Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Nedir?

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Pek çok insan “Ortodonti nedir, ortodontik tedavi nedir, ortodonti tedavisi nedir?” gibi sorular soruyor. Teknolojik gelişmelerle şekillenen diş hekimliğinin farklı uzmanlık dalları mevcuttur. Ortodonti de diş hekimliği uzmanlık dallarından biridir. Diş teli tedavisi adıyla da bilinen ortodonti dişlere konumunu geri kazandırmasıyla yüze estetik bir görünüm veren bilim dalıdır. Latincede düzeltme anlamına gelen ‘orto’ ve diş çevresi dokularını ifade eden ‘donti’ kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiştir.

Ortodonti nedir sorusuna kısaca yanıt verdikten sonra ortodontik tedavi nedir sorusuna yanıt verelim. Ağız ve diş sağlığını korumak için ağız, diş ve çene düzensizliklerini ortadan kaldıran ortodonti tedavisi, çocuk ve yetişkin fark etmeden her yaşa uygulanabilmektedir. Diş teli tedavisini erken yaşta yapan hastaların çene gelişimi gelişir ve dişler doğru pozisyona geçer. Gelişen teknolojiyle birlikte de estetik kaygıları olan hastaların d konforunu düşünerek hazırlanan diş telleri, ağızınızı sağlığınıza kavuşmanızı kolaylaştırıyor. Ortodonti nedir, ortodonti tedavisi nasıl yapılır, yakından bakalım...

 

Ortodonti Tedavisi Niçin Kullanılır?

“Ortodonti ne demek, ortodonti nedir, ortodontik tedavi nedir, ortodonti tedavisi nedir?” sorularına yanı verdikten sonra ortodonti tedavisinin niçin kullanıldığından bahsedelim… Ortodontik bozukluklar pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ortodontik bozukluklar zamanla ortaya çıkabileceği gibi kötü alışkanlıklar dolayısıyla da ortaya çıkabilir. Ağızdan nefes alma, süt dişlerinin erken kaybedilmesi, dengeli beslenmeme, parmak emme, yalancı emzik kullanımı, hep aynı tarafa yatma, diş sıkma, tırnak yeme ortodontik bozuklukların sadece bazılarındandır.

Kişiler ortodonti tedavisi olması gerektiğini bir diş hekimine danışarak öğrenebilir.

  • Çapraşık, yanlış konumda olan dişleriniz varsa,
  • Çene konumu aşırı ileri veya aşırı geri ise,
  • Yanak veya dudak ısırma alışkanlığınız varsa,
  • Dişleriniz önde konumlanmışsa,
  • Yüz görünümünüz estetik durmuyorsa
  • Dişleriniz kapanırken alt ve üst dişleriniz temas etmiyorsa,

ortodontik tedaviye ihtiyacınız var demektir.

[widget-87]

Ortodonti Tedavisi Nasıl Olur?

Ortodonti nedir sorusuna cevap alıp ortodontik sorununuz olduğunu düşünüyorsanız hemen bir diş hekimine giderek ortodonti tedavisi için diş hekiminizle tedavi planı oluşturmalısınız. Eğer estetik kaygılar nedeniyle diş teli tedavisi olmak istemiyorsanız tedavi planı aşamasında diş hekiminize bunu belirtmelisiniz. Diş hekiminiz diş teli seçimini buna göre belirleyecek ve sizi bu kaygıdan kurtaracaktır.

Ortodonti tedavisi sırasında koruyucu, önleyici ve sabit ortodontik tedavileri mevcuttur. Ortodonti tedavisi hastanın isteklerine ve probleminin büyüklüğüne göre değişmektedir. Diş teli tedavisi olarak da bilinen ortodonti tedavisi hakkında daha detaylı bir bilgi almak için ortodonti uzmanlarımızdan randevu almayı unutmayınız.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173