Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Düzeltici Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Düzeltici Ortodonti Tedavileri Kimlere Uygulanır?

Düzeltici ortodonti tedavisi ile dişlerin düzensiz sıralanması sonucu meydana gelen kötü kapanış durumunun, çene ve yüz kemikleri bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Düzenleyici ortodonti uygulamalarında erken teşhisle sürecin daha hızlı ilerlemesi mümkündür.

Aynı zamanda düzeltici ortodonti tedavisiyle parmak emme ve ağızdan solunum gibi ortodontik anomaliler sonucu oluşan bozukluklar cerrahi ya da düzeltici müdahalelerle ortadan kaldırılabilir. 7-9 yaşlarından itibaren her yaşta uygulanabilen düzeltici ortodontik tedaviler özellikle süt dişleri çıktıktan sonra yapılacak olan muayenelerde görülen anomalilerde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilirler. Düzeltici ortodonti tedavisi nedir ve nasıl uygulanır sorularınıza cevap almak için yazımızı okumaya devam edin...

 [widget-129]

Hangi Durumlarda Düzeltici Ortodonti Tedavisi Uygulanmaktadır?

Düzeltici ortodonti, alt üst diş kavislerinin anormallikleri, dengesiz yüz ve çene yapısı, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının bozukluğu, önde konumlanmış dişler, diş kayıpları ve kırılmaları, çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişlerin varlığı gibi sorunların çözümünde ortodonti uzmanı tarafından uygulanan bir diş teli tedavisi yöntemidir.

Düzeltici ortodonti tedavisi uygulanırken amaç tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi kişiye düzgün bir çene ve ağız yapısı yaratmak, çapraşık dişlerinin düzgün şekilde sıralanmasını sağlamaktır. Ayrıca düzeltici ortodonti tedavisi, güzel bir gülümseme ve çene yapısı sağlar, dişlere ve çeneye zarar verecek kötü alışkanlıkların önüne geçer, fiziksel görünümü iyileştirir ve özgüveni arttırır, dişlerin yanlış konumlanmasından oluşacak travmaların önüne geçer, diş kırıklarını, çürüklerini ve diş eti hastalıklarını engelleyerek kişinin yaşantısını sağlıklı ve kaliteli bir hale getirir.

Erken yaşlarda teşhisi yapılan diş ve çene rahatsızlıklarının tedavi süreci daha kolay ve daha hızlı ilerlerken yetişkinlerde dişler ve çene yapısı yerleşik bir hal aldığı cerrahi müdahale seçeneğine varana kadar pek çok yöntem uygulanabilir. Düzeltici ortodonti tedavisi sayesinde hem diş kaybı olmadan hem de estetik kaygılar yaşanmadan sorunun önüne geçilebilir. Şimdi düzeltici ortodonti tedavi yöntemlerine ve özelliklerine değinelim.

Ortodontik Tedavi Çeneyi Düzeltir mi?

Ortodontik tedavi, dişlerin ve çenenin düzgün hizalanması amacıyla uygulanan bir diş tedavisidir. Çene düzensizlikleri, dişlerin yanlış konumlanması ve kapanış bozuklukları gibi sorunları düzeltmek için kullanılır. Düzeltici ortodonti tedavisi, diş telleri, plaklar veya diğer ortodontik cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Özellikle çenenin doğru hizalanmaması durumunda, ortodontik tedavi ile çenenin düzgün bir şekilde konumlanması sağlanabilir. Çene kayması, açık kapanış, derin kapanış veya çapraz kapanış gibi sorunlar, ortodontik tedavi ile düzeltilerek hem estetik hem de fonksiyonel açıdan daha sağlıklı bir ağız yapısı elde edilir.

Düzeltici ortodonti tedavi yöntemleri başarısı ve süresi, kişinin yaşına, sorunların ciddiyetine ve kullanılan tedavi yöntemine bağlı olarak değişebilir. Düzeltici ortodonti tedavisi süreci genellikle diş hekimi veya ortodontist tarafından bireye özel olarak planlanır ve takip edilir.

[widget-148]

Düzeltici Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Düzeltici ortodonti tedavisi ile çapraşık dişler düzeltilir ve düzgün bir çene, sağlıklı bir ağız yapısı sağlanarak olası sağlık sorunlarının önüne geçilebilir. Düzeltici ortodonti tedavisi sırasında diş yerleşimi ve çene problemlerinin önüne geçmek için kişiye ve soruna yönelik olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sabit diş teli tedavisi sırasında, öncelikle dişlerin üzerine braketler özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Ortalama dört ile altı hafta arasında düzenlenen randevularda teller hastanın müdahale edemeyeceği şekilde yerleştirilir ve ortodontist tarafından takılıp çıkarılır. Sabit diş teli, hem çocuklar hem de yetişkinler için yaygın olarak kullanılır ve özellikle karmaşık diş düzensizliklerinin düzeltilmesinde etkili bir yöntemdir. Estetik kaygılar göz önünde bulundurulduğunda, seramik braketler veya diş rengindeki teller tercih edilebilir. Düzeltici ortodonti tedavi yöntemlerinden bir diğeri olan hareketli diş teli tedavisi, önleyici ortodonti tedavisine destek olarak kullanılır. Apareyler kullanılarak nispeten daha basit çapraşıklar düzeltilir. Hareketli diş teli genellikle erken yaşlarda, özellikle çocukların büyüme ve gelişim döneminde kullanılır, çünkü bu dönemde diş ve çene yapıları daha kolay şekillendirilebilir. Hareketli diş teli, hafif diş düzensizliklerini düzeltmek, dişlerin doğru yerleşmesini sağlamak veya çene genişliğini artırmak gibi amaçlarla kullanılır. 

Ortognatik cerrahi, yetişkinlerde bozuk çene yapısının cerrahi müdahale ile düzeltilmesi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin uygulamasında ortodonti uzmanı ve çene cerrahı birlikte çalışırlar. Düzeltici ortodonti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve 2024 ortodonti tedavisi fiyatları ne kadar, öğrenmek için hekiminize danışın…

[widget-87]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173