Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Protezi Sabit Mi Hareketli Mi Olmalı?

Sabit Mi Hareketli Mi Diş Protezi Almalısınız? 

Sabit hareketli diş protezleri, farklı nedenlerden dolayı eksilen ya da madde kaybı olan dişlerin yerine konan diş görünümlü apareylerdir. Dişin rengine ve dokusuna uygun olarak tasarlanan sabit ve hareketli diş protezlerinin amacı hastanın kaybolan diş fonksiyonlarını tekrar kazandırırken aynı zamanda bozulan konuşmasının ve estetik görünümünün de düzeltilmesidir.

Peki amaçları aynı olan sabit ve hareketli diş protezi farkları nelerdir? Seçim yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir? Hareketli protez diş fiyatları ve sabit protez diş fiyatları arasında uçurum var mı? Birlikte inceleyelim…

 

Hareketli ve Sabit Diş Protezleri Arasındaki Farklar - Sabit Hareketli Diş Protezleri

Dişlerinizin yerine protez yaptırmanız söz konusu olduğunda hekiminizle birlikte karar vermeniz gerekmektedir. Hekiminiz size en uygun tedavi seçeneklerini sunmalıdır ve siz de bütçenize en uygun olanını tercih etmelisiniz. Hareketli ve sabit protezler arasında tercih yapamıyorsanız, sabit ve hareketli diş protezi farkları neler diyorsanız size yardımcı olacak ipuçları ise şunlar:

  • Hareketli diş protezleri istediğiniz zaman çıkarılabilir. Sabit protezler için bu durum söz konusu değildir.
  • Sabit protezler, hareketli protezlerden daha doğal ve estetik bir görüntü verir.
  • Sabit diş protezleri, hareketli diş protezlerine oranla daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sağlar.
  • Hareketli protezleri temizlemek sabit protezlere göre daha kolaydır.
  • Sabit protezler tüm dişsizlik türlerinde kullanılamamaktadır. Ağızda hiç diş olmaması ya da dişsiz bölgenin bir ucunun boşta kalması halinde uygulanır. Hareketli diş protezleri ise her türlü diş eksiklerinde kullanılır.
  • Hareketli diş protezlerin kullanım süresi sabit protezlerden daha uzundur.

Sabit ve hareketli protezlerin farkları arasında hareketli diş protezlerinin metal kancalarının gözükmesi de yer alsa da son yıllarda çıtçıtlı protezler kullanılarak bu durum ortadan kaldırılmıştır. Hasta hareketli ve sabit diş protezleri arasında seçim yaparken hem bütçesine hem de bahsettiğimiz farklara göre hareket ettiğinde ihtiyacı olan protezlere kavuşabilir.

Sabit ve hareketli protezlerin farkları genel olarak bu şekildedir. Sabit protez diş ve hareketli protez diş arasından tercih yaparken mutlaka hekiminizin önerilerini dinlemelisiniz. 

[widget-87]

Hareketli ve Sabit Diş Protezi Fiyatları

Sabit ve hareketli diş protezi farklarını incelediğimizde fiyatları arasında da belirgin farkların olduğunu görebilirsiniz. Hareketli diş protezleri tek ya da çoklu şekilde uygulandığında hareketli diş protezi fiyatları sabit protez diş fiyatlarına göre daha ekonomiktir. Sabit protezler kendi içinde; kuron, köprü, laminate kuron, inley - onley dolgular, maryland köprü ve teleskop kuron şeklinde çeşitlendiği için sabit protez diş fiyatları üzerinde seçilen malzemenin de etkisi olacaktır. Dolayısıyla aynı durum hareketli protez diş fiyatları üzerinde de etkili olacaktır. 

Hareketli protez diş fiyatları ve sabit protez diş fiyatları hakkında bilgi almak, hangi protez uygulamasının ihtiyacınızı karşılayacağını öğrenmek istiyorsanız diş hekiminizle iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

[widget-136]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173