Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

5 Başlıkta İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisinin Başarılı Sonuçlanmasında ve Uzun Ömürlü Olmasında Hastanın Payı Çok Büyük!

İmplant, ağızdaki eksik dişleri tamamlamak için kullandığımız diş tedavisi yöntemidir.  İmplant tedavisinde eksik dişin olduğu çene kemiğine titanyumdan yapılmış vidalar yerleştirilir. Vidalar yerleştirildikten sonra diş protezleri cerrahi yöntemle vidalara oturtulur. Ağızdaki eksik diş, implant tedavisi sayesinde tamamlanabilmektedir. 

İmplant tedavisinin başarılı sonuçlanmasında ve uzun ömürlü olmasında hastanın payı büyüktür. Hasta, implant bakımını doğru ve düzenli bir şekilde yaparsa implantları uzun süreli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilir. İmplant bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. 

1. Dişlerinizi Fırçalamayı, Diş İpi ve Arayüz Fırçası Kullanmayı İhmal Etmeyin!

İmplant bakımı nasıl yapılır diyorsanız elbette ilk önerimiz dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemek olacaktır. İmplant tedavisinin başarılı sonuçlanması ve uzun süreli kullanımı için mutlaka her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. İmplant etrafında birikebilecek besin artıkları diş eti hastalığına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için implant ile diş etinin birleştiği kısmın ve komşu dişlerle olan boşlukların özenle temizlenmesi gerekir. Bu durumda klasik diş fırçası yeterli olmayacaktır. Oluşabilecek iltihapları engellemek için mutlaka arayüz fırçası ve diş ipi kullanmalısınız.

2. Diş Taşlarınızı Düzenli Olarak Temizletin!

Diş taşları, ağız ve diş sağlığını tehdit eden bir problemdir. Diş taşlarının temizlenmemesi durumunda implantınız da zarar görecektir. İmplant bakımı için düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Diş taşları maalesef hastanın dişlerini fırçalaması ile temizlenemezler. Diş taşı temizliği hakkında detaylı bilgi almak ve implantınızı uzun ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için kliniğimize ulaşabilirsiniz. 

3. Rutin Diş Hekimi Kontrollerinizi Aksatmayın!

İmplant diş bakımının doğru bir şekilde yapılabilmesi rutin diş hekimi kontrollerinin aksatılmamasına bağlıdır. Rutin diş kontrollerinizde sizin göremediğiniz problemleri erkenden fark edebilir, önlem alabiliriz. Bazı durumlarda zaman içinde implant etrafında kemik erimeleri görülebilir. Böyle bir durumu erken fark etmek büyük önem taşır. Bu sebeple ortalama iki yılda bir 3 boyutlu ağız filmi çektirmenizi tavsiye ederim. 

4. İmplant Tedavisinden Sonra Birkaç Ay Beslenme Düzeninize Dikkat Edin!

İmplant bakımında beslenme önemli bir detaydır. İmplantların uzun süreli kullanılabilmesi için ilk birkaç ay beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bunun sebebi implantın çene kemiği ile kaynaşmasını sağlamaktır. İmplant diş bakımı için birkaç ay boyunca çok soğuk ya da çok sıcak gıdalardan uzak durmanızı öneririm. Ayrıca sert besinler de implantlarınız için başlangıçta doğru bir tercih olmayacaktır. 

5. Dil ve Damağınızı Temizlemeyi Unutmayın!

İmplant bakımı yaparken dil ve damağınızı da temizlemeyi unutmamalısınız. Bakteriler dişte ve diş etinde olduğu kadar dil ve damak üzerinde de barınabilirler. İmplant diş bakımı için ağız temizliğinize her anlamda önem vermelisiniz. Bu sebeple dilinizi dil fırçalama aparatlarıyla temizleyebilirsiniz. Damak temizliği için ağız gargaralarından faydalanabilirsiniz.

[widget-87]

İmplant Bakımı Ekstra Bir Çaba Gerektirmez!

İmplantların uzun süreli kullanımı büyük oranda hastanın implant bakımına bağlıdır. İmplant diş bakımı ekstra bir çaba sarf etmenizi gerektirmez. Yapmanız gerekenler aslında ağız ve diş sağlığınıza faydalı olan işlemlerdir. 

Ağız ve diş temizliğinize özen göstermeniz, rutin muayenelerinizi aksatmamanız implantlarınızı uzun ve sağlıklı bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173