Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontik Pekiştirmede Kullanılan Şeffaf Pekiştirme Plağı (Essix) Nedir?

Şeffaf Pekiştirme Plağı, Pekiştirme Tedavisinde Kullanılan Yöntemlerden Biridir!

Essix şeffaf plak pekiştirme apareyi, diş teli sonrası pekiştirme tedavisi için kullanılan yöntemlerden biridir. Şeffaf plak pekiştirme plağı, hastanın ağız ölçüsüne göre özel olarak hazırlanır. Hasta tarafından takıp çıkarılabilen şeffaf plak pekiştirme apareyi, diş hekiminin önerdiği şekilde kullanılmadığı takdirde dişlerin hareket etmesini engelleyemeyecektir. 

Estetik görünümüyle hastaya avantaj sağlayan şeffaf pekiştirme plağı nedir merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

[widget-129]

 

Essix Apareyi, Dişlerin Hareket Ederek Eski Konumlarına Dönmesini Engeller!

Şeffaf pekiştirme plağı, diğer ismiyle essix apareyi; ortodonti tedavisinden başarılı sonuç alınmasını sağlar. Dişler, genetik sebeplerden dolayı tedavi öncesi konumlarına dönme eğiliminde olacaktır. Bu sebeple pekiştirme tedavisi süreci, ortodonti tedavi süreci kadar önemlidir. Dişlerin hareket ederek eski konumlarına dönmelerini engellemek, diş teli sonrası pekiştirme tedavisi ile mümkündür. Şeffaf pekiştirme plağı dişlere bir kuvvet uygulamaz. Essix apareyi ile dişin sabit kalarak hareket etmesi önlenir.

Essix apareyi hasta tarafından takıp çıkarılabilir. Tedavinin başarılı sonuçlanması ve dişlerin yeni konumlarının korunabilmesi, hastanın şeffaf pekiştirme plağını düzenli kullanmasına bağlıdır. Şeffaf pekiştirme plağının diş hekiminin önerdiği şekilde kullanılması, ortodonti tedavisiyle kazanılan estetik gülüşün bozulmaması için çok önemlidir. 

Şeffaf Pekiştirme Plağı, Hastanın Ağız Ölçülerine Göre Özel Olarak Hazırlanır!

Essix apareyi iki parçadan oluşur. Alt ve üst çene için hastanın ağız ölçülerine göre özel olarak hazırlanır. Ölçülere göre özel olarak hazırlanan şeffaf pekiştirme plağı, ağza tam oturduğu için hastayı rahatsız etmez. Kaliteli malzemeden üretilmiş şeffaf pekiştirme plağı birkaç yıl boyunca kullanılabilir. Bu süreçte essix apareyi kırılır ya da zarar görürse diş hekiminize mutlaka haber vermeli, sizin için yeni bir essix apareyi hazırlamasını istemelisiniz. 

Pekiştirme tedavisinin ne kadar süreceği hastadan hastaya göre değişebilir. Pekiştirme tedavisi için ilk 6 ay çok önemlidir. Genellikle ilk 6 ay boyunca hastanın şeffaf pekiştirme plaklarını sürekli olarak takması gerekebilir. Sonrasında şeffaf pekiştirme plaklarının sadece geceleri takılması yeterli olacaktır. 

Şeffaf pekiştirme plağı fiyatları ise hastanın tedavi sürecine göre değişkenlik gösterecektir. Şeffaf pekiştirme plağı fiyatlarını etkileyen bir diğer etmen, diş hekiminin eğitimi ve tecrübesidir. Ayrıca tedavi olduğunuz il ve ilçe, şeffaf pekiştirme plağı fiyatlarını etkileyen bir başka etmendir. Ülkede bazı bölgelerdeki laboratuvar maliyetlerinin yüksek olması şeffaf pekiştirme plağı fiyatlarını etkilemektedir. 

Şeffaf Pekiştirme Plağı Avantajları Sayesinde Pekiştirme Tedavisi Sürecini Daha Konforlu Geçirebilirsiniz!

Şeffaf pekiştirme plağı avantajlarından en önemlisi yemek yerken takıp çıkarılabilir olmasıdır. Böylece diş telinde olduğu gibi besinlerin araya kaçması problemi yaşanmaz. Önemli olan her öğünden sonra hastanın dişlerini fırçalaması ve diş ipi kullanmasıdır. Şeffaf pekiştirme plağı avantajlarından bir diğeri estetik görünümüdür. Essix apareyler şeffaf oldukları için ağız içinde fark edilmezler. 

Ağızdan çıkarılabildikleri için kolay temizleniyor olmaları, şeffaf pekiştirme plağı avantajlarından bir başkasıdır. Essix apareylerin takıp çıkarılmaları oldukça kolay ve rahattır. Temizliği için düzenli olarak fırçalanmaları yeterli olacaktır. Ayrıca essix tutucular diş etlerini, dudakları ve dili tahriş etmeyecektir. Sadece ilk aşamada konuşmada ufak zorluklar yaşanabilir. Şeffaf pekiştirme plağına alışıldıkça böyle bir sorun da kalmayacaktır. Şeffaf plak kullanımı zamanla günlük bir rutin olacaktır.

[widget-148]

Essix Apareyi ile Ortodonti Tedavisiyle Kavuştuğunuz Düzgün Dişleri Ömür Boyu Koruyun!

Şeffaf pekiştirme plağı ile ortodonti tedavisiyle kavuştuğunuz düzgün dişleri ömür boyu koruyabilirsiniz. Diş teli tedavisinden sonra essix apareyi diş hekiminizin önerdiği şekilde düzenli olarak kullanmalısınız. Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi ile diş aralarınızı temizlemeye özen göstermelisiniz.

Şeffaf pekiştirme plağı takıp çıkarılabilir olduğu için kullanması çok rahattır. Sizin ağız ölçülerinize özel olarak hazırlandığından tahrişe ya da yaraya sebep olmaz. Şeffaf pekiştirme plağı ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

[widget-87]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173