Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Teliniz Batarsa ya da Braketiniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Diş Teli Çıkması ya da Braket Kırılması Gözünüzü Korkutmasın!

Diş teli ve braket, ortodonti tedavisinde diş çapraşıklığını düzeltmek amacıyla kullanılan malzemelerdir. Diş teli ve braketleri korumak için beslenme düzeninizde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Katı ve kabuklu gıdalar braket ya da diş telinize zarar verebilir.

Diş teli batması ya da braketlerin kırılması ortodonti tedavi sürecinde sıkça yaşadığımız problemlerdir. Diş teli batarsa ne yapmalı, braket kırılırsa ne yapmalı merak ediyorsanız yazımı okuyabilirsiniz.

Diş Teli Batması ya da Braket Kırılması Durumunda Diş Teli Mumundan Faydalanabilirsiniz!

Diş teli batması; oldukça rahatsız edici, kesiklere ve sıyrıklara neden olabilecek bir durumdur. Bunun için ortodonti uzmanınızın size verdiği diş teli mumundan faydalanmalısınız. Diş teli batarsa ne yapmalı diyorsanız diş telinin battığı kısma diş teli mumunu sabitleyerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Diş teli keskin bir malzeme olduğu için çıkması durumunda çok dikkatli olmanız gerekir. Diş teli çıkarsa ne yapmalı diyorsanız mutlaka diş hekiminizden randevu almalısınız. Çıkan telin yeni bir tel ile değişmesi gerekebilir. Muayene olmaya gidene kadar diş telinin zarar vermesini önlemek için diş teli mumuyla sivri kısmı sabitleyebilirsiniz. Cımbız yardımı ile diş telini çevirmek, diş teli çıkarsa ne yapmalı sorusuna verilebilecek bir başka yanıttır.

Braket kırılırsa ne yapmalı diyorsanız diş hekiminizden randevu almalısınız. Kırılan braketin en kısa zamanda yeni ve sağlam braket ile değiştirilmesi gerekir. Kırık braket ağız içinde yaralara sebep olabilir. Doktorunuza gidene kadar kırık braket yüzeyini diş mumuyla kapatabilirsiniz.

[widget-87]

Katı Gıda Tüketimi ya da Dikkatsiz Yapılan Sporlar Braket Kırılması ve Diş Teli Çıkmasına Neden Olabilir!

Braket kırılması ve diş teli çıkmasının en önemli sebebi katı besin tüketimidir. Diş teli tedavisinde yiyeceklerinizi küçük parçalara ayırmaya ve katı, kabuklu besinlerden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca iyi temizlenmemiş ve diş telleri arasında sıkışmış besinler de diş teli çıkmasına ya da diş teli batmasına neden olabilir. Ağız bakımınızı yaparken diş arası fırça kullanarak diş tellerinizi detaylı bir şekilde temizlemelisiniz. Kürdan kullanmak, diş teli aralarını temizlemek için doğru bir tercih olmayacaktır. Aksine kürdanla diş tellerinize zarar verebilirsiniz.

Braket kırılması ve diş teli çıkmasının bir diğer yaygın sebebi kontrolsüz yapılan sporlardır. Özellikle temas sporları yapıyorsanız diş hekiminizden ağız koruyucu isteyebilirsiniz. Ağız koruyucu sayesinde spor sırasında diş tellerinin ve braketlerin hasar görmesine engel olabilirsiniz.

Diş Teli Batması ya da Braket Kırılması Sonucu Ağız İçinde Yara Oluştuysa Ağız Gargaralarından Faydalanabilirsiniz!

Diş teli batması ya da braket kırılması, ortodonti tedavi süresini uzatabilir. Bu sebeple böyle bir problem yaşıyorsanız ihmal etmeden diş hekiminizden randevu almalısınız. Diş telinin çıkması ya da batması ağız içinde ciddi yaralara ve sıyrıklara sebep olabilir.

Diş teli düzeltildikten ya da braket değiştirildikten sonra ağız içindeki yaranın iyileşmesi uzun sürmeyecektir. Diş teli batması, diş teli çıkması ya da braket kırılması sonucu ağız içinde yara oluştuysa ağız hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bu süreçte diş hekiminizin önereceği ağız gargaralarından faydalanabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173