Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Metal ve Seramik Braketler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Metal ve Seramik Braketler Ortodonti Tedavisini Nasıl Etkiler?

Braket, diş çapraşıklığı tedavisinin başlıca araçlarından biridir. Ortodonti tedavisinde braket seçimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Doğru seçimin yapılabilmesi için ilk olarak braketlerin özelliklerini ve farklarını bilmek gerekir.

Günümüz teknolojisinde braketler giderek çeşitlenmektedir. Estetik kaygıların da etkisiyle metal braketler yerini seramik braketlere bırakmaya başlamıştır. Braket olarak kullanılan malzeme ortodonti tedavi sürecini de etkiler. Ortodonti tedaviye başlamaya karar verdiyseniz hangi braketi niçin seçeceğinizi de bilmeniz gerekir. Peki metal ve seramik braketler arasındaki farklar nelerdir? Metal braketler ve seramik braketler ortodonti tedavisini nasıl etkiler? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Metal ve Seramik Braketler Arasındaki Farklardan En Önemlisi Tedavi Hızını Etkilemeleridir

Metal ve seramik braketler arasındaki farklardan biri metal braketin tedavi süresini biraz daha kısaltmasıdır. Metal braketin sürtünmesi seramik braketlere göre daha az olacağı için istenilen ortodontik kuvvet dişe daha kayıpla iletilebilmektedir. Bu nedenle ortodonti tedavisi genellikle daha çabuk bitmektedir.

  • Ortodonti tedavisinin fiyatını etkilemeleri, metal ve seramik braketler arasındaki farklardan biridir. Genellikle metal braketler seramik braketlere göre daha uygun fiyatlıdır. Fiyat farkı, tedaviden tedaviye göre değişebilmektedir. Fakat seramik braketlerin metal braketlere göre size daha yüksek bir rakama mal olacağını söyleyebiliriz.
  • Metal braketler ve seramik braketler sağlamlık açısından da farklılık göstermektedir. Metal braketler, seramik braketlere göre daha dayanıklıdır. Seramik braketler, yapısı gereği daha narindir. Seramik braketlerin her ne kadar dişten kopması metal braketlere göre daha zor olsa da, braket üzerindeki ince porselen çıkıntılar veya kancalar kırılabilmektedir. Böyle bir durumda verimli bir ortodontik tedavi için seramik braketin tamamen değiştirilmesi gerekir. Braketin hangi nedenle kırıldığı deneyimli gözlerde çok rahatlıkla anlaşılır. Bu durum braketler takıldıktan sonraki ilk bir hafta içerisinde kendiliğinden meydana gelmişse herhangi bir ücret alınmadan garanti kapsamında değiştirilir. Fakat hastadan kaynaklanıyorsa ( sert bir şey ısırma, koparma, darbe vs.) değişim ücretli yapılır.
  • Seramik braketlerin en büyük artısı görünüm olarak metal braketlere göre daha az belli olmasıdır. Genellikle de estetik kaygı sebebiyle hastalar seramik braketleri tercih etmektedir. Metal ve seramik braketler arasındaki farkların nedeni seramik braketlerin estetik bir materyalden (cam, porselen, safir) üretiliyor olmasıdır. Bu sebeple görünürlüğü metal braketlere göre oldukça azdır.
  • Metal ve seramik braketler arasındaki farklardan bir diğeri renkleri ve görünümleridir. Seramik braketler şeffaf ya da diş renginize uyumlu oldukça kamuflajlı olarak üretilebilirler. Yani sadece metal braketler kendini belli ederken, porselen braketler sadece bir - iki metre uzaklıktan bile oldukça zor seçilirler. Bu da seramik braketleri ortodonti tedavisine ihtiyaç duyan yetişkinler için tercih sebebi yapmaktadır.
  • Metal braketler nikel, krom, titanyum, molibden, karbon v.b gibi elementlerin kullanıldığı yüksek arge teknolojisiyle üretilirler. Hastanın tercihine göre renkli lastikler kullanılarak görünüşü renklendirilebilir. Renkli diş telleri aydan aya değiştirilerek çeşitlilik oluşturulabilir.
  • Metal braketler günümüzde artık eskiye nazaran daha küçük ölçülerde üretilmektedir. Küçülen boyutlar nedeniyle alışma süreci daha hızlı olabilmektedir.
  • Seramik braketler ise metal braketlere göre nispeten biraz daha büyük ölçülere sahiptir. Bu durum yiyecek birikiminin daha fazla olmasına neden olabilmektedir. Özellikle çocuklar için seramik braketlerin kullanımı çok pratik olmayacaktır.

Seramik braketlerde, diş telleri dişlere şeffaf elastik ligatürlerle uygulanır. Bu kauçuk ligatürler zamanla çay – kahve gibi boyayıcı pigment içeren sıvı tüketimi sonucunda renkleşmeler yapabilir. Fakat ortodontistiniz tarafından elastik ligatürler yenilendiğinde renkleşme ortadan kalkar. Bu nedenle tahminizden daha sık ortodontik kontrol randevusu ihtiyacınız olabilir.  Daha uzun aralıklı randevular için kapaklı şeffaf braket alternatifleri geliştirilmiştir. Elastik ligatür yerine kapak mekanizması bulunduğu için sık kontrole gerek kalmamaktadır.

Seramik braketler metal braketlere göre daha hassastır. Kırılma ve çatlama risklerine karşı da katı yiyeceklere karşı daha kontrollü olmak gerekir.

Geçmişte estetik görünüm amaçlı kullandığımız plastik braketlere nazaran seramik  materyallerin artık renkleşmeye karşı tedavinin başından sonuna kadar daha dirençli olduğu bilinmelidir. 

[widget-87]

Estetik Kaygılar Seramik Diş Tellerini Günümüzde Daha Popüler Bir Hale Getirdi!

Metal braketler, seramik braketlerden önce neredeyse alternatifsiz tedavi materyaliydi. Günümüzde sosyal medya ile birlikte bireysel farkındalığın da artmasıyla seramik braketler sayesinde daha estetik bir tedavi imkanı sağlanmış oldu. Bu da seramik braketleri daha popüler bir hale getirdi. 

Metal braketler ve seramik braketler arasında kullanım farkları olsa da ikisi de aynı amaçla ortodonti tedavisine hizmet etmektedir. Seçiminizi yapmadan önce metal ve seramik braketler arasındaki farkları bilmeniz ve doktorunuza da hangisi için daha uygun olduğunuzu danışmanız sürece daha hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173