Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Ortodonti Nedir? Avantajları Nelerdir?

Dijital Ortodonti ile Diş Çapraşıklığını Daha Konforlu Bir Şekilde Tedavi Edebiliriz!

Ortodonti, çapraşık diş ve çene problemlerinin tespit ve tedavi edildiği diş hekimliğinin uzmanlık dalıdır. Ortodonti tedavisi, diş diziliminin olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olduğu durumunda uygulanması gereken tedavi yöntemidir.

Teknolojinin gelişmesiyle diş hekimliği de bu gelişimden faydalanmaktadır. Dijital ortodonti, ortodonti tedavisinin teknoloji ile gelişip yenileşmiş versiyonudur. Ortodontinin dijitalleşmesi, seansların azalmasını sağlayarak daha konforlu tedavi imkanı yaratmıştır. Dijital ortodonti nedir? Dijital ortodontinin avantajları nelerdir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Dijital Ortodonti, Geleneksel Ortodonti Tedavi Süresini Kısaltmaktadır!

Dijital ortodonti, ortodonti tedavilerinin teknolojiden faydalanarak dijitalleşmesi sonucu ortaya çıkmış diş hekimliği alanıdır. Dijital ortodonti daha az seansla hastaya daha konforlu bir tedavi imkanı sağlamaktadır. Ortodontinin dijitalleşmesiyle diş çapraşıklığı tedavi olanakları çeşitlenmiş ve kolaylaşmıştır. Dijital ortodontinin avantajları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde sayabiliriz: 

  • Dijital ortodontinin avantajlarından biri olarak, hasta analizleri dijital ortama taşınmıştır. Dijital ortam ile hastanın takibi çok daha kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Tedavi süresince hastanın gelişimi dijital ortamda detaylı bir şekilde takip edilebilmektedir.
  • Dijital ortodontinin avantajlarından bir diğeri; tedavi süresince hata yapma oranının minimum seviyeye düşmüş olmasıdır. Bu sayede tedavi süresi de kısalmıştır.
  • Ağız içi 3D tarama, dijital ortodontinin avantajlarındandır. Ağız içi 3D tarama ile hastanın ağız içi ölçüsü ve modelleri sanal ortamda üretilmektedir. 3D tarama ile hastanın tedavi planını bütüncül ve pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir. Ayrıca tedavide hata oranını minimum seviyeye indiren etmenlerden biri ağız içi 3D taramadır. 3D tarama ile hastanın ağız ölçüleri çok daha doğru bir şekilde alınabilmektedir.
  • Ortodontinin dijitalleşmesi ve diş hareketlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenebilmesi sayesinde dişler hatasız bir şekilde konumlandırılabilmektedir. Dijital ortodontinin avantajlarından biri olarak tedavinin simüle edilmesi ve diş hareketlerinin tüm ayrıntılarıyla incelenmesi mümkün hale gelmiştir. Böylece istenmeyen bir durumda zaman kaybetmeden tedaviye müdahale edilebilmektedir. 
  • Dijital braket dizilimi, dijital ortodontinin bir başka avantajıdır. Dijital braket dizilimi sayesinde braketler dijital ortamda dişlerin üzerine yerleştirilmektedir. Bu planlama sonrası braketlerin hastaya transferi ortalama 10 dakika sürmektedir. Klasik ortodonti tedavisinde ise braketlerin yerleştirilmesi 2 saati bulabilmektedir. Dijital braket dizilimi ile hastamızın klinikte geçirdiği vakit kısalmış olur.
  • Dijital ortodonti tedavisinin en önemli avantajlarından biri şeffaf plak tedavisidir. Şeffaf plak tedavisinde planlama tamamen dijital ortamda yapılmaktadır. Hastadan 3D tarama ile alınan ölçüler ve fotoğraflar sonucu şeffaf plak modeli oluşturulmaktadır. Böylece hem hastanın klinikte geçirdiği vakit azalmış olmakta hem de plak modeli hatasız bir şekilde oluşturulabilmektedir.
  • Lingual ortodonti tedavisi, dijital ortodontinin avantajlarından bir başkasıdır. Lingual ortodonti tedavisinde braketler dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılır. Hastanın ağız ölçüsü 3D tarama sistemi ile alınarak CAD/CAM sistemi ile hastaya özel braketler tasarlanır. Lingual ortodonti tedavisiyle braketler dışardan fark edilemez. 

Dijital ortodontinin avantajları arasında dijital ortognatik cerrahi planlaması da bulunur. Dijital ortognatik cerrahi ile hastanın ameliyatı sanal ortamda 3 boyutlu şekilde yapılabilmektedir. Ortognatik cerrahinin dijital ortamda yapılabilmesi ölçümlerin çok daha hassas ve planlamanın daha doğru yapılmasına olanak sağlar. Bu sayede ortognatik cerrahide yapılabilecek hata sayısı minimuma düşürülmüş olur.

[widget-87]

Ortodonti Tedavisinin Dijitalleşmesiyle Tedaviler Daha Başarılı Sonuçlar Vermektedir!

Dijital ortodonti tedavisi ile klasik ortodonti tedavisi çeşitlenmiş ve kolaylaşmıştır. Ortodonti tedavisinin dijitalleşmesi yapılan tedavilerin çok daha başarılı sonuçlar vermesini sağlamaktadır. 

Dijital ortodontinin avantajları sayesinde tedavi çok daha hızlı sonuçlanmakta ve konforlu hale gelmektedir. Dijital ortodontinin avantajlarından faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173