Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gömük Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömük Dişler İçin Teknolojik Tedavi Yöntemleri - Gömük Diş Tedavisi

Gömük dişler, sürmemiş diş eti ya da kemik atında kalmış dişlerdir. 20’lik dişler en çok karşılaşılan gömülü dişlerdir. Kişinin genetik özelliklerine, beslenme şekline, diş fonksiyonlarına ve ırksal özelliklerine göre gömük dişlerin görülme faktörleri değişmektedir. Sürme yaşı tamamlandığı halde normal okluzyonda yerini alamamış; kemik ve yumuşak doku içinde kalmış gömülü dişler, erkeklerde 20–23, bayanlarda ise 21–22 yaşlar arasında görülmektedir.

Gömük diş belirtileri olarak; diş ağrısı, kırmızı ve şiş diş etleri, baş ağrısı, ağızda kötü bir tat, çene çevresinde şişlik, kötü ağız kokusu ve diş etlerinde kanama halleri gömülü dişlerin belirtileri olabilir. Belirtilerin görülmesiyle birlikte mutlaka doktora gidilmesi ve gömük diş tedavisi yapılması gerekmektedir.

Gömük diş tedavisi olarak; gömülü diş ameliyatı ya da gömülü diş çekimi yaygındır. Kişinin gömük diş sorununa göre tedavi planı çıkarılır. Gömük diş tedavisi nasıl yapılır, gömük diş nasıl çekilir ya da gömülü diş ameliyatı nasıl yapılır sorularınız için yazımızı okumaya devam edin...

 

Gömük Diş Nasıl Çekilir? Gömülü Diş Ameliyatı

Gömük diş tedavisi nasıl yapılır ya da gömük diş nasıl çekilir dediğimizde bu işlemlerin biraz zorlu olduğunu belirtelim. Gömülü diş çekimi için ilk olarak dişler lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından dişetinin yarılarak altındaki dişin ortaya çıkarılıp çekilmesi ve dikiş atılması işlemi uygulanır. Dişin etrafının yarılması işlemi ile birlikte dişin yönüne göre dişte kırma işlemi uygulanabilir. Gömülü diş ameliyatı sonrası diş etine dikiş atılarak operasyon sonlandırılır.

Gömülü diş ameliyatı her hastaya uygulanamamaktadır. Gömülü diş çekimi; komşu diş veya yapılarda (sinir, damar vb.) yüksek hasar riski olması halinde, dişin protez yapımında dayanak olarak kullanılacağı durumlarda, hastanın genel sağlık durumunun uygun olmadığı koşullarda, çok ileri yaştaki hastalarda kullanılmamaktadır. Diş hekimi kontrolleri sonrasında gömülü diş çekimi ya da gömülü diş ameliyatı yapılıp yapılmayacağına karar verilecektir.

[widget-87]

Gömük Dişlerin Çekilmesinin Avantajları

Gömük diş tedavisi nasıl yapılır ve gömük diş nasıl çekilir sorunuzu yanıtladık. Gömülü diş ameliyatı son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte korkutucu olmayan bir tedavidir. 

Gömülü diş çekimi çene ve diş sağlığı açısından oldukça avantajlı bir tedavidir. Gömük diş tedavisi; diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçer, dişlerin sağlıklı bir şekilde sıralanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yer darlığı nedeniyle oluşan basınç ağrısını ortadan kaldırır, kist ve tümör oluşumunun önüne geçer, ortodontik tedavileri destekler.

Gömük diş tedavisi ile ağız kokusunu ortadan kaldırır, dişlerin daha rahat temizlenmesini sağlar. Daha sağlıklı bir diş yapısının yanında kişini özgüveni de tazelenir. Gömülü diş ameliyatı ya da gömülü diş çekimi hakkında daha detaylı bilgi almak için hekiminize ulaşmanızda yarar var.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173