Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodontik Apareyler - Sabit ve Hareketli Apareyler

Sabit ve Hareketli Ortodontik Apareyler Kimler İçin Kullanılır? Ortodonti Apareyleri İle Daha Hızlı Çözümler!

Ortodonti tedavilerinde sabit, hareketli, ağız içi ve ağız dışı ortodontik apareyler kullanılır. Özellikle çene darlıkları, üst üste binmiş dişler, ileri ve geri çene konumları, çapraşık diş konumlanması gibi sorunların giderilmesi için başvurulan ağız içi ve dışı ortodontik apareyler, ortodonti tedavilerinin seyrinde büyük rol oynamaktadır.

Ağız içi ortodontik apareyler metal ve şeffaf diş telleri gibi dişlerin yüzeyine yerleştirilen ve tedavi süresince çıkarılamayan sabit aparey türleridir. Ağız içi hareketli apareyler, hem hasta hem de doktor tarafından takılıp çıkarılabilen, diş ve çene gelişimini yönlendirebilen ortodontik tedavi araçlarıdır. Ağız içi sabit apareyler ve ağız içi hareketli apareyler, kişinin yaşına ve ortodontik sorunun şiddetine göre kullanılır.

Ağız dışı apareyler ise hareketli ortodontik apareyler sınıfına giren ve çeneyi ilgilendiren problemlerin tedavisinde kullanılan ekipmanlardır. Büyümenin hızlı olduğu 12 – 16 yaşlarında kullanılarak çenenin şeklinin ve büyümesinin yönlendirilmesini sağlamaktadır. Ağız dışı apareyler ve çene apareyleri de erken yaşta daha başarılı sonuçlar verir.

Ortodontik apareyler nelerdir, ağız içi sabit apareyler ve ağız içi hareketli apareyler nasıl kullanılır, yakından bakalım. 

 

Ağız Dışı Apareyler – Ortodontik Apareyler

Erken yaşlarda kullanıldığında etkili sonuç veren ağız dışı apareyler, günde 16 – 18 saat arası kullanılmaktadır. Hem hasta hem de hekim tarafından takılıp çıkarılabilen ağız dışı ortodontik apareyler şunlardır:

 • Yüz Maskesi: Üst çene gelişiminin yetersiz olduğu olgularda kullanılır. Ortodontik apareyler arasında çocukların en çok korktuğu apareylerdendir.
 • Headgear (enselik): Bu ağız dışı aparey üst çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda, büyümeyi kontrol etmek için kullanılır.
 • Facebow: Facebow ortodontik apareyler, head-gear apareyinin bir parçasıdır.
 • Chin cup (çenelik): Ağız dışı apareyler arasındaki chin cup, alt çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda kullanılır.

Ağız İçi Sabit Apareyler – Diş Düzeltme Aparatı

Ağız içi sabit apareyler, dişlerin ve çenenin konumunu ideal özelliklere getirdiği için ortodontistlerin dostudur. Çene ve diş gelişimini yönlendiren ağız içi sabit apareyler şunlardır:

 • Jasper Jumper: Bu ortodontik aparey alt çeneyi ileri almak için kullanılan ve esnek yaydan oluşan bir sabit fonksiyonel ağız içi aparey türüdür.
 • Hızlı genişletme apareyi: Ağız içi sabit apareyler listemizdeki hızlı genişletme apareyi, üst çeneyi iskeletsel olarak genişletmek için özellikle 9 – 15 yaşlarında kullanılır.
 • Forsus fatigu: Ağız içi ortodontik aparey olarak kullanılan forsus fatigu, alt ve üst arkta bulunan teller vasıtasıyla kuvvet uygulamaktadır.
 • Herbst: Ortodontik apareyler arasındaki herbst, dişlerin kronlanmasıyla takılır ve rijit bir apareydir.
 • Lingual Retainer (LR): Dişlerin arkasına yapıştırılan sabit aparey türüdür.

Ağız İçi Hareketli Apareyler – Ortodontik Aparey

Diş ve çene gelişimini yönlendiren, ortodontik problemin türüne ve şiddetine göre kullanılan ağız içi hareketli aparey çeşitleri şunlardır:

 • Monoblok: Ortodonti apareyleri arasındaki monoblok, alt çenenin geride olduğu durumlarda veya çene kayıklığı problemlerinde kullanılır.
 • Twin Blok: Alt çenenin öne çekilmesi için kullanılır.
 • Aktivatör: Ağız içi hareketli apareyler arasındaki aktivatör, şiddetli kapanış sorunlarında kullanılır.
 • Hawley: Ortodontik tedaviden sonra pekiştirme amaçlı kullanılır.
 • Essix Plak: Dişleri olması gereken konumuna getirmek için kullanılır.
 • Positioner: Ortodontik apareyler listemizdeki fonksiyonel tedavilerin pekiştirilmesinde kullanılır.

[widget-87]

Ortodontik Apareyler İle Çene ve Dişleriniz Artık Çok Güzel!

Ortodontik apareyler, erken yaşlarda müdahale edildiğinde dişlerin ve çenelerin olması gereken şekline daha hızlı ve güvenli şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. İleri ve geri çene durumlarını tedavi eden ağız içi aparey ve ağız dışı apareyler basit ortodontik bozuklukları hızla çözmektedir, doğru yaşta ve doğru şekilde kullanıldığında ekonomik bir çözümdür, takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni kolayca sağlanabilir.

Aparey fiyatları, kullanılacak ortodontik aparey türünün amacına, kaç adet kullanılacağına, farklı ortodonti apareylerine ihtiyaç duyulup duyulmadığına, genel tedavi planına göre değişmektedir.

Ortodontik apareyler, doğal bir gülüş ve güzel görünüm kazandırması açısından etkili yöntemlerdendir. Tedavilerin dişlerin gelişmeye başladığı dönemde uygulanması avantajlı olacaktır. Ortodontik aparey kullanımı ve aparey fiyatları hakkında bilgi almak için hekiminize danışın.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173