Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Teli Sonrası Pekiştirme Plağı ya da Teli Kullanmam Gerekli mi?

Diş Teli Sonrası Pekiştirme Tedavisi, Ortodonti Tedavisinin Başarılı Sonuçlanmasını Sağlar!

Diş çapraşıklığını düzeltmek amacıyla yapılan ortodonti tedavisi ortalama olarak iki yıl sürmektedir. İki yılın sonunda görünen tedavi sona erse bile aslında tedavi devam etmelidir. Ortodonti tedavisinden sonraki sürece pekiştirme tedavisi demekteyiz.

Dişlerin tedavi öncesi konumlarına dönmelerini engellemek için pekiştirme tedavisi yapılması şarttır. Peki pekiştirme tedavisi nedir? Diş teli sonrası pekiştirme tedavisi neden şarttır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Dişlerin Yeniden Bozulmalarını Engellemek, Diş Teli Sonrası Pekiştirme Tedavisi ile Mümkün!

Dişler, genetik sebeplerden dolayı tedavi öncesi konumlarına dönme eğiliminde olacaktır. Dişlerin hareket ederek eski konumlarına dönmelerini engellemek, diş teli sonrası pekiştirme tedavisi ile mümkündür. Pekiştirme tedavisinde dişlere bir kuvvet uygulanmaz. Pekiştirme apareyleri ile dişin sabit kalarak hareket etmesi önlenir. Pekiştirme apareyleri görünüm açısından da sizi rahatsız etmeyecektir. Günümüzde en çok tercih edilen pekiştirme apareyleri; hawley hareketli pekiştirme apareyi, şeffaf plak pekiştirme apareyi, sabit pekiştirme apareyidir.

  • Hawley Hareketli Pekiştirme Apareyi: Hawley hareketli pekiştirme apareyi halk arasında damaklık olarak da bilinmektedir. Hastanın ölçülerine göre özel olarak hazırlanır. Genellikle üst çene için yapılan hawley hareketli pekiştirme aparatı, hasta tarafından takıp çıkarılabilmektedir. Görüntü olarak ağızda belli olmamaktadır. Kullanılmaya başlandığı ilk günler hasta konuşmakta ufak zorluklar yaşayabilir fakat birkaç gün alışma sürecinden sonra konuşma normale dönecektir. Hawley hareketli pekiştirme apareyi, hasta tarafından sık sık ağızdan çıkartılırsa dişlerin bozulma ihtimali artacaktır.
  • Essix Şeffaf Plak Pekiştirme Apareyi: Diş teli sonrası şeffaf plak kullanımı, pekiştirme tedavisi yöntemlerinden biridir. Şeffaf plak pekiştirme apareyi, hastanın ağız ölçüsüne göre özel olarak hazırlanır. Hasta tarafından takıp çıkarılabilen şeffaf plak pekiştirme apareyi, diş hekiminin önerdiği şekilde kullanılmadığı takdirde dişlerin hareket etmesini engelleyemeyecektir. Şeffaf plak pekiştirme apareyi, görünümü belli olmadığı için estetik açıdan avantaj sağlamaktadır.
  • Sabit Pekiştirme Apareyi: Sabit pekiştirme apareyi, dişlerin içe bakan yüzeylerine, genellikle azı dişinden azı dişine yapıştırılan sabit diş telidir. Dişe yapıştırıldığı için hasta tarafından takıp çıkarılamaz. Böylece dişlerin hareket etmesi kesin olarak engellenebilir. Sabit pekiştirme apareyi dişin iç kısmında olduğundan dışardan görülemez. Dolayısıyla estetik açıdan hastayı rahatsız etmeyecektir. Sabit pekiştirme apareyleri hastanın konuşmasını etkilemeyecektir.

Diş teli sonrası pekiştirme tedavisinin ne kadar süreceği hastadan hastaya değişkenlik gösterecektir. Kullanılan pekiştirme apareyi ve hastanın kullanım talimatlarına ne kadar uyum sağladığı da pekiştirme tedavisi süresini etkileyen diğer etmenlerdir.

[widget-87]

Hareketli Pekiştirme Apareyleri Düzenli Olarak Kullanılmalıdır!

Diş teli sonrası pekiştirme tedavisinin yapılması, ortodonti tedavisinin başarılı sonuçlanması için çok önemlidir. Özellikle diş teli sonrası ilk 6 ay çok risklidir. Hareketli pekiştirme apareyleri doktorunuzun tavsiyesine göre düzenli olarak kullanılmalıdır. Hareketli pekiştirme apareylerinin düzenli kullanılmaması, dişlerin yeniden bozulmasına sebep olabilir.

Hem sabit pekiştirme apareyi hem de hareketli pekiştirme apareyleri düzenli olarak temizlendikçe ağız sağlığını tehdit etmezler. Diş teli sonrası pekiştirme tedavisi, genetik faktörler sebebiyle dişin tedavi öncesi konumlarına dönmelerini engelleyecektir.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173