Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gömülü Diş Tedavisi ve Çekimi

Gömülü Diş Tedavisi ve Gömülü Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Gömük diş; ağızda çıkması gereken yerde çıkamamış, diş eti ya da kemik altında gömülü kalmış dişlere verilen isimdir. Gömülü dişler, tam gömülü ya da yarı gömülü olarak kalmış olabilirler. Gömük dişler ya da gömülü dişler bu durumlarda ağız içinde birçok probleme yol açabilirler.

Gömük diş problemi genellikle yirmi yaş dişlerinde yaşanır. Ortodonti tedavisi ile yerlerine getirilemeyecek durumda oldukları saptanan gömülü dişlerin, diş ve diş eti problemlerine yol açacağından çekilmeleri gerekir. Gömülü diş tedavisi nasıl yapılır? Hangi durumlarda gömülü dişlerin çekilmesi gerekir? Bu soruların yanıtı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Gömük Diş Tedavisi İçin Ortodonti Uzmanına Başvurun!

Yirmilik dişler, gömük diş probleminin en çok görüldüğü dişlerdir. Yirmilik dişler, bazı hastalarda çene darlığı sebebiyle çıkacak alan bulamayabilirler. Bu durumda ya tamamen gömülü kalırlar ya da yarı gömülü olarak çıkabilirler. Bazı durumlarda ise gömük dişler diğer dişleri sıkıştırarak diş çapraşıklığına sebep olabilirler. Ayrıca yarı gömülü dişler yeteri kadar temizlenmediğinde yiyecek artıklarının kalmasına ve birikmesine yol açarak diş ve diş eti enfeksiyonlarına neden olurlar.

Gömülü diş tedavisi için öncelikle bir ortodonti uzmanına muayene olunmalıdır. Ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilen gömük diş, tedaviyle düzelemeyecek durumda ise cerrahi yöntemle çekilmesi gerekecektir. Fakat her gömük dişin tedavi edilmesi gerekmez. Gömülü dişin yarattığı sorunlar analiz edilerek tedavi seçenekleri değerlendirilir. Gömülü dişin konumuna ve verdiği rahatsızlığa göre ortodonti tedavisi ile çıkması sağlanabilir ya da cerrahi operasyonla çekilmesine karar verilebilir. Bazı durumlarda ise gömük dişe müdahale edilmez. Buna yapılacak muayene sonucu diş hekiminiz karar verecektir.

[widget-87]

Gömülü Diş Çekimi, Hastaya Anestezi Uygulanarak Yapılır!

Gömülü diş çekimi nasıl yapılır diyorsanız öncelikle hastaya lokal anestezi ya da sedasyon verilir. Lokal anestezi ya da sedasyona; gömük dişlerin konumuna, diğer dişlere etkilerine, kemik içinde kalıp kalmadığına, ağız içinde yarattığı hasara göre karar verilir. Cerrahi müdahale ile bölge uyuşturulduktan sonra diş elevatör yardımı ile gevşetilir ve diş hekimi davyesi ile çekilir. Duruma göre dişin çekildiği kemiği şekillendirmek gerekebilir. 

Gömük Diş Çekimi Sonrası Doktorunuzun Tavsiyelerine Uyarak Ağrıyı Minimuma İndirebilirsiniz!

Gömük diş çekimi sonrası yanaktaki ödem kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir. Operasyon sırasında kemik dokulara baskı yapıldığından şişlik, ağrı ya da morarma olması normaldir. Şişliği en düşük seviyede tutmak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ağrılar içinse doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Gömük diş tedavisi için gömülü diş çekiminden sonra hastanın yapacağı bakım büyük önem taşımaktadır. Gömülü diş çekiminden sonra ilk gün dişlerinizi fırçalamamalı ve gargara yapmamalısınız. Ilık, lapa ve yumuşak besinler tüketmelisiniz. En az 24 saat sigara içmemelisiniz. Gömük diş çekiminden sonra beklenmeyen bir kanama, şişlik ve ağrı olması halinde diş hekiminize başvurmalısınız.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173