  • İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri kesinlikle sigara ve alkol tüketmemektir. Sigara ve alkol tüketimi implant işlemi yapılan bölgenin iyileşmesine engel olur. Hatta bakteri oluşmasına sebep olarak enfeksiyon kapmanıza da yol açabilir. 
  • İmplant sonrası nelere dikkat edilmeli diyorsanız implant işlemi sonrası 24 saat boyunca kesinlikle dişlerinizi fırçalamamalı ve ağız gargarası kullanmamalısınız. İşlemden 36 saat sonra 2 hafta boyunca ağzınızı günde 2 kez ağır gargarası ya da tuzlu su ile çalkalayabilirsiniz. Sonraki süreçte dişlerinizi fırçalarken çok yavaş ve dikkatli olmalısınız.
  • İmplant işlemi sonrası anestezinin etkisinin geçmesiyle hastanın ağrı hissetmesi oldukça normaldir. Ağrının etkisini azaltmak ve süresini kısaltmak için mutlaka diş hekiminizin tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız. Ağrınızın geçtiğini düşünseniz bile ilaçlarınızı diş hekiminizin tavsiye ettiği süre boyunca kullanmalısınız. Diş hekiminizin bilgisi dışında farklı bir ilaç ya da ağız gargarası kullanmanız implant tedavisini olumsuz yönde etkileyecektir.

İmplant işlemi sonrası yanakta şişkinlik olması normaldir. Şişkinliği azaltmak için buz kompresi yapabilirsiniz. Buz kompresinin yanığa sebep olmaması için buz kompresi 3-5 dakika boyunca uygulanmalı, 10 dakika kadar ara verilmelidir. Buz kompresiyle şişlik ortalama 72 saatin sonunda tamamen inmiş olacaktır.

[widget-87]

İmplant İşlemi Sonrası İyileşmeyi Hızlandırmak İçin Diş Hekiminizin Tavsiyelerine Uyun!

İmplant işlemi, kolay bir işlem değildir. İşlem anı kadar işlem sonrası hastanın yapacağı bakım da tedaviden başarılı sonuç alınması için büyük önem taşır. Bu sebeple diş hekiminizin tavsiyelerine kulak vermeniz, ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Diş hekiminizin uyarılarını dinlediğiniz, ilaçlarınızı düzenli olarak kullandığınız ve ağız bakımınıza özen gösterdiğiniz takdirde iyileşmeniz de o kadar hızlı olacaktır.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173