Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

CAD/CAM

CAD/CAM Nedir? Nasıl Yapılır?

Son yıllarda diş hekimlerinin çok sık kullandığı bir tabir var: Cad Cam. Peki cad cam nedir? Cad Cam dental uygulamaları alanına neler girer? Cad cam nasıl yapılır? Bu soruları yanıtlayalım...

Bilgisayar destekli olarak diş tasarımı ve üretilmesi anlamına gelen CAD/CAM, hastadan klasik teknikle ölçü alma zorunluluğunu ortadan kaldırmış olan yeni nesil tedavi uygulamalarından biridir. Bilgisayara entegre kamera sayesinde dişlerden görüntü alınarak protez tasarımı yapılıp tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkün hale gelmiştir. İmplant ve protez tedavilerinde özellikle cad cam dental yöntemi kullanılmaktadır.

Kısıtlı zamanı olan veya geleneksel yöntemlerdeki prova aşamaları ile vakit kaybetmek istemeyenler, protezlerinin yapım süreci ile ilgili estetik kaygılar taşıyanlar, bulantı refleksi nedeni ile ölçü aşamasından çekinen kişiler, protezlerini kısa sürede taktırmak isteyenler için de cad cam dental kullanılmaktadır.

 

CAD CAM Nasıl Yapılır?

Cad cam nasıl yapılır sorunuza gelecek olursak; implant ve protez tedavisi sırasında kullanılan Cad Cam diş uygulamaları, ilk olarak restore edilecek dişin ağızdaki hazırlıklarının yapılması ile başlar. Hastanın ağzından optik kamera ile alınan görüntüler direkt olarak cihaza kaydedilir ve bilgisayarda özel yazılımlar (CAD) kullanılarak hastaya en uygun diş yapıları ve protezler tasarlanır. Sonrasında ise tonlamaları yapılarak hastanın tedavisi gerçekleştirilir.

Cad cam diş boyurunun birebir 3 boyutlu ölçüsünü almayı sağladığı için hazırlanan dişlerin kusursuz olması kaçınılmazdır. Cad cam dental yöntemi birkaç dakika içinde dişe uygun bir yapıyı ortaya çıkarır. Böylece protezler sorunsuz şekilde hastalara uygulanabilir ve yaklaşık olarak 2 saat içinde tedavi tamamlanır.

[widget-87]

CAD CAM Dental Uygulamasının Avantajları Neler?

Dental cad cam sayesinde diş ölçüleri bilgisayara bağlı bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak alınır ve restorasyonda daha yüksek başarı sağlanır. Bunun dışında; cad cam dental sisteminin hassasiyeti mikon seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir. Restorasyonların kısa sürede hazırlanması da zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Cad/cam diş sistemi sayesinde kusursuz bir estetik görünüm elde edilebilir. Mükemmel diş restorasyonlarının yapılmasını sağlayan CAD CAM dental implant ve protez tedavileri için idealdir. Hem zaman tasarrufu sağlayan hem de estetik kaygılardan uzaklaştıran cad cam diş uygulamaları ve dental cad cam fiyatları hakkında bilgi almak için hekiminize ulaşabilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173