Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

İmplant Tedavisinde Doğru Bakım İle Ağrı Tarihe Karışıyor! İmplant Sonrası Ağrı Olur mu?

İmplant yaptırmak durumunda olan hastaların en büyük korkusu implantın ağrılı bir işlem olduğudur. Yanlış bilgilendirme ve hurafelerle implant tedavisinin acılı ve ağrılı olduğuna inanırlar. Ancak implant tedavisi gelişen teknoloji ile birlikte oldukça kolay, acısız ve ağrısız şekilde gerçekleştirilebiliyor. İmplant tedavisi ağrılı mıdır korkusu tarihe karışıyor.

İmplant, diş etinin açılarak diş köklerine vida yerleştirilmesi ve dişlerin bu vidalara sabitlenmesi şeklinde bir tedavi uygulaması olduğu için normalde göz korkutuyor. Günümüzde gelişen anestezi yöntemleri ve kullanılan teknolojik implant ekipmanları sayesinde bu korkunun gereksiz olduğu ortaya çıkıyor. Peki implantta ağrı hiç mi olmaz? İmplant tedavisi ağrılı mıdır, implant tedavisinde ağrı neden olur, implant sonrası ağrı neden olur sorularınızın yanıtı sayfamızda.

İmplant Tedavisi Sırasında Ağrı - İmplant Tedavisi Ağrılı Mıdır?

İmplant tedavisi ağrılı mıdır diyen hastalar için bu operasyonun kemik miktarı ve yoğunluğu olan hastalar için oldukça kısa süren bir işlem olduğunu söylemek gerek. İmplant yapılırken genel ya da lokal anestezi uygulanacağı için işlem yapılacak bölge yeterince uyuşturulmuşsa herhangi bir ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. İmplant ağrısı uygulama sırasında oluşmamaktadır.

İmplant tedavisi sırasında diş etlerinin hissizleştirilmesi, diş hekimi için rutin bir işlem olduğu için korkmanıza gerek yoktur. Çene kemiğinizde yapılacak cerrahi işlemlere bağlı olarak tedavi sonrası hafif implant ağrısı olabilir ancak tedavi sırasında hiçbir acı hissetmezsiniz.

Ayrıca son yıllarda geliştirilen elektronik iğneler sayesinde anestezi maddesi ağrı eşiğini aşmayacak şekilde verilmekte ve dolayısıyla anestezi için yapılan iğne aşamasında bile acı duyulmamaktadır. Bazı durumlarda lokal anesteziye ek olarak sedasyon yöntemi de uygulanmaktadır. Anksiteyesi olan ve diş hekiminden korkan hastalar için sedasyon uygulaması avantajlıdır. Bu yöntemde solunumla ya da damardan ilaç uygulamasıyla hastanın rahatlaması sağlanmaktadır. Hasta hekimi duymakta ve sorulara cevap verebilmektedir ancak ağrı ya da sızı hissetmemektedir. İmplant tedavisinde ağrı tedavi sonrası hafif düzeyde görülebilir. 

Lokal anestezi sırasında herhangi acı hissetmeniz halinde hemen doktorunuza durumu belirtmelisiniz. Anestezi etkisi bünyeden bünyeye fark gösterdiği için tedavi sırasında rahatsız olduğunuzda tekrar anestezi alabilirsiniz. İmplant ağrı yapar mı, özetle; kişiye göre değişir diyebiliriz. İmplant tedavisi ağrılı mıdır sorusunu diş hekiminize de sorabilirisiz. 

[widget-87]

İmplant Tedavisi Sonrası Ağrı - İmplant Ağrı Yapar mı?

İmplant sonrası ağrı durumu genellikle operasyon süresinin uzunluğu ve işlemin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Bazı implant tedavilerinde ameliyat bölgesi geniş olmakta ve operasyon süresi uzamaktadır. Dolayısıyla daha fazla şişlik ve ağrı oluşabilir. Bu durumda impant ağrı yapar mı sorusunu hastalar sorabilirler. 

İmplant tedavisi sonrası ağrı hissetme normal bir durumdur ve bu durumda doktorun vermiş olduğu ilaçları almak gerekir. İmplant tedavisi sonrası ağrı durumunun geçmesi için en büyük görev hastanındır. Bakteri ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için ilaçlarınızı belirtildiği gibi kullanmalısınız. Tedavinin 2.gününden itibaren implant sonrası ağrı azalacaktır.

İlk 1 hafta implant ağrısı olabilir, 1 haftayı aşan implant sonrası ağrı için hekiminize ulaşmanız gerekir. İmplant ağrısı dışında şişlik ve morluklarla da karşılaşılabilir. Ameliyat bölgesi, yanak ve boyun çevresinde ödem oluşabilir. 3 gün içerisinde şişkinlik yavaş yavaş azalacaktır. Şişkinliği azaltmak için operasyon sonrası bölgeye buz uygulaması yapmak gerekir. Morluklar ise cildin alt dokularında kanın birikmesi halinde olur. İmplant sonrası ağrı durumunu artırmayan bu morluklar da 1 hafta içinde geçecektir.

İmplant ağrısı kaç gün sürer diyenler için ortalama 1 – 3 gün hafif bir ağrı duyulmasından bahsedebiliriz. 1 haftayı aşan ağrılarda, kanama ve morluk durumlarında diş hekimine ulaşmak gerekir.

İmplant Sonrası Ağrı ve Enfeksiyona Karşı Dikkatli Olun!

İmplant tedavisinde ağrı, her hastada aynı şekilde görülmeyecektir. Vücut direnci düşük, yaşlı ve sağlık sorunları olan bireylerle genç ve sağlıklı hastaların iyileşme süreçleri, implant sonrası ağrı hissetme durumları birbirinden farklı olacaktır. Bazı hastalar implant sonrası ağrı kesiciye ihtiyaç duymadan dahi süreci atlatabilir.

İmplant tedavisi sonrası iyileşme durumunu hızlandırmak ve ağrı yaşamamak için doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı, beslenme ve dinlenmeye dikkat edilmelidir. Operasyonu yapan hekimin de hastasını implant sonrası ağrı ve komplikasyonlar hakkında yeterince bilgilendirmesi gerekir. Bilinçli bir tedavi ile implant sonrası ağrı sorunu minimuma indirilecektir.

İmplant tedavisi ağrılı mıdır, implant ağrısı kaç günde geçer ya da implant sonrası ağrı ne kadar görülür sorularınıza detaylı yanıt almak için implant uzmanımızdan randevu alabilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173