Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Genel Anestezi ve Sedasyon Farkı

Diş Tedavilerinde Kullanılan Sakinleştirici Yöntemler - Genel Anestezi ve Sedasyon

Diş hekimliğinde bazı cerrahi tedaviler için ağız içinde ya da dışında sakinleştirici özellikte ekipman ve ilaçlar kullanılmaktadır. Sedasyon ile diş tedavisi, lokal anestezide özellikle çocuk hastaların tedavi işlemi sırasında rahat etmeleri için anestezi doktoru tarafından uygulanan sakinleştirme yöntemidir. Genel anestezi ile diş tedavisi sırasında ise hasta tam uyutularak operasyon gerçekleştirilir ve en iyi sonuç alınabilir.

Bu uygulamalar dışında fiziksel ve zihinsel davranış yönlendirmeleri ile doktor korkusunun yenilmesi, şiddetli bulantı refleksine karşı ilaç kullanımı ya da lokal anestezilere karşı alerjisi olanlara farklı yöntemlerin uygulanması da dental tedavinin alanına girmektedir. Peki genel anestezi ile diş tedavisi mi yoksa sedasyon ile diş tedavisi mi daha sağlıklı? Sedasyon genel anestezi farkı ne? Yakından bakalım...

 

Sedasyon Nedir? Genel Anestezi ve Sedasyon Farkı

Genel anestezi ve sedasyon uygulamasından ayrı ayrı bahsedecek olursak; sedasyonun hastanın burnuna takılan bir maske yardımı ile azot protoksit gazını soluması ile gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Hasta azot protoksit gazını solurken güzel ve aromalı bir koku hissedecek ve nefes alıp verdikçe rahatlamaya başlayacaktır. Sedasyon çabuk etki eden bir uyuşturma yöntemidir.

Genel anestezi yöntemi olmayan, diş hekimi tarafından uygulanabilen sedasyon sırasında bilinci açık bir haldedir. Diş hekimleri bilinçli sedasyon uygulayarak tedavilerini gerçekleştirir. Derin sedasyonun daha hafif şekli olup cerrahi işlem süresince hasta hekimle koperasyon içerisindedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Erişkinlerde intravenöz (damar içi) uygulanır. Sedasyon ile diş tedavisi yapılırken hastanın kilosuna göre doz ayarlaması yapılır. Diş tedavisi işleminin süresine göre ek dozlar verilebilir.

Sedasyon ile diş tedavisi sayesinde hastalar diş hekimi korkularını daha kolay yenmektedir. Bunun nedeni hasta açısından daha güvenli ve rahat bir ortamın oluşturulmasıdır. Sedasyon, genel anestezi ile karşılaştırıldığında avantajları daha fazla olan bir uygulamadır. Sedasyon zararları söz konusu değildir ve genel anestezi korkusunu ortadan kaldırdığı için tercih edilir. 

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi ile diş tedavisi, geçici olarak bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıyla yapılan tedavidir. Genel anestezi; hipnotik ilaçlar, narkotik analjezikler ve kas gevşetici ilaçların kombinasyonundan oluşmaktadır.

Hastanın acı, ağrı duymaması için uygulanan genel anestezi, vücudun bütünündeki duyuyu geçici bir süre için yok etmektedir. Solunum kasları dahil olmak üzere, geçici olarak felç olan hastanın nefes borusuna endotrakeal tüp yerleştirilerek nefes alması sağlanır. Diş hekimi korkusunun en büyük nedenlerinden biri de bu geçici felç durumudur.

Genel anestezi ile diş tedavisi sonrasında bulantı ve kusma, baş ağrısı, serum takılan bölgede ağrı ya da morarma, boğazda kuruma ve hassasiyet, yutkunma güçlüğü, çift görme, bulanık görme gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Genel anestezi diş tedavisinde hastaları korkuttuğu için son yıllarda sedasyon ile diş tedavisi rağbet görmeye başlamıştır. Sedasyon zararları olmayan bir işlem olduğu için tercih edilmektedir.

[widget-87]

Sedasyon Genel Anestezi Farkı Nedir?

Sedasyon genel anestezi farkı temelde derin uyku halinde olup olmamaktır. Genel anestezi ile diş tedavisi sırasıdna hasta hiçbir uyarana cevap verememektedir. Aynı zamanda nefes alma yetisini de engelleyen genel anestezi halinde solunum desteği de gerekmektedir. Genel anestezi ve sedasyon bir birinden tamamen farklı uygulamalardır.

Sedasyon ile diş tedavisi sırasında ise hasta sedasyonun düzeyine göre sözlü komutlara ya da uyaranlara cevap verebilir ve kendi kendine solunum yapabilir. Sedasyon ve genel anestezi uygulamaları hakkında detaylı bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Her iki yöntemde de rahat bir şekilde tedavinizi olabilirsiniz.

Sedasyon nedir, sedasyon genel anestezi farkı nasıldır, sedasyon zararları olan bir işlem midir, yakından bakalım.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173