Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Sonrası Kanama Olur Mu?

İmplant Sonrası Kanama Ne Anlama Geliyor?

Diş implantı, ağızda eksik olan dişlerin yerini doldurması amacıyla uygulanan, genellikle titanyum ve türevlerinden hazırlanan yapay diş kökleridir. Tek ve çoklu diş kayıpları için tercih edilen implant yöntemi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha hızlı ve etkili uygulanmaktadır. İmplant tedavisinin başarılı olması için hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Hasta bakımı ve beslenmesine dikkat ettiğinde iyileşme süreci hızlanır.

İmplant sonrası hastaların en çok endişe ettiği durum implantta kanama olmasıdır. İmplant sonrası kanama bir miktar olabilir ve bu durum çok normaldir. Doğru uygulamalarla implattan sonra kanama kontrol altına alınabilir. İmplanttan sonra kanama normal mi, implant sonrası kanama neden olur ve nasıl önlenir sorularınıza yazımızda yanıt vereceğiz…

İmplant Sonrası Kanama Neden Olur? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant sonrası kanama normal ancak kanamayı oluşturan sebepler tedaviden değil de hastadan kaynaklanıyorsa iyileşme durumunu etkileyebilir. Bu nedenle implanttan sonra kanama olmaması için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar:

  • İmplant sonrası kanama olmaması için çay, kahve, çorba gibi aşırı sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • İmplanttan sonra kanama olmaması için ilk 48 saatte sıcak banyo, spor, sauna gibi vücut ısısını arttıran aktivitelerden uzak durulması gerekir.
  • İmplant sonrası yüze herhangi bir darbe almamak gerekir.
  • İmplant sonrası kanama ile karşılaşmamak için düzenli bir şekilde kullanılan anti bakteriyel ağız gargarası kullanmak gerekir.
  • İmplantta kanama gerçekleşmemesi için operasyon bölgesine ilk 48 saat aralıklı olarak soğuk kompres uygulaması yapmak önemlidir.
  • İmplanttan sonra düzenli şekilde diş fırçalamaya devam edilmeli ancak yumuşak uçlu fırçalar tercih edilmelidir. Ameliyat bölgesine sert uygulama yapılmamalıdır.
  • Yumuşak yiyecekler tüketmek, bol sıvı ve su tüketmek implant sonrası kanama oluşmasını engeller.
  • Ayrıca implant sonrası kanama olmaması için operasyonun ardından 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemeye özen göstermelisiniz. Aksi halde hem tedavinin etkinliği azalır hem de iyileşme süreci uzar.

İmplanttan sonra kanama olur mu? Yukarıdaki hususlara dikkat etmediğiniz taktirde implant sonrası kanama ile karşılaşabilirisiniz.

[widget-87]

İmplant Sonrası Kanama Olursa Ne Yapılmalıdır?

Peki implant sonrası kanama olursa ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle ilk 48 saat kan sulandıran ilaçlar kullanmamalısınız. İmplant ameliyatından sonra ilk 48 saat kanama normaldir ve sızıntı şeklinde bir kanama görebilirsiniz. Bu durumda kanı yutmanız gerekir. Eğer tükürürseniz kanamanız durmaz ve enfeksiyona neden olabilir.

İmplanttan sonra kanama riskini azaltmak için yüksek yastık kullanabilirsiniz. Ayrıca ilk günlerde başınızı öne ya da aşağıya doğru eğmeyin. Sıcak banyo yapmayın ve enerji harcamaktan kaçının. İmplant sonrası kanama fazla olursa steril gaz tampon ile bölgeye 30 dakika baskı uygulayın. Kanamanın durmadığı durumda ise diş hekiminize başvurun.

İmplant sonrası kanama dışında ağrınız da olabilir. Bu ağrı ilk 1 hafta için normaldir. Dolayısıyla diş hekiminizin verdiği ilaçları kullanarak ağrıyı azaltabilirsiniz. Ameliyat yapılan bölgede sonraki 3 gün içerisinde şişkinlik görülebilir. İlk 24 saat soğuk uygulaması yaparak şişkinliği azaltabilirsiniz. Son olarak implant sonrası cildinizde morluk görülebilir. Bu durum normaldir. Ağrıyı arttırmaz ve bir enfeksiyon belirtisi değildir. 10 gün içinde hafifleyerek kaybolacaktır.

İmplant Tedavisi Sonrası Doktorunuzun Önerilerine Uyun!

İmplant sonrası kanama olur mu ya da implanttan sonra kanama normal mi sorularınıza yazımızda yanıt vermeye çalıştık. İmplnat sonrası kanama olağan bir durum olmakla birlikte izlenmesi gereken bir süreçtir. Kanamanızın durmaması ve miktarının fazla olması halinde mutlaka diş hekiminize ulaşmanız gerekir.

İmplanttan sonra kanama durumlarında panik yapmayarak doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Detaylı bilgi almak ve implant tedavi sürecini öğrenmek için Popüler Dent tedavi danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173