Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hangi Diş Teli Renkleri Var? Hangisi Senin İçin En İyisi?

Renkli Diş Teli İle Ortodonti Tedavisini Daha Keyifli Bir Hale Getirin!

Renkli diş teli, klasik diş tellerine alternatif olarak üretilmiş ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerden biridir. Renkli diş teli aslında diş tellerinizi braketlere bağlamak için kullandığımız elastik ligatür lastiklerinin renkli olmasından kaynaklanır. Genellikle genç ya da çocuk hastalar tarafından tercih edilen renkli diş teli, yetişkin hastalar tarafından da kullanılabilmektedir.

Diş teli renkleri; metal braketleri daha sempatik ve estetik bir hale getirir. Ortalama iki yıl süren ortodonti tedavisi, estetik açıdan daha sevimli kılmak için kullanılmaktadır. Özellikle çocuklar ve gençler için diş telleri geleneksel diş telleri, oldukça sıradan gelebilir. Diş teli renkleri bu gibi durumlarda kurtarıcı olabilir ve tedavi süresini keyifli bir hale getirebilir.

Peki diş teli renkleri nelerdir? Hangi diş teli rengi sizin için daha uygun? Renkli diş teli kullanım açısından pratik mi? Tüm bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Diş Teli Rengini Zevkinize Göre Seçmekte Özgürsünüz!

Diş teli renkleri oldukça çeşitlidir. Ortodonti tedavisinde en çok tercih edilen diş teli renkleri arasında; sarı, gri, mor, yeşil, pembe ve mavi bulunmaktadır. Dilerseniz diş teli lastiklerini dilerseniz braketlerde kullanılan diş tellerini renklendirebilirsiniz. Ayrıca tek bir renk seçmek zorunda da değilsiniz. Diş teline takılan renkli lastik bantlardan faydalanabilirsiniz. Bu bantlar zamanla gevşeyeceği için her kontrolde değişmek zorundadır. İsterseniz kontrolden kontrole renklerde modunuza göre değişim yapabilirsiniz.

Renkli diş teli ile çocuklarda diş teli korkusunu da yenebilirsiniz. Metal diş telleri, çocuklar ve gençler için daha korkutucu olabilir. Renkli diş teli ve diş teli lastikleriyle tedavi sürecini daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. 

[widget-87]

Hangi Diş Teli Rengini Seçmeliyim?

Renkli diş tellerinin yani diş teline takılan renkli lastik bantların avantajları oldukça fazladır. Özellikle eğlenceli bir karakteri olan bireyler için renkli diş telleri doğru bir alternatif olacaktır. Eğer estetik açıdan görünmezlik önemliyse isterseniz porselen braketleri diş ya da şeffaf plaklarla ortodontik tedaviyi de tercih edebilirsiniz. Ancak materyal ne kadar estetik olursa fiyat olarak biraz daha yüksek olacaktır. 

En sevdiğiniz renge ya da tuttuğunuz takıma göre diş teli renginizi seçebilirsiniz. Günlük hayatınızda giyiminizde tercih ettiğiniz renklere göre de seçim yapabilirsiniz. Kırmızı, siyah, mavi, pembe, mor, turuncu, sarı, gri, fuşya, turkuaz, beyaz, yeşil temel renkler ile tüm bu tonların geçişleri, bazılarının simli versiyonları gibi renkler diş teli tedavisinde kullanılabilir. Diş hekiminizle görüşüp diş teli renkleri ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dişlerinizin rengi bembeyaz olmadığı için diş teli rengi olarak beyaz tercih etmemenizi öneririz. Çünkü beyaz diş teli rengi dişlerinizi olduğundan sarı gösterecek ve çabuk kirlenecektir. Bunun yerine metal braketlere, metalik gri ton daha uyumlu olacaktır.

 • Yıl başında veya kutlamalarda kırmızı ve altın renklerinin kombinasyonu tercih edilebilir.
 • Anneler günü veya sevgililer gününde kırmızı
 • 23 nisanda ve diğer ulusal günlerde bayrak rengimi olan kırmızı-beyazı
 • Dini bayramlarda yeşil ve altın tonları
 • İlkbaharda açık mavi, yeşil tonları
 • Yazları deniz kum ve güneş için maviyi
 • Sonbaharda kırmızı ve turuncu tonlar
 • Kış için ise altın ve gümüş
 • Çok sevdiğiniz takımınızın renklerini
 • Okul üniformanızın renklerini
 • Çok sevdiğiniz çantanızın veya aksesuarlarınızın rengini tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca tercihinizi yaparken renklerin anlamlarını da düşünebilirsiniz. Kırmızının sıcaklığı, mavinin huzur veren tonları, yeşilin canlılığı, turuncunun dinamizmi ilginizi çekebilir.

Tedavi Süreciniz Boyunca Farklı Diş Teli Renklerini Deneyebilirsiniz!

Hangi renk diş teli rengini seçerseniz seçin bakımına ve temizliğine dikkat etmeniz gerekecektir. Diş teline takılan renkli lastik bantların her kontrolde düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Lastik bantlar esnek olduğundan giderek etkilerini kaybeder. Bu süreçte dilerseniz ilk seçtiğiniz renkle tedavinize devam edebilir ya da farklı renkli lastik ligatür bantlarını deneyebilirsiniz. Doktorunuz, tedavinizin ilerleyen aşamalarında bazı diş hareketleri için elastik ligatür yerine metal ligatürlerle diş tellerinizi bağlamayı önerebilir. 

Seçtiğiniz diş teli rengi ne olursa olsun kötü yapılan bir bakım tellerin görünümünü kötü etkileyecek, renk solmalarına sebep olacaktır. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı braketlerinizi ve tellerinizi temiz tutarak tedavinizin olumlu ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173