Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Protezi Bakımını Aksatmayın! Protez Diş Temizliği ile Dişlerinizi Uzun Yıllar Kullanın!

Çeşitli sebepler yüzünden dişlerini kaybeden hastalar, rahat yemek yiyemez ve konuşma sırasında sıkıntı çekerler. Bu sorunların giderilmesi için diş protezleri tercih edilir. Kullanıcıların da protez diş bakımı yapmayı aksatmamaları gerekir. Protez dişler hastaya estetik bir görünüm kazandırıp hastanın ağız sağlığını düzeltirken protez diş temizliği işlemini düzenli bir şekilde yapmak diş protezlerinin daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır.

Düzenli fırçalanmayan dişlerde olduğu gibi diş protezlerinde de bakteri plakları oluşabilir. Protez diş bakımı aksatılan ağızda çürükler meydana gelir ve bu çürükler, diş eti iltihabına ve ağız kokusuna sebep olur. Protez diş bakımı yeterince yapılmadığı takdirde diş etlerinde çekilme de meydana gelebilir. Bu yüzden kendi dişlerimize özenle baktığımız gibi diş protezi bakımını düzenli yapmamız gerekir.

Protez diş bakımı nasıl yapılır, protez diş temizliği sırasında dikkat edilecekler neler, yakından bakalım. 

 

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Takma diş temizleme işleminde dikkat edilmesi gereken ilk husus diş protezinin sabit mi yoksa hareketli mi olduğudur. Eğer diş protezleriniz sabitse dişlerinizi düzenli olarak günde iki kere fırçalamalısınız. Bunun dışında sabit takma diş temizliği yaparken diş ipi veya arayüz fırçası kullanmak bakteri plaklarını önlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak protez diş bakımı yapan hastaların iyileşme süreçleri kısalır ve hastalar sağlıklı bir ağza kavuşurlar. Protez diş temizliği yapılırken mutlaka uygun ekipmanlar kullanılmalıdır.

Hareketli diş protezi kullanan hastaların protez bakımı, sabit diş protezi bakımından daha farklıdır. Ancak hareketli protez diş temizliği de aksatılmamalıdır. Hareketli diş protezi kullanan hastaların mutlaka yemeklerden sonra protezlerini çıkararak bol su ile temizlemeleri ve her akşam yatmadan önce diş protezlerini çıkarıp suya koymaları gerekmektedir. Böylece hastaların ağız dokuları da korunmuş olur. Ayrıca hareketli diş protezi kullananlara özel temizleme tabletleri haftada iki kere kullanılmalıdır. Protez diş temizliği için bu tabletler işe yaramaktadır.

Takma diş temizliği hakkında bilinmeyenler diş hekiminden öğrenilmelidir. Protez diş temizliği mutlaka yapılmalıdır, aksi halde çene kemikleri zarar görür.

[widget-87]

Protez Diş Bakımını Düzenli Yaparak Gülüşünüzü Güzelleştirin

Her ne tip diş protezi kullanıyor olursanız olun takma diş temizliği yani protez diş temizliği yapmayı aksatmamak dişlerde çürük oluşmaması, ağız sağlığınızın bozulmaması açısından çok önemlidir. Ancak protez diş bakımı yaparken bazı hatalara düşmemek gerekir. Örneğin bazı diş protezi cilaları içlerinde aşındırıcı maddeler barındırmaktadır. Bunun yanında deterjan veya çamaşır suyu gibi kimyasalların hem diş protezleri için hem de sizin sağlığınız için zararları vardır. Bunlar yerine sabunlu su veya protezler için özel olarak üretilmiş ürünler yeterli olacaktır. Protez diş temizliği için mutlaka uygun malzemeler kullanılmalıdır.

Diş protezi uygulaması yaptırdıktan sonra düzenli olarak protez diş temizliği ve bakımını yapmak hem takma dişlerin ömürlerinin uzun olmasını sağlar hem de ağızda başka diş ve diş eti problemleri olmasını engeller. Protez diş bakımı uygulamasını düzenli olarak yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda diş hekimine altı ayda bir kontrole gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Takma diş bakımı için en doğru bilgileri diş hekiminizden alabilirsiniz. Protez diş bakımı nasıl yapılır ya da protez diş nasıl temizlenir diyorsanız diş hekimlerimizden randevu alabilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173