Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontide Ağız Dışı Apareyler

Ortodontide Ağız Dışı Apareyler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çene anormallikleri ve rahatsızlıkları için kullanılan ağız dışı apareyler, çenelik, çene düzelme aparatı, ortodonti yüz maskesi olarak da bilinmektedir. Diş teli çıktıktan sonra takılan aparat olan ağız dışı apareyler, kafa, ense ya da alından desteklenerek dişlerin ve çenenin gelişimini sağlar.

Ağız Dışı Apareyler Nedir?

Hastanın sağlıklı bir çene yapısı kazandırılması için çene düzeltme aparatının 12 – 16 yaşlarında hastaya takılması gerekir. 12 -16 yaşları büyümenin en hızlı yaşlar olduğu için bu zamanda takılan çenelik, daha etkili ve hızlı bir sonuç vermektedir. Ortodonti diş hekimleri, diş teli uygulamasında daha başaralı bir sonuç almak için ağız dışı apareyler, çene düzeltme aparatı, ortodonti yüz maskesi kullanılmasını hastaya tavsiye etmektedirler.

Diş teli çıktıktan sonra takılan apart olan ağız dışı apareyler hastanın kontrolünde takılıp çıkarıldığı için hastalar tarafından daha çok tercih edilen bir tedavi şekli olmaktadır. Çene düzeltme aparatlarının günde 16 – 18 saat kullanılması gerekmektedir. Ortodontide ağız dışı apareyler hangileri, ortodonti aparatları nasıl kullanılır, bakalım...

 

Ağız Dışı Apareyler Neden Kullanılır?

Çene düzeltme aparatları, tedavilerin etkili ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Çenelik olarak kullanılan ağız dışı apareyler, sadece dişlerdeki çapraşıklıklar ve bozukluklar için kullanılmamaktadır. Çenelik aynı zamanda üst çenenin aşırı gelişimini, arka dişlerin hareketini engellemek amaçlarıyla da kullanılmaktadır.

Ağız Dışı Apareyler Nasıl Uygulanır?

Diş teli çıktıktan sonra takılan aparatın kullanım süresi hastanın probleminin boyutuna ve diş hekiminin tedavi planına göre değişmektedir. Çene normal konumuna geldikten sonra tedavi tamamlanır. Ortodontik sorunları ortadan kaldırmak için kullanılan ağız dışı apareyler şunlardır:

  • Headgear: Enselik denilen bu ortonti yüz maskesi, üst çenenin aşırı gelişimi durumunda kullanılır.
  • Facebow: Headgear apareyinin bir parçasıdır. Diş teli çıktıktan sonra kullanılan aparat, büyük azı dişine ve ağız dışına takılır.
  • Yüz maskesi: Ağız dışı apareyler arasındaki yüz maskesi üst çene gelişiminin yetersiz olduğu durumlar için üst çeneye ve ön dişlere uygulanan bir çene düzeltme aparatıdır.
  • Chin up: Çenelik de denilen bu diş teli çıktıktan sonra kullanılan aparat alt çenenin büyümesini yavaşlatmak için kullanılır.

Diş hekiminin uygun gördüğü tedavi planına ve süresine bağlı olarak kullanılan bu çene düzeltme aparatlarını kullanırken dikkatli olmalısınız. Çenelikleri ortodonti diş hekiminin tarif ettiği şekilde kullanmanız olabilecek yaralanmaların önüne geçmenizi sağlar.

[widget-87]

Ağız Dışı Apareylerin Avantajları ve Dezavantajları

Çene düzeltme aparatlarıyla çocuklarda yanlış çene gelişimini önleyebilir, ileride olabilecek ortodontik sorunların önüne geçebilirsiniz. Diş teli çıktıktan sonra takılan apareylerle çocuklarda hızlı ve etkili tedavi yapılmış olur. Ağız dışı apareyler dezavantajları olmayan bir yöntemdir ve ortodonti tedavisinin hızlı sonuçlanması için gereklidir.

Ağız Dışı Apareyler ile Tedavinizin Tamamlanmasına Yardım Edin!

Çene düzeltme aparatı genel olarak hastada estetik kaygılara neden olmaktadır. Bunun yanında sert ve yapışkan yiyeceklerin tüketilmemesi, asitli içeceklerden uzak durulması hastanın tedavi olma sürecini olumsuz etkileyecektir.

Diş teli çıktıktan sonra takılan çene düzeltme aparatı, ileri yaşlarda çocuklarda oluşabilecek çene ve diş problemlerinin önüne geçerek onu sağlıklı bir yaşama hazırlar. Bu yüzden siz de tedaviye geç kalmayın ve ağız dışı apareyler hakkında bilgi alarak ortodonti tedavisine başlamak için hekimlerimize ulaşın

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173