Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant Sonrası Neden Önemli?

Çeşitli nedenler dolayısıyla dişlerini kaybetmiş kişilerin, bu dişler yerine kişiye sağlıklı ve doğal bir görünüm kazandıran yapay diş kökü uygulamalarına implant tedavisi denir. Doktorların önerdiği implant sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyulması halinde de hastalar, rahat bir implant tedavisi süreci geçirir ve iyileşme süresi kısalır.

Dişlerinin kaybetmiş kişilere uygulanan implant tedavisinde yapay diş kökleri çene kemiğine basit bir operasyonla yerleştirilir. Yerleşen implantların çene kemiğiyle kaynaşması ortalama 3 ay sürmektedir. 3 ay sonra yapay diş kökleri üzerine yapıştırılacak protez dişi taşır durumuna gelir. İmplant tedavisi sonrası hastadan ağız bakımını düzenli yapması ve doktorun önerdiği tavsiyelere uyması beklenir. Başarılı bir implant tedavisi ancak implant sonrası önerilere uyulduğu zaman gerçekleşir. İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler neler, implant sonrası yeme içme nasıl olur, implant sonrası diş bakımı nasıl yapılmalı, yakından bakalım.

 

İmplant Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

İmplant diş tedavisi sonrası mutlaka hastanın panaromik röntgeninin çekilmesi ve yapılan işlemin herhangi bir sorun yaratmadığının onaylanması implant sonrası dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemlisidir. İmplant sonrası verilen ilaçların aksatılmaması gerekir. İmplant ameliyatı sonrası en az 2 saat yemek yememeli ve 24 saat sıcak içeceklerden uzak durmalısınız. İmplant tedavisi sonrasında ilk 1 hafta sadece yumuşak ve soğuk besinler tüketilmelidir.

İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında bir de implant tedavisi sonrası ilk 24 saat sigara ve alkol kullanılmaması yer almaktadır. Diş hekimleri, implant yapılan bölgenin iyileşene kadar sigara içilmemesini öneriyor. İmplant sonrası ilk hafta dikişli bölgeler fırçalanmamalıdır. Ancak dikişsiz yerler özenle fırçalanmalıdır. İmplant sonrası verilen gargaradan sonra temiz suyla ağız çalkalanmamalıdır. Eğer implant tedavisi sonrası şişme veya kanama gibi anormal bir durumla karşılaşılırsa hemen doktora başvurmalısınız.

[widget-87]

Başarılı İmplant Tedavisi Zor Değil!

İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler önemsendiği takdirde hastanın iyileşme süreci kısalacak ve daha sağlıklı dişlere kavuşulacaktır. Bu yüzden implant sonrası beslenme diş hekiminin önerdiği şekilde olmalı, yumuşak yiyecekler tüketilmelidir. İmplant tedavisi sonrası yüzde şişlik oluşması normaldir. Yüzünüzde şişme durumunda şişen yere buz uygulaması yapabilirsiniz.

İmplant sonrası ağız bakımı da çok önemlidir. Ağız gargaralarını aksatmamak, tükürmek, üflemek gibi ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak, dişlerin fırçalanmasını aksatmamak ve bunu yaparken yavaş hareketler uygulamak implant diş tedavisi için önemli hususlardandır. İmplant sonrası aşırı bir şişliğiniz ve geçmeyen ağrınız varsa tekrar diş hekimine danışmalısınız. İmplant sonrası dikkat edilecekler hakkında bilgi almak için implant uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173